Csütörtök délelőtt Hunyad és Arad megye határán, Zámnál csorogtak lefelé az expedíció tagjai, akik közül Gavril Coșarcă tűzoltóval tudtuk felvenni a kapcsolatot telefonon. Elmondta, hogy az óránkénti négy-ötkilométeres haladási sebességükből ítélve úgy saccolják, hogy péntek estefelé érik el Aradot. Nem tudni, hol kötnek ki. „Késésben vagyunk, és ott éjszakázunk, ahol ránk sötétedik. Még a határrendészettel is el kell intéznünk a határátkelést. Úgy terveztük, hogy pénteken leszünk a román–magyar határon, de valószínűleg csak hétfőn érünk oda” – mondta.
A tutajokat háromezer pillepalakcból építették, amelyeket Gyergyószentmiklós környékén a helyi közösség bevonásával gyűjtöttek – számolt be az indulásról az MTI. A szerkezeteket Gyergyóremeténél, a Maros forrásától mintegy 50 kilométerre tették vízre és számításaik szerint körülbelül két hét alatt jutnak el a Tiszáig, és a Maros forrásából származó vizet visznek magyarországi kollégáiknak.
A székelyföldi Nagy-Hagymás hegységben eredő Maros a Tisza legnagyobb mellékfolyója. 789 kilométeres hosszából 761 kilométeren Románia területén folyik, Hargita, Maros, Fehér, Hunyad, Arad és Temes megyét érintve.
A tűzoltók tavaly az Olt folyón tutajoztak a forrásvidéktől a Dunáig.