Leadta a támogató aláírásokat az RMDSZ a választási bizottságnál

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) leadta a parlamenti választásokon való induláshoz szükséges támogató aláírásokat hétfőn Bukarestben, a központi választási bizottságnál (BEC).

A választói névjegyzékben szereplő csaknem 19 millió állampolgár legalább egy százaléka, vagyis 190 ezer választó támogató aláírása szükséges ahhoz, hogy egy párt vagy kisebbségi szervezet országos jelöltlistát állíthasson. A magyar érdekképviselet által gyűjtött csaknem 230 ezer aláírás közül több mint 226 ezret igazolt a BEC, így az RMDSZ Románia minden megyéjében és a külföldi választókerületben is indíthat jelölteket. Kelemen Hunor elnök a jelenlévő újságíróknak megerősítette: az RMDSZ élni is fog ezzel a joggal a decemberi parlamenti választásokon.

Az RMDSZ célja, hogy arányos képviseletet biztosítson az erdélyi magyarságnak és érvényesítse érdekeit a törvényhozásban, amikor – az RMDSZ által bírált – közigazgatási stratégiáról, az oktatási reformról, vagy az alkotmány módosításáról születik döntés – magyarázta. Kelemen Hunor elmondta: az RMDSZ a regionális identitások erősödését, Erdély fejlesztését támogatja, a közösségi jogokat tartja a jövő zálogának, és a jelenlegi 20-ról 10 százalékra akarja leszállítani azt a lakosságarányt, amelynél egy kisebbségi közösség használhatja anyanyelvét a közigazgatásban. Az RMDSZ választási programjába az is bekerül, hogy a magyar is legyen hivatalos nyelv, ahol a magyarok élnek többségben.

Az RMDSZ elnöke rámutatott: a szövetség frakciójának több mint fele megújul. Az RMDSZ jelöltlistáin két befutónak számító helyet átengedett a Magyar Polgári Pártnak (MPP) a szeptemberben kötött együttműködési megállapodásuknak megfelelően. Az aláírások iktatásánál – az RMDSZ jelenlegi törvényhozói mellett – a BEC-nél Biró Zsolt, az MPP elnöke is megjelent, aki Maros megyében az RMDSZ-listán indul parlamenti képviselői tisztségért.

Az MTI kérdésére a pártelnök elmondta: az MPP is gyűjtött aláírásokat, a közös választási kampányból is kiveszi részét, ugyanakkor a párt saját arculatát is szeretné megjeleníteni. Biró Zsolt szerint az MPP és ay RMDSZ programjában sok közös pont van, és kifejezte reményét, hogy később a parlamentben is megtalálják az együttműködés módját.

MTI

A rovatból ajánljuk:

Vasárnap ismét urnák elé várják a szavazókat: ezúttal parlamenti választásokat tartanak
Országszerte közel 19 ezer szavazóhelyiséget alakítottak ki, melyekben több mint 18 millió román állampolgár voksolhat. Harmincegy politikai párt és 19 nemzeti kisebbségi szervezet indít jelölteket a választáson, amelyen több mint 8000 jelölt pályázik a 466 szenátori és képviselői mandátumra.
Elrendelte a szavazatok újraszámlálását az alkotmánybíróság
Csaknem 9,5 millió voksot kell ismét megszámolni.
Nettó több mint kétszáz lejes emelést jelent az új, bruttó 4050 lejes minimálbér
A jelenlegi 3700 lejről 4050 lejre nő a bruttó minimálbér 2025. január elsejei hatállyal. Ez több mint 1,8 millió munkavállalót érint.
Irány Amerika! Teljesítette Románia a vízummentességi feltételt
A washingtoni román nagykövet szerint a jövő évtől vízum nélkül utazhatunk az Egyesült Államokba.
Nagy Vasile képviselő: S.O.S Románia Párt minden állampolgár számára előnyös intézkedéscsomagot javasol
Comandat de PARTIDUL S.O.S. ROMÂNIA – Organizația Județeană Arad. Realizat de Best Media Western Press SRL. Cod mandatar financiar: 11240027
Politikai „földcsuszamlást” indított el az elnökválasztás első fordulójának eredménye
Călin Georgescu független és Elena Lasconi USR-s jelölt jutott a második fordulóba, Marcel Ciolacu és Nicolae Ciucă lemondott pártelnöki tisztségéről.