Mennyi a nemzeti minimum?
Ma délelőtt sajtótájékoztatót tartott Sándor Krisztina, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) ügyvezető elnöke és Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) elnöke a szeptember 1-jei sepsiszentgyörgyi tüntetés és a közelgő parlamenti választások kapcsán.
Sándor Krisztina, az EMNT ügyvezető elnöke elmondta, hogy augusztus 31-én az EMNT és a Néppárt együttes elnökségi ülést tartott, melyen hosszas beszélgetést folytattak a két szervezet szövetségéről és további együttműködéséről, amelynek egyik felülete az Erdélyi Közszolgálati Szabadegyetem idén márciusban elkezdett képzéseinek folytatása. A két elnökség elfogadta az általános ütemtervet, amelynek értelmében szeptemberben megkezdődik a féléven át tartó képzéssorozat, amely főként a Néppárt színeiben tisztséget nyert önkormányzati képviselők, illetve a további lehetséges jelöltek felkészítését tűzte ki céljául.
Az EMNT ügyvezető elnöke beszámolt arról is, hogy elkezdődött a megyei és széki szervezetek felkeresése, amely során a helyi elnökökkel a következő félév tevékenységeit egyeztették.
Az Igazság Napjával kapcsolatosan örömét fejezte ki, hogy az előzetes forgatókönyvvel ellentétben mégis színpadra lépett Sánta Imre lelkész, és elmondhatta gondolatait, ugyanis az ő kitartásának köszönhető, hogy a sajtóban is napirenden lehetett tartani ezt az ügyet. Hangsúlyozta azonban, hogy nem lehet itt leállni, az eredmény eléréséhez további lépésekre van szükség.
Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke, a Székely Mikó Kollégium ügye kapcsán anomáliának tartotta azt, hogy 2012-ben előfordulhat, hogy a Legfelsőbb Bírói Tanács (LBT) szakmai szervezete kivizsgálást kezdeményezett annak a kérdésnek a megválaszolására, hogy a tüntetés politikai nyomásgyakorlásnak minősül-e vagy sem. Ennek kapcsán a Néppárt levélben kéri, hogy az LBT indítson belső vizsgálatot annak érdekében, hogy érte-e az ügyészeket vagy az ügyvédeket politikai befolyás, nyomásgyakorlás és befolyásolta-e ez a végső bírói döntést. Toró hangsúlyozta, a Székely Mikó ügye nem ért véget az Igazság Napja című szeptember 1-jei tüntetéssel, véleménye szerint ezt tovább kell folytatni több helyszínen, sok kisebb rendezvénnyel, melyeknek a hatása elérheti, vagy akár túlszárnyalhatja a sepsiszentgyörgyi tüntetés hatását.
Áttérve a december 9-i választásokra, Toró elmondta, hogy az új egység, amelyről a Néppárt az önkormányzati választásokon beszélt, nem fikció, hanem konkrét formát is ölthet, utalva ezzel az Igazság Napja tüntetésen felvonult történelmi egyházak, különböző politikai- és civil szervezetek közös fellépésére.
A Néppárt elnöke szerint mindenképpen lesznek magyar képviselők a bukaresti parlamentben: „ezt azért fontos leszögezni még most az elején, mert valószínűleg az RMDSZ szólamai arról fognak szólni, hogy milyen nagy veszély az, hogy nem fogunk bejutni a parlamentbe. A lehetséges együttműködés kapcsán, melynek szükségességét minden felmérés visszaigazolta, a pártelnök kifejtette: „programorientált választási stratégiát kell választani, éspedig megfogalmazni azt a bizonyos nemzeti minimumot, amelyet egy erdélyi magyar képviselőnek a bukaresti parlamentben képviselnie kell”.
Ennek érdekében, a Néppárt létrehozta a nemzetiminimum@neppart.eu címet és a mai napon elindít egy konzultációt az erdélyi magyar társadalom különböző csoportjaival, tagjaival annak érdekében, hogy mit szeretnének látni az említett nemzeti minimumban, amelyet a politikai szervezeteknek képviselniük kellene.
Ezzel párhuzamosan a Néppárt kezdeményezi az Erdélyi Magyar Egyeztető Fórum (EMEF) újraszervezését, még a soron következő kampány előtt. Az EMEF ülésén Toró szerint jelen kellene legyen úgy az RMDSZ, mint az Erdélyi Magyar Néppárt és a Magyar Polgári Párt, illetve az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács és a Székely Nemzeti Tanács, valamint a Magyar Ifjúsági Tanács és a Magyar Ifjúsági Értekezlet. Toró szerint egyedül az RMDSZ elnöke idegenkedik ettől, annak ellenére, hogy talán ők lennének ennek a legnagyobb haszonélvezői, a széles társadalom mellett.
„Az Erdélyi Magyar Néppárt múlt heti elnökségi ülésén, valamint az EMNT-vel tartott augusztus 31-i együttes ülésén azt a döntést hozta, hogy a parlamenti választásokon elindul, és azt a nemzeti minimumot fogja képviselni, amit közösen kell kidolgozni.” – szögezte le a pártelnök. Toró elmondta, a Néppárt felmérte potenciális jelöltjeit és törekedni fog arra, hogy a másik két politikai alakulattal közös jelöltet állítson.
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács, illetve az Erdélyi Magyar Néppárt sajtóközleménye
A rovatból ajánljuk:
Crin Antonescut támogatja az elnökválasztáson az Európa-barát kormánykoalíció
A 65 éves politikus 2009–2014 között volt a PNL elnöke, 2012–2014 között pedig a szenátus elnöke is volt.
Aláírták a koalíciós megállapodást, az RMDSZ fogja vezetni a pénzügyi és a fejlesztési minisztériumot
Az új kormány 16 miniszterből áll. A pénzügyminiszter Tánczos Barna lesz, Cseke Attila pedig a fejlesztési minisztériumot irányítja.
Pénteken tartja alakuló ülését az új összetételű parlament
A 2024 és 2028 közötti ciklusra megválasztott új törvényhozásnak 465 tagja van, köztük 331 képviselő és 134 szenátor.
Az EU hivatalos eljárást indít a TikTok ellen a romániai választásokba történő „beavatkozás” miatt
Kérdőre vonják a közösségi médiaplatformot
„Befűt” a tél, a hétvégétől jön a lehűlés
Csütörtökig enyhébb lesz az idő a sokéves átlagnál, de aztán zuhan a hőmérséklet.
Szabad az út: felvették Romániát a schengeni egyezménybe!
A csatlakozás után legalább fél évig a határon lesznek még rutinellenőrzések.