Mégsem utazhatunk Magyarországra a magyar okmányokkal

Hiába írtuk azt hétfőn, hogy magyar útiokmányokkal is átutazhatnak Magyarország területén azok, akik nyaralás vagy munkavállalás céljából Nyugat-Európába készülnek, mert a Kolozsvári Főkonzulátus kedden megcáfolta ezt, és felhívta az útra készülők figyelmét, hogy a tranzitútvonal csak román személyigazolvánnyal vagy útlevéllel vehető igénybe.

A július 15-től, a koronavírus-járvány elleni védekezésül hozott magyar beutazási korlátozások értelmében a sárga zónásnak nyilvánított Romániából karantén-kötelezettség terhe mellett lehet belépni Magyarországra, a vesztegzár pedig csak két negatív koronavírus-teszttel váltható ki. Ez az intézkedés nem vonatkozik a tehergépjárműveket vezető vagy az országot más célból (nyaralás, munkavállalás stb.) tranzitáló külföldi állampolgárokra – emlékeztet a Maszol.

Továbbá a jogszabály meghagyta azt a lehetőséget a Magyarországgal szomszédos országok állampolgárai számára, hogy a határtól számított 30 kilométeres sávon belül legfeljebb 24 órán át tartózkodhatnak az ország területén korlátozás nélkül.

A hangsúly a külföldi állampolgárokon van: a romániaiak ezt román személyivel vagy útlevéllel bizonyíthatják. Viszont sok kettős állampolgárságú családban a kiskorú gyereknek gyakorlatias okokból nem készíttettek román útlevelet, hanem a magyar személyivel/útlevéllel utaztak eddig külföldre.

Hétfőn a police.hu honlapon található információs telefonszámok egyikén, a Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság ügyeletes kezelőjétől azt kérdezte a Maszol munkatársa, hogy egy család, amelynek tagjai kettős állampolgárok, de a kiskorúaknak nincs román útiokmányuk, átutazhatnak-e Magyarországon, mire azt a választ kapták, hogy egyértelműen igen. Kedden ezt cáfolta Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa: hétfőn megjelent cikkre reagálva közölték, hogy hivatalosan egyik román–magyar határátkelőhelyen sem engedik tranzitálni azokat, akik magyar személyit/útlevelet mutatnak fel, a tranzitútvonal csak román okmányokkal használható.

Felhívták a figyelmet arra is, hogy a földrajzi és időkorlát is csak román személyit/útlevelet felmutatókra érvényes, a magyar okmányokkal rendelkezőktől koronavírus-tesztet kérnek, vagy karanténba kerülnek. A főkonzulátusról hozzátették: tisztában vannak azzal, hogy sok romániai magyar családnak okoz ez kellemetlenséget, és folyamatosan tájékoztatják a helyzetről a magyarországi operatív törzset is, de csakis a járványügyi helyzet alakulásától függ, hogy hoznak-e enyhítő intézkedéseket.

A rovatból ajánljuk:

Politikai „földcsuszamlást” indított el az elnökválasztás első fordulójának eredménye
Călin Georgescu független jelölt és Elena Lasconi USR-s jelölt jutott a második fordulóba, a kormánykoalíció két pártjának elnökei, Marcel Ciolacu és Nicolae Ciucă pedig benyújtották lemondásukat a pártelnöki tisztségről a választási kudarc nyomán.
Ingázni fog a hőmérő higanyszála a következő két hétben
A Bánságban és Körösök vidékén a hét végére hűl le az idő.
AUR-tiszteletbeli elnöki tisztség és háborús bűnösök népszerűsítése fűződik Călin Georgescu nevéhez
Az ügyészség büntetőeljárást indított ellene, mert azt mondta, hogy a Vasgárda vezérei hősöknek és mártíroknak tekinthetők.
Fordult a kocka: Călin Georgescu nyerte az elnökválasztás első fordulóját, Lasconi megelőzte Ciolacut [FRISSÍTVE]
Az Állandó Választási Hatóság valós időben közzétett adatai szerint a szavazatszámlálási jegyzőkönyvek 99,97 százalékos feldolgozottságánál majdnem 23 százalékkal vezet a független jelölt.
Exit poll: Ciolacu és Lasconi jutott az elnökválasztás második fordulójába
Az urnáktól távozó szavazópolgárok körében végzett közvéleménykutatás eredményei szerint a PSD és az USR jelöltje végzett az első két helyen.
Közel 19 ezer szavazóhelyiségben több mint 18 millió állampolgár voksolhat az elnökválasztás első fordulójában
Ha egyik jelölt sem nyeri el az érvényes voksok több mint felét, december 8-án második fordulót tartanak a két legtöbb szavazatot kapott jelölt részévtelével.