Nem „adták ki” Borbélyt a DNA-nak

A képviselőház jogi bizottsága február végi ülésén támogatta a bűnvádi eljárás lefolytatását Borbély László volt környezetvédelmi miniszter ellen, a honatyák a mai titkos szavazáson elutasították az RMDSZ-es politikus „kiadását” a korrupcióellenes ügyészségnek (DNA).

Az RMDSZ politikai alelnöki tisztségét betöltő Borbélyt többrendbeli befolyással való üzérkedéssel gyanúsítja a DNA.

A képviselő szerint nincs új elem a vádemelés nélkül lezárt korábbi ügyében: a DNA egy számára ismeretlen ember feljelentésére hivatkozva „megalapozatlanul” kezdeményezett most eljárást ellene, amit visszaélésnek tart. A feljelentő azt állította: egy nagyváradi üzletember felkérésére a közvetítők egyikeként játszott szerepet abban, hogy 50 ezer euró csúszópénz eljusson Borbély Lászlóhoz, aki állítólag előnyös állami szerződéseket ígért az illető üzletembernek. Borbély László szerint az ügyésznek kötelessége lett volna ellenőrizni, van-e bármilyen valóságalapja az ellene tett feljelentésnek, de a meggyanúsított politikus tudomása szerint ez nem történt meg, a feljelentés és ügyének újbóli megnyitása között pedig mindössze három munkanap telt el. Az RMDSZ politikusa hozzátette: egy megalapozott feljelentés esetén is legfeljebb új eljárást indíthattak volna ellene, mert szerinte ennek a történetnek semmi köze a 2012-ben lezárt ügyhöz, ezért a mai voksoláson azt kérte parlamenti kollégáitól, hogy „szavazzanak lelkiismeretük szerint”.

Az akkor miniszteri tisztségben lévő Borbély Lászlót 2012-ben azzal gyanúsította a DNA, hogy 20 ezer euró értékű lakásfelújításért előnyös állami szerződésekhez juttatott egy szatmári üzletembert. A politikus ártatlannak vallotta magát, de lemondott miniszteri tisztségéről, hogy a gyanú ne árnyékolja be a kormány tevékenységét. Az akkori kiadatási kérelemnél is a jogi bizottság támogatta a bűnvádi eljárás lefolytatását, a képviselőház plénuma azonban nem járult hozzá. A Borbély László elleni nyomozást vádemelés nélkül lezárta a DNA, de az ügy másik három gyanúsítottja ellen 2014 januárjában vádat emeltek a Szatmár megyei törvényszéken: ítélet még nem született.

A törvényhozói mandátumokkal rendelkező volt miniszterek ellen a kétkamarás parlament illetékes házának jóváhagyásával indulhat bűnvádi eljárás, a többi volt kormánytag elszámoltatását pedig az államfőnek kell jóváhagynia.

A rovatból ajánljuk:

Nettó több mint kétszáz lejes emelést jelent az új, bruttó 4050 lejes minimálbér
Ezt megkapják azok is, akik a jelenlegi minimálbérnél magasabb, de a 4050 lejnél kisebb összeggel vannak alkalmazva. Az intézkedés, amely januártól lép érvénybe, több mint 1,8 millió munkavállalót érint.
Irány Amerika! Teljesítette Románia a vízummentességi feltételt
A nagykövet szerint a jövő évtől vízum nélkül utazhatunk az Egyesült Államokba.
Nagy Vasile képviselő: S.O.S Románia Párt minden állampolgár számára előnyös intézkedéscsomagot javasol
Comandat de PARTIDUL S.O.S. ROMÂNIA – Organizația Județeană Arad. Realizat de Best Media Western Press SRL. Cod mandatar financiar: 11240027
Politikai „földcsuszamlást” indított el az elnökválasztás első fordulójának eredménye
Călin Georgescu független és Elena Lasconi USR-s jelölt jutott a második fordulóba, Marcel Ciolacu és Nicolae Ciucă lemondott pártelnöki tisztségéről.
Ingázni fog a hőmérő higanyszála a következő két hétben
Változó lesz az időjárás a következő két hétben is, a nappali hőmérsékletek csúcsértéke 3-4 és 10-11 Celsius-fok között ingadozik majd.
AUR-tiszteletbeli elnöki tisztség és háborús bűnösök népszerűsítése fűződik Călin Georgescu nevéhez
Az ügyészség büntetőeljárást indított ellene, mert azt mondta, hogy a Vasgárda vezérei hősöknek és mártíroknak tekinthetők.