Nagy visszhangja volt a Képviselőház múlt heti döntésének, amellyel módosította a Büntető Törvénykönyv (Btk.) több paragrafusát. A téma kapcsán több félretájékoztatás is történt, így most számtalan hiányos, vagy félhiányos információ kering a köztudatban, ezeket most szeretnénk pontosítani és kiigazítani - áll a Molnár Zsolt RMDSZ-es parlamenti képviselő által az Aradi Híreknek is eljuttatott közleményében.
A leginkább kifogásolt paragrafus tulajdonképpen nem több egy pontosító, értelmező meghatározásnál. A Btk. jelenlegi formája miatt egyes bíróságok a választott köztisztségviselőkre ugyanazokat a szabályokat alkalmazzák, mint a közhivatalnokokra. Minden, az érdek-összeférhetetlenséget, illetve a hivatali gondatlanságot, valamint a megvesztegetettséget leíró cikkelyben a „hivatali kötelezettség” szerepel. A képviselők és szenátorok esetében pedig nem létezik sem hivatalköri leírás, sem hivatali kötelezettség leírása, amit a Legfelső Bíróság melletti ügyészség is elismert. Ezért fontos volt pontosítani ezt a cikkelyt, ugyanis hivatalköri leírás hiányában egy választott köztisztségviselő nem követheti el ugyanazokat a kihágásokat, mint egy hivatalköri leírással rendelkező közhivatalnok. A két kategória különbözőségéről egyébként már alkotmánybírósági döntés is született.
Szintén fontos kiemelni, hogy a képviselők és szenátorok felelősségre vonhatósága nem szűnik meg, ugyanis a befolyásolással való üzérkedést leíró cikkelyben a "személy" és nem a "köztisztviselő" szerepel. Értelemszerűen ez továbbra is mindenkire vonatkozik, aki ezt a bűncselekményt elköveti, vagyis ebben a kérdésben a képviselők és szenátorok továbbra is számon kérhetők.
A kifogásolt bekezdés második felét kritizálók általában elhallgatják, abban ugyanis az áll, hogy a felsorolt kategóriákra a saját jogállásukat szabályozó törvények előírásai alkalmazandók. A köztisztviselők jogállásáról szóló, a képviselők és szenátorok jogállásáról szóló, a helyi választottak jogállásáról szóló, a parlamenti köztisztviselők jogállásáról szóló, valamint a bírák és ügyészek jogállásáról szóló törvények mind tartalmazzák azokat az eljárásokat, amelyek szerint felelősségre lehet vonni az említett kategóriákat. Nem igaz tehát, hogy valamiféle plusz mentelmi jog keletkezett volna, és ezzel tilos lenne bármiféle vizsgálatot indítani. Vagyis a képviselők és szenátorok jogállása nem változott, csak egyértelművé vált, hogy milyen szabályok szerint kell a kivizsgálásokat lebonyolítani - olvasható a közleményben.
Közérthetően a Btk. módosításáról
A rovatból ajánljuk:
Nagy Vasile képviselő: S.O.S Románia Párt minden állampolgár számára előnyös intézkedéscsomagot javasol
Comandat de PARTIDUL S.O.S. ROMÂNIA – Organizația Județeană Arad. Realizat de Best Media Western Press SRL. Cod mandatar financiar: 11240027
Politikai „földcsuszamlást” indított el az elnökválasztás első fordulójának eredménye
Călin Georgescu független és Elena Lasconi USR-s jelölt jutott a második fordulóba, Marcel Ciolacu és Nicolae Ciucă lemondott pártelnöki tisztségéről.
Ingázni fog a hőmérő higanyszála a következő két hétben
Változó lesz az időjárás a következő két hétben is, a nappali hőmérsékletek csúcsértéke 3-4 és 10-11 Celsius-fok között ingadozik majd.
AUR-tiszteletbeli elnöki tisztség és háborús bűnösök népszerűsítése fűződik Călin Georgescu nevéhez
Az ügyészség büntetőeljárást indított ellene, mert azt mondta, hogy a Vasgárda vezérei hősöknek és mártíroknak tekinthetők.
Fordult a kocka: Călin Georgescu nyerte az elnökválasztás első fordulóját, Lasconi megelőzte Ciolacut [FRISSÍTVE]
Az Állandó Választási Hatóság valós időben közzétett adatai szerint a szavazatszámlálási jegyzőkönyvek 99,97 százalékos feldolgozottságánál majdnem 23 százalékkal vezet a független jelölt.
Exit poll: Ciolacu és Lasconi jutott az elnökválasztás második fordulójába
Az urnáktól távozó szavazópolgárok körében végzett közvéleménykutatás eredményei szerint a PSD és az USR jelöltje végzett az első két helyen.