Mit szabad és mit nem vészhelyzet idején?

A koronavírus-járvánnyal kapcsolatos kormányzati tájékoztató fórum, a Stratégiai Kommunikációs Csoport összeállította a május 15-én életbe lépett vészhelyzet idején érvényes szabályozásokkal kapcsolatban kapott kérdésekre egy válaszcsomagot. Íme, a kérdések és a válaszok:

Korlátozzák-e a 65 év fölötti személyek kijárását?

A nap bármely órájában elhagyhatják otthonukat a 65 év fölötti személyek is a veszélyhelyzet időszakában, és saját felelősségre kiállított nyilatkozatra is csak akkor van szükségük, ha a településen kívülre utaznak. A nyilatkozatra nincs szükség a nagyvárosok metropolisz-övezetében található települések közötti utazáskor.

Kézzel is megírhatók a nyilatkozatok?

A nyilatkozatok kézzel is megírhatók a hivatalos formanyomtatvány alapján, és a dátumot is javítani lehet rajtuk, amennyiben az úticél és útvonal ugyanaz marad.

Elutazhatunk egy másik településen található bankba?

Amennyiben sürgősen el kell menni egy másik településen található bankba, mert a tranzakciót nem hajtható végre online elvégezni, a nyilatkozaton a 11-es pontot (egyéb indokolt okok) kell bejelölni indoklásként.

Elutazhatunk-e bevásárolni?

A vidéken élők is a 11-es pontot bejelölve mehetnek el bevásárolni más településekre.

Kinyitnak a vendéglők és a teraszok?

A vendéglők és kávézók teraszai zárva maradnak a veszélyhelyzet idején. A törvény lehetőséget ad a megnyitásukra, de nem teszi kötelezővé. A hatóságok döntik el a járványhelyzet alakulásától függően, hogy mikor nyitnak újra.

A hatóságok jelenleg elemzik annak lehetőségét, hogy újranyissák a könyvtárak olvasótermeit; a könyvtárak megnyithatnak, a könyvkölcsönzés működhet, természetesen a szükséges óvintézkedések betartásával.

Megnyitnak-e a magánklinikák?

Ezeknek az intézményeknek ugyanolyan státuszuk volt a szükségállapot idején is, mint az állami klinikáknak és kórházaknak, és ez a veszélyhelyzet idején is érvényes (aki tudja, értelmezze – szerk. megj.).

Hány személy vehet részt családi eseményen?

A szabadtéren, a megfelelő óvintézkedések betartásával szervezett családi események (évfordulók, születésnapok, bulik, stb.) résztvevőinek a száma nincs korlátozva, ha azonban a rendezvény zárt térben zajlik, csak 16 személy vehet részt. Ha az esemény egyházi szertartása a templomban zajlik (keresztelő, esketés, gyászszertartás), 16 személy vehet részt rajta. Ha a szertartás a templomkertben zajlik, a résztvevők száma nem korlátozott, azonban ebben az esetben is be kell tartani az óvintézkedéseket.

Mekkora a kiszabható bírság, ha valaki nem tartja be a szabályokat?

500 lejtől 2500 lejig terjedő bírsággal sújthatók azok a személyek, akik az országos vészhelyzeti bizottság határozatának megfelelően nem viselnek védőmaszkot nyilvános zárt helyeken, de a hatóságok célja nem az állampolgárok büntetése, hanem a járvány terjedésének korlátozása.

A védőmaszkokat nyilvános zárt helyeken nem viselő személyek a koronavírus-járvány terjedését korlátozó intézkedésekről szóló 2020/55-ös törvény alapján megbírságolhatók. Péntektől kezdődően kötelező az orrot és szájat takaró védőmaszkok használata az üzletekben, a tömegközlekedési járműveken, munkahelyen és más nyilvános zárt helyeken.

A rovatból ajánljuk:

Politikai „földcsuszamlást” indított el az elnökválasztás első fordulójának eredménye
Călin Georgescu független jelölt és Elena Lasconi USR-s jelölt jutott a második fordulóba, a kormánykoalíció két pártjának elnökei, Marcel Ciolacu és Nicolae Ciucă pedig benyújtották lemondásukat a pártelnöki tisztségről a választási kudarc nyomán.
Ingázni fog a hőmérő higanyszála a következő két hétben
A Bánságban és Körösök vidékén a hét végére hűl le az idő.
AUR-tiszteletbeli elnöki tisztség és háborús bűnösök népszerűsítése fűződik Călin Georgescu nevéhez
Az ügyészség büntetőeljárást indított ellene, mert azt mondta, hogy a Vasgárda vezérei hősöknek és mártíroknak tekinthetők.
Fordult a kocka: Călin Georgescu nyerte az elnökválasztás első fordulóját, Lasconi megelőzte Ciolacut [FRISSÍTVE]
Az Állandó Választási Hatóság valós időben közzétett adatai szerint a szavazatszámlálási jegyzőkönyvek 99,97 százalékos feldolgozottságánál majdnem 23 százalékkal vezet a független jelölt.
Exit poll: Ciolacu és Lasconi jutott az elnökválasztás második fordulójába
Az urnáktól távozó szavazópolgárok körében végzett közvéleménykutatás eredményei szerint a PSD és az USR jelöltje végzett az első két helyen.
Közel 19 ezer szavazóhelyiségben több mint 18 millió állampolgár voksolhat az elnökválasztás első fordulójában
Ha egyik jelölt sem nyeri el az érvényes voksok több mint felét, december 8-án második fordulót tartanak a két legtöbb szavazatot kapott jelölt részévtelével.