Kétkamarás marad a román parlament
Elvetette a román alkotmánymódosító parlamenti bizottság csütörtökön azt az ellenzéki javaslatot, hogy Románia térjen át az egykamarás törvényhozásra. Az alkotmánymódosítás szövegtervezetét előkészítő testületben csak a javaslatot előterjesztő jobbközép Demokrata-Liberális Párt (PDL) képviselője támogatta az egykamarás rendszerre való áttérést, a többi párt és a kisebbségek képviselői ellene szavaztak.
Az urnáknál megjelent román választók többsége 2009-ben érvényes és eredményes referendumon támogatta Traian Băsescu államfő azon javaslatát, hogy Románia térjen át az egykamarás parlamentre, és a törvényhozás legfeljebb 300 tagú legyen. A sajátos román választási törvény miatt a tavaly decemberi parlamenti választásokon a 355 választókerületből 588 törvényhozó szerzett mandátumot. A kormányzó Szociálliberális Unió (USL) törvényhozói azt hangsúlyozták, hogy a 2009-es népszavazás véleménynyilvánító volt. Javaslatukra a szövegtervezetbe az került be, hogy a képviselőháznak legfeljebb 300 tagja lehet, amihez hozzáadódnak a nemzeti kisebbségek képviselői, a szenátorok pedig a – folyamatban lévő alkotmánymódosítással bevezetendő – közigazgatási régiókat képviselik. Emil Boc volt miniszterelnök, Kolozsvár ellenzéki polgármestere kijelentette, hogy a 2009-es népszavazás semmibe vétele az alkotmánymódosításról megrendezendő népszavazás bojkottját vetíti előre, amelyen a részvétel – reményei szerint – még a 30 százalékra leszállított érvényességi küszöböt sem fogja elérni.
Az alkotmányszövegező bizottság elvetette azt a kormánypárti (liberális) javaslatot is, amely a levélben való, vagy elektronikus szavazás lehetőségét építette volna a román alaptörvénybe: a testület úgy értékelte, hogy ezt a jelenlegi alkotmány sem tiltja.
MTI
A rovatból ajánljuk:
Crin Antonescut támogatja az elnökválasztáson az Európa-barát kormánykoalíció
A 65 éves politikus 2009–2014 között volt a PNL elnöke, 2012–2014 között pedig a szenátus elnöke is volt.
Aláírták a koalíciós megállapodást, az RMDSZ fogja vezetni a pénzügyi és a fejlesztési minisztériumot
Az új kormány 16 miniszterből áll. A pénzügyminiszter Tánczos Barna lesz, Cseke Attila pedig a fejlesztési minisztériumot irányítja.
Pénteken tartja alakuló ülését az új összetételű parlament
A 2024 és 2028 közötti ciklusra megválasztott új törvényhozásnak 465 tagja van, köztük 331 képviselő és 134 szenátor.
Az EU hivatalos eljárást indít a TikTok ellen a romániai választásokba történő „beavatkozás” miatt
Kérdőre vonják a közösségi médiaplatformot
„Befűt” a tél, a hétvégétől jön a lehűlés
Csütörtökig enyhébb lesz az idő a sokéves átlagnál, de aztán zuhan a hőmérséklet.
Szabad az út: felvették Romániát a schengeni egyezménybe!
A csatlakozás után legalább fél évig a határon lesznek még rutinellenőrzések.