Karácsonyig megalakulhat az új kormány – mondta az Orbánt szélsőségesnek nevező Ponta
Karácsony előtt megalakulhat az új román kormány, egy esetleges alkotmánymódosítás pedig csak a következő választási ciklusban lépne érvénybe – mondta Victor Ponta román miniszterelnök a Die Welt című német lapban pénteken megjelent interjúban.
A vasárnapi választásokon kétharmados parlamenti többséget szerző Szociálliberális Unió (USL) társelnöke, a román Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke arra a kérdésre válaszolva, hogy Traian Băsescu államfő vajon megbosszulja-e a leváltására tett kísérletet, azt mondta, nem számít erre, és abból indul ki, hogy az elnök tiszteletben tartja a választási eredményt. Senki sem engedhet meg magának egy újabb kormányválságot – tette hozzá.
Az államfő ellen indított eljárás európai bírálatával kapcsolatban kifejtette: nem érzi magát az Európai Néppárt áldozatának, és úgy véli, José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke őt személy szerint ugyan nem kímélte, de Romániát „mindig rendívül méltányos módon, kiegyensúlyozottan kezelte”.
A felvetésre, hogy a Romániával szemben megfogalmazott kritikát a Magyarországgal kapcsolatos bírálatokkal együtt kell kezelni, kifejtette: tévedés közötte és Orbán Viktor között párhuzamot vonni. A „keresztnéven kívül semmi közös nincsen bennünk” – hangsúlyozta Victor Ponta. Megjegyezte, hogy tőle „mi sem áll távolabb, mint a nemzeti bank státusának megtámadása és a média szabadságának korlátozása”, és míg ő a politikai közép baloldalán áll, a magyar miniszterelnök a jobboldalhoz tartozik, „ha nem a szélsőjobbhoz”.
Arra a kérdésre válaszolva, hogy az alkotmány módosításával ő is „örökre be akarja-e betonozni a hatalmát, mint Orbán”, a román politikus kifejtette: a politika és a civil társadalom egyaránt úgy véli, hogy a 22 éve elfogadott alkotmány módosításra szorul. Hozzátette: mindenekelőtt azt kívánja elérni, hogy bevezessék a közvetlen államfőválasztás intézményét. Hangsúlyozta, hogy az alkotmányt csak népszavazással lehet módosítani, az esetleges változtatások pedig csak a következő parlamenti ciklusban lépnének érvénybe.
A belső határellenőrzés nélküli schengeni övezethez való csatlakozás folyamatának elhúzódásával kapcsolatban elmondta: az államfővel együtt azért küzd, hogy Románia 2013 első félévében csatlakozhasson az övezethez. Derűlátó az ügyben és arra számít, hogy az uniós belügyminiszterek a márciusi értekezletükön zöld jelzést adnak Romániának.
-----------
Nem született megállapodás az USL-vel arról, hogy az RMDSZ együttműködik-e vagy sem a romániai parlamenti választásokat fölényesen megnyerő tömörüléssel – jelentette ki Borbély László, az RMDSZ politikai alelnöke. A romániai magyar politikust annak kapcsán kérdezte az MTI, hogy a csütörtöki román lapok azt írták: elvi megállapodás született szerdán este az USL és RMDSZ között arról, hogy a magyar szövetség tagja lesz az új román kormánynak. Borbély szerint elvi megállapodás sem született, így nyitott kérdés, hogy a szövetség ellenzékben marad-e, parlamenti együttműködési megállapodást köt-e az USL-el, vagy kormányzati szerepet vállal akár úgy, hogy lesznek miniszterei a kabinetben, akár úgy, hogy csak államtitkárokat és egyéb hivatalvezetőket jelöl.
MTI
A rovatból ajánljuk:
Crin Antonescut támogatja az elnökválasztáson az Európa-barát kormánykoalíció
A 65 éves politikus 2009–2014 között volt a PNL elnöke, 2012–2014 között pedig a szenátus elnöke is volt.
Aláírták a koalíciós megállapodást, az RMDSZ fogja vezetni a pénzügyi és a fejlesztési minisztériumot
Az új kormány 16 miniszterből áll. A pénzügyminiszter Tánczos Barna lesz, Cseke Attila pedig a fejlesztési minisztériumot irányítja.
Pénteken tartja alakuló ülését az új összetételű parlament
A 2024 és 2028 közötti ciklusra megválasztott új törvényhozásnak 465 tagja van, köztük 331 képviselő és 134 szenátor.
Az EU hivatalos eljárást indít a TikTok ellen a romániai választásokba történő „beavatkozás” miatt
Kérdőre vonják a közösségi médiaplatformot
„Befűt” a tél, a hétvégétől jön a lehűlés
Csütörtökig enyhébb lesz az idő a sokéves átlagnál, de aztán zuhan a hőmérséklet.
Szabad az út: felvették Romániát a schengeni egyezménybe!
A csatlakozás után legalább fél évig a határon lesznek még rutinellenőrzések.