Habár az RMDSZ Arad Megyei Szervezetének mai választmányi ülésén a választási kudarc okán többször is elhangzott, hogy „öntsünk tiszta vizet a pohárba”, a személyeskedésekbe átcsapó „öntsünk tiszta vizet egymás pofájába” azért, némi kivételtől eltekintve elmaradt. Arad megye 1989 után először maradt parlamenti képviselet nélkül, s ha az okok taglalásánál kontúros nézetkülönbségek nem is alakultak ki, a hogyan tovább megfogalmazásakor viszont azért kidugta fejét a zsákból a Király András-Bognár Levente közötti, szőnyeg alatt szunnyasztott ellentét.
A parlamenti választások eredmény(telenség)ét taglaló beszámolójában Bognár Levente megyei elnök a havazást, az elfásultságot, a népszerűtlen intézkedésekkel szembeni elégedetlenséget, a megosztottságot (magyar versenypárttal), a közömbösséget, az átszavazást és a választók elöregedését jelölte meg, hozzátéve, „a kampánymunka komoly volt”. A beszámolóhoz hozzászólók zöme is objektív körülményeket hozott fel a kudarc magyarázataként, kivétel volt Sipos György, aki elismerte, hogy Majtláthfalván nem tudták helyben és azonnal kezelni a hirtelen beállt nagy havazást, elvinni az emberek az urnákhoz, valamint Bíró Zoltán, aki úgy vélte, „nem lehet mindent a hóra fogni, befele is kell tekinteni, fel kell vállalni a hibákat”. Elismerte, kevésbé alapoztak a fiatalokra, például, a helyi programok összeállításánál.
A legradikálisabban azonban csak Király András korábbi elnök, oktatási államtitkár fogalmazott, amikor odaszólt: „mandátumot letenni az asztalra” mindazoknak az elnököknek, akik a kampányban nem teljesítettek, s példakényt Gyorokot, Nagyzerindet, Pécskát Zimándújfalut említette. „Aki már 10-15 éve területi-kerületi elnök, nem jogosítja fel, hogy még négy évig az legyen” utalt a most tavasszal lebonyolításra kerülő tisztújításokra. Ezzel szemben Bognár Levente viszont kijelentette, „nem vagyok híve a helyi elnökök akasztásának”, ő a hallottak alapján még további lehetőséget kínálna nekik, ha dolgoznak a szervezet érdekében. Megjegyezte, a jelenlegi elnökök csak akkor távozzanak, ha biztosított az utódlás.
A Király András által javasolt megtisztulás mellett emelt kardot Tóth Csaba, korábbi ügyvezető elnök is, ő úgy vélte, „vagy elindulunk a pozitív úton a következő hat hónapban, vagy megyünk tovább lefele a lejtőn”. Javasolta, „mindenki szálljon magába, mielőtt beleszáll valaki”, s csak „azt a feladatot vállalják, amit teljesíteni is tudnak”. Magyarán, elérkezett az idő több területi-kerületi elnök távozásának.
Faragó Péter választmányi elnök december 9-cel kapcsolatban kifejtette, sajnos a választási törvény is bizonytalanságot teremtett a magyarság körében, de a kiutat ő is a megújulásban látta: "Ahol problémák voltak, ott új lappal kell indulni, s ezeket a kérdéseket még idén meg kell oldani" – mondta. Úgy vélte, a kommunikáció a választók felé gyenge volt, "inkább hallgattunk, mint megmagyaráztunk", ami hiba volt. Szerinte ki kellene alakítani "egy mozgósító képességet", amire egyelőre a megyei szervezetnek nincs rendszere.
A hallottak-látottak alapján az Arad megyei szervezetben a választási kudarc után másfél hónappal még a frusztráció, a helyezkedés adja meg az alaphangot, hisz generációs viták is előbukkantak Nagy Gizella és Albert László között. „Ha valami rosszul sül el, annak miért az ifjúság az oka?” – tette fel a költői kérdést Derzsi Csaba, hozzátéve, nem kell a fiatal intézményvezetőkre panaszkodni, majd kijelentette, „2013 az építkezés éve lesz”.
A mai választmányi ülésen, többek között szóba került az EMNP-vel, egyházakkal való kapcsolat, a kommunikáció hiánya, az RMDSZ-PDL-PSD viszony, és még sok más izgalmas kérdés, amelyeket a szervezet vagy elvarr, vagy belegabalyodik a szálakba.
Az ülésen, sok tag várakozásával ellentétben „nem folyt vér”, egyetlen vezető sem érkezett előre megírt lemondási nyilatkozattal. Tény, az elkövetkező hónapok alatt az RMDSZ Arad Megyei Szervezetének mozgásai után derül ki, képesek lesznek-e megújulni, leseperni magukról az elbukott parlamenti választások okozta frusztrációkat, megrázni magukat a szervezet teljes átépítése érdekében. A rossznyelvek szerint az ellenzékiség, ennyi év kormányszerepet követően, minden pártra jótékonyan hat.
Kérdés, ennek érdekében ökölbe szorul-e Aradon az a bizonyos vaskéz.
Irházi János
Pataky Lehel Zsolt a Temesvári Rádió számára készített hangképes összeállítást. Hallgassa meg!
[ca_audio url="http://aradihirek.ro/wp-content/uploads/media/RMDSZ_valasztmany_2013.mp3" width="610" height="26" css_class="codeart-google-mp3-player" autoplay="false"]
Ha a számítógépe nem játssza le a rádióriportot, frissítse az Adobe Flash Playert itt.Audió
RMDSZ_valasztmany_2013.mp37.41 MB