A kommüniké szerint amúgy sem tartozik a minisztérium hatáskörébe eljárni egy nemzetközi körözés alatt álló gyanúsított letartóztatása és kiadatása ügyében: ez a rendőrségre és bíróságokra tartozik. Ilyen körülmények között „nem adottak egy esetleges diplomáciai fellépés feltételei” – szögezte le a külügyminisztérium.
A tárca Bogdan Diaconu független képviselő interpellációjára válaszolt, aki azt akarta tudni: milyen lépéseket tesz a román diplomácia a „súlyos korrupciós cselekményekkel” gyanúsított, Magyarország által „bújtatott” közszereplő kiadatása érdekében. Markó Attilát tavaly három év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték a sepsiszentgyörgyi református Székely Mikó Kollégium visszaszolgáltatása miatt, most pedig egy másik restitúciós ügyben gyanúsítják visszaéléssel. Az RMDSZ képviselője a második üggyel kapcsolatban rámutatott: egy olyan döntés miatt emeltek vádat a restitúciós testület többi tagja ellen, amelyben ő nem vett részt, hiszen azon a napon, 2011. március 15-én, a magyar nemzeti ünnep brassói rendezvényein tartózkodott. Markó érthetetlennek minősítette, miért késlekedik a korrupcióellenes ügyészség (DNA) ejteni az ellene felhozott vádakat, és beismerni azt, hogy alaptalanul keverte gyanúba. A képviselő egy decemberi blogbejegyzésben közölte, hogy a „Mikó-perben hozott igazságtalan ítélet” és „újabb alaptalan meggyanúsítása” miatt megingott a bizalma a román igazságszolgáltatásban, ezért Magyarország és az Egyesült Államok védelmét kérte.
Markó Attila ügyvédje a múlt héten egy román hírtelevíziónak azt mondta: az RMDSZ-képviselő Budapesten tartózkodik, és Orbán Viktor miniszterelnök védelmét élvezi. Markó Attila az erdélyi maszol.ro portálnak később úgy nyilatkozott: kiforgatták ügyvédje szavait, hiszen nem ő áll Orbán Viktor védelme alatt, hanem Magyarország áll ki a Mikó-ügy mellett.
A témát azóta a magyarellenességéről elhíresült Bogdan Diaconu képviselő igyekszik napirenden tartani a román médiában. Diaconu a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) színeiben szerzett parlamenti mandátumot, de tavaly az RMDSZ akkori kormányzati részvétele elleni tiltakozásul kilépett PSD-ből. A képviselő több magyarellenes törvény-kezdeményezés szerzője és havonta tucatnyi magyarellenes írást közöl az Adevărul című liberális lap blogrovatában.
MTI