A tanügyminisztérium közvitára bocsátotta az új tantervet, amely előírná, hogy a magyar (és általában a nemzetiségi osztáloykban tanuló) 5–8. osztályos diákok a román nyelvet külön tankönyvből, idegen nyelvként, főként a kommunikációra fókuszálva tanulhassák – adta hírül az RMDSZ Tájékoztató. Porcsalmi Bálint ügyvezető elnök szerint „a tanügyminisztérium végre belátta, képtelenség elvárni, hogy a román és magyar anyanyelvű diákok ugyanolyan feltételek mellett tanulják a román nyelvet”.
A tanügyi törvény rendelkezik arról, hogy a kisebbségiek számára a románt mint második nyelvet, ne anyanyelvi szinten tanítsák minden iskolai ciklusban, ne csak az elemi osztályban. Az elmúlt hat évben a minisztérium mindössze az 1–4. osztályosok számára készítette elő a törvény alkalmazását. A mostani fejlemény az, hogy ez a roppant lassú életbeléptetés a második szakaszához érkezett: elkészült az 5–8. osztályosok számára a román nyelv tanterve. A változás egyelőre az ősszel induló ötödik osztályosokat érinti: Király András tanügyi államtitkár nyilatkozata szerint a mostani negyedikeseket, akik eddig is új módszer szerint tanultak. Hátra van még e tervezőmunka harmadik szakasza: a 9–12. osztály.
Magyari Tivadar, az RMDSZ oktatásügyekért felelős ügyvezető alelnöke szerint az RMDSZ által nehezen, de sikeresen érvényesített elv hiába van törvényben immár hat éve, mert a törvény megszületése után a tanügyminisztérium minden tantárgy esetén nagyon lassú, hosszadalmas és körülményes átmenetet tervezett meg, a különféle szakbizottságoknak hosszas határidőket szabott meg. Így évekkel a törvény kedvező rendelkezése után sem rendezték a tömbvidéken felnövő magyar gyermekek hatékony román nyelvtanulását, ráadásul a nyolcadik és tizenkettedik osztályosok országos vizsgái, tehát például az érettségi román próbái hátrányosak a magyar anyanyelvűek számára. A tantervek kialakítását követően a tankönyvek megírásának, kiadásának szintén bonyolult procedúrája következik, ami további elodázást jelenthet – hívta fel a figyelmet.