Megjelentek a Szülőföldön magyarul program idei pályázati felhívásai

Forrás: a Rákóczi Szövetség Facebook-oldala

Forrás: a Rákóczi Szövetség Facebook-oldala

Megjelentek a Szülőföldön magyarul program idei pályázati felhívásai, április 3-tól, szerdától május 3-ig várják a jelentkezéseket – jelentette be Potápi Árpád János, a magyar Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára Budapesten. A kérelmeket kizárólag elektronikusan, az újonnan létrehozott mipont.hu oldalon lehet benyújtani.

Az államtitkár a programot ismertető sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: „a magyar gyermekek és fiatalok jelentik a magyar jövőt, bennük bízhatunk, ha nem jönnek újabb generációk, a nemzetpolitikának sincs értelme”. Kiemelte: a magyar kormánynak minden gyermek számít, ez így volt az elmúlt tizenegy évben és még inkább így lesz a jövőben.

A magyar oktatás a megmaradás legfontosabb alapja Magyarországon, a Kárpát-medencében és a diaszpórában egyaránt. Ezért a magyar kormány kiemelten figyel az oktatásra, a bölcsődétől a felsőoktatásig támogatást nyújtanak. Rámutatott: a magyar oktatási támogatás különböző csatornákon keresztül zajlik, ezek közül a legfontosabb a Szülőföldön magyarul program, ami még 2002-ben indult el. A program keretében óvodától a középiskoláig oktatási-nevelési támogatást, a felsőoktatásban hallgatói támogatást biztosít a magyar kormány a külhoni gyermekek, fiatalok számára.

Az oktatási-nevelési támogatás és a hallgatói támogatás összege egyaránt jelentősen nőtt tavaly, az addigi 22 500 forint helyett 2023 őszétől minden magyar gyermek, illetve hallgató után százezer forintos támogatás jár. Idén is biztosítják a megemelt összeget – jelezte Potápi Árpád János. A juttatást éves szinten mintegy 220 ezer erdélyi, felvidéki, vajdasági, kárpátaljai, horvátországi és muravidéki gyermek, illetve felsőoktatási hallgató után biztosítják.

Online igényelhető a támogatás

Az idei év újdonsága, hogy a Rákóczi Szövetség kiemelt partnerré vált a program lebonyolításában – közölte Potápi Árpád János, aki reményét fejezte ki, ezáltal a program hatékonysága tovább javul és még több magyar gyermek kapcsolódik be magyar nyelvű oktatásba. Megjegyezte: az egész külhoni régióban bár csökkent az iskolások létszáma, de a nemzetpolitikai intézkedéseknek és fejlesztéseknek köszönhetően a kevesebb gyermekből nagyobb arányban választottak magyar nyelvű óvodát és iskolát.

Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke arról tájékoztatott: egy olyan digitális platformot alakítottak ki, amely segítséget kínál a Szülőföldön magyarul program pályázatainak benyújtásához. Kiemelte: mipont.hu oldal egyszerűbbé, kényelmesebbé teszi a kérelmek benyújtását és közvetlen kommunikációt biztosít a szülők, fiatalok számára. A szülők, illetve pályázó fiatalok a regisztráció után kiválasztják azt az oktatási intézménytípust, amelyet látogatnak és ezután országspecifikusan lehet kitölteni a szükséges pályázati dokumentumokat. Oktatóvideók, beépített mechanizmusok, chatbot is segítik a pályázókat – jelezte.

 

Csáky Csongor szerint ezzel egy olyan ügyhöz járulhatnak hozzá, amely a magyar nemzetpolitika egyik legfontosabb eszköze, segíti a külhoni magyar iskolaválasztást és a magyar megmaradást.

MTI

A rovatból ajánljuk:

Crin Antonescut támogatja az elnökválasztáson az Európa-barát kormánykoalíció
A 65 éves politikus 2009–2014 között volt a PNL elnöke, 2012–2014 között pedig a szenátus elnöke is volt.
Aláírták a koalíciós megállapodást, az RMDSZ fogja vezetni a pénzügyi és a fejlesztési minisztériumot
Az új kormány 16 miniszterből áll. A pénzügyminiszter Tánczos Barna lesz, Cseke Attila pedig a fejlesztési minisztériumot irányítja.
Pénteken tartja alakuló ülését az új összetételű parlament
A 2024 és 2028 közötti ciklusra megválasztott új törvényhozásnak 465 tagja van, köztük 331 képviselő és 134 szenátor.
„Befűt” a tél, a hétvégétől jön a lehűlés
Csütörtökig enyhébb lesz az idő a sokéves átlagnál, de aztán zuhan a hőmérséklet.
Szabad az út: felvették Romániát a schengeni egyezménybe!
A csatlakozás után legalább fél évig a határon lesznek még rutinellenőrzések.