Marcel Ciolacu más minisztériumok vezetését bízná az RMDSZ-re

Folytatná a kormányzati együttműködést a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel (RMDSZ) Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, de az eddigiekhez képest más kormányzati posztokat ajánl fel a magyar szövetségnek az általa alakítandó kabinetben – erősítette meg vasárnap a szociáldemokrata politikus.

Ciolacu a PSD bukaresti tanácskozását követően újságíróknak azt mondta: azt javasolja, hogy az RMDSZ vegye át az európai projekteket kezelő, illetve az energiaügyi minisztérium vezetését. Megjegyezte: tudomása szerint az RMDSZ-nek volnának is megfelelő szakemberei ezekre a posztokra.

Arra a kérdésre, hogy ezek szerint nem fogják betartani a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel 2021-ben, a nagykoalíció megalakulásakor aláírt megállapodást, Ciolacu azt mondta: a koalíciós megállapodásokat nem az „osztozkodás”, hanem a parlamenti többség kialakítása érdekében kötik. Hozzátette: most nem ugyanolyan a helyzet, mint másfél évvel ezelőtt, a kormány átalakításánál pedig azt próbálja elérni, hogy az egyes minisztériumokat a lehető legalkalmasabb tisztségviselők vezessék.

Ciolacu vasárnap első ízben erősítette meg a nyilvánosság előtt azt, hogy a koalíciós megállapodásban rögzített „politikai vetésforgót” a két román párt közötti minisztercseréken kívül az RMDSZ posztjaira is kiterjesztenék. Korábban koalíciós partnere, a PNL-t vezető Nicolae Ciucă miniszterelnök annyit mondott erről, hogy az RMDSZ-nek nagyobb a súlya a bukaresti kormányban, mint amennyit parlamenti részaránya alapján „megérdemel”.

A nagykoalíció pártjai még a 2021 novemberében alakult Ciucă-kabinet beiktatása előtt megállapodtak abban, hogy a 2024-es választásokig hátralévő három év félidejénél – 2023 májusában – a liberális kormányfő átadja helyét a PSD kormányfő-jelöltjének, a politikai erőegyensúly megőrzése érdekében pedig több más miniszteri tárcát is kicserél egymás között a két román párt. A bukaresti média értesüléseire hivatkozva már hónapokkal korábban olyan háttéralkudozásokról számolt be, melyek szerint a másfél éve eltervezett kormányátalakítást sem a PSD, sem a PNL nem akarja az eredeti formában végrehajtani, és mindkét román párt az RMDSZ-től akar elvenni kormányzati posztokat, hogy a másik román párt hatalmi igényeit – saját veszteségét minimalizálva – kielégítse.

A jelenlegi kormányban az RMDSZ-nek négy minisztere van: Kelemen Hunor RMDSZ-elnök miniszterelnök-helyettesi tisztséget tölt be, Cseke Attila a fejlesztési minisztériumot, Tánczos Barna a környezetvédelmi tárcát, Novák Károly Eduárd pedig a sportminisztériumot vezeti. A román pártok elsősorban a fejlesztési tárcát szeretnék megszerezni, mivel ez a minisztérium kezeli azokat a költségvetési forrásokat, amelyeket a – jövő évi választásokra való mozgósításban kulcsszerepet játszó – polgármestereknek ki lehet utalni.

Kelemen Hunor vasárnap este azt mondta: az RMDSZ már tett egy engedményt azzal, amikor – a tárcák számának csökkentése érdekében – hozzájárult a sportminisztérium megszüntetéséhez (beolvasztásához, vagy országos hatósággá alakításához), de a PSD elnökével már pénteken tudatta, hogy az energiát és európai alapokat nem tudja elfogadni a fejlesztés és környezetvédelem helyett. Az RMDSZ elnöke a kormány székháza előtt várakozó újságíróknak elmondta: a szövetség vezetőségétől arra kapott pénteken felhatalmazást, hogy az eredeti megállapodás betartását kérje, ha pedig a PSD és PNL azt mindenképpen meg akarja változtatni, az RMDSZ hajlandó tárgyalni arról, hogy a fejlesztési minisztérium megtartása mellett tárgyaljon a környezetvédelmi tárca lecseréléséről egy hasonló jelentőségű tárcára.

Kelemen Hunor leszögezte: az RMDSZ nem fog kilépni önszántából a kormányból, de nem tartja kizártnak, hogy kihagyják belőle. Nem áll fel a tárgyalóasztal mellől, amíg Ciolacu nem kap kormányalakítási megbízást az államfőtől, addig érvényben van az eredeti megállapodás, miszerint az RMDSZ része a koalíciónak, utána pedig a PSD elnökének felelőssége lesz, hogy milyen összetételű kabinetet alakít – magyarázta az RMDSZ elnöke.

Ciucának május 26-án kellett volna lemondania, hogy átengedje a koalíciós kormány vezetését Ciolacunak, ezt a lépést azonban akkor a koalíció tagjai közös döntéssel elnapolták a közoktatást megbénító általános sztrájkra hivatkozva. Vasárnap azonban Ciucă bejelentette, hogy a kormány megegyezett a három legnagyobb tanügyi szakszervezettel a sztrájk lezárásának feltételeiről, ezért a román média arra számít, hogy a liberális pártvezető hétfőn lemond miniszterelnöki posztjáról.

MTI

A rovatból ajánljuk:

December 12-én szavazhatják meg Románia és Bulgária schengeni csatlakozását
Ausztria, Bulgária, Magyarország és Románia belügyminiszterei Budapesten egyeztek meg a schengeni térség kiterjesztéséről. E szerint január 1-jétől már nem lesz ellenőrzés a magyar–román határon. A végső döntést az Európai Unió valamennyi tagállamának belügyminiszterei fogják meghozni.
Nagy Vasile képviselő: S.O.S Románia Párt csökkenti az adókat és illetékeket Romániában
Comandat de PARTIDUL S.O.S. ROMÂNIA – Organizația Județeană Arad. Realizat de Best Media Western Press SRL. Cod mandatar financiar: 11240027.
Csak rendkívüli esetekben függeszthető fel a tanítás az elnökválasztás miatt
Az oktatási minisztérium pénteken nem indokolt a tanítás felfüggesztése a szóban forgó oktatási intézményekben a vasárnapi államfőválasztás miatt.
Akár 40 százalékkal is csökkenhet a villanyszámla – egyeseknek
Az energiapiac jövő tavasszal esedékes liberalizációja után a 300 kilowattóránál nagyobb fogyasztással rendelkező háztartásoknak kevesebbet fizethetnek.
Ködös az időjárás az ország nagy részében
A látótávolság 200 méterre, elszórtan 50 méterre csökken. Helyenként dér és jegesedés lehetséges.