Eldőlt, hogy június 5-re tűzik ki az idei helyhatósági választásokat, miután a kormány elfogadta az Állandó Választási Bizottság javaslatát. A választási kampány május 7-án indul és június 4-én zárul – ismerteti a Digi24.ro a kormányfőtitkárság honlapján közzétett rendeletet.
A választások előtt 30 nappal ki kell jelölni a szavazókörzeteket. A pártoknak, pártszövetségeknek és a kisebbségeket képviselő szervezeteknek április 6-ig kell véglegesíteniük és a Központi Választási Irodához eljuttatniuk a választási jeleket. Legkésőbb április 20-ig be kell jegyezni a választásokon részt vevő szövetségeket. A jelöléseket legkésőbb a szavazás előtt 40 nappal kell benyújtani, vagyis április 26-ig.
A jelenlegi szabályozás szerint a polgármester-választás egyfordulós, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) azonban a kétfordulós voksolás bevezetését szorgalmazza. Alina Gorghiu, a párt társelnöke bejelentette, hogy az ombudsman segítségét kérik az alkotmányossági óvás benyújtásához az egyfordulós választási rendszer ellen. Véleménye szerint az érvényben lévő szabály a hivatalban lévő polgármestereket favorizálja, „márpedig tudvalévő, hogy a szociáldemokratáknak van a legtöbb választottjuk”. Gorghiu szerint a kétfordulós választás jobban tükrözné a népakaratot, és nagyobb legitimitást biztosítanak a győztes jelöltnek.
Itt megnézheti a a liberális társelnök bejelentését a Digi24 hírtelevízióban (román nyelven):
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség ellenzi a kétfordulós polgármester-választás bevezetését, mert – Kovács Péter ügyvezető elnök szerint – az „etnikai hovatartozás kerülne előtérbe”. „Ott, ahol 25 és 45 százalék közötti a magyar jelenlét, a második forduló nem a polgármester legitimitását erősíti, hanem az etnikumét, vagyis egyértelműen a román jelölt nyer. Amikor kétfordulós polgármester-választások voltak, azt láthattuk, hogy a második fordulóban természetellenes koalíciók alakultak csak azért, hogy ne a magyar jelölt nyerjen. Ez semmiképp sem a legitimitás növelését jelenti” – mondta, majd hozzátette, hogy az RMDSZ azért sem támogatja a kétfordulós önkormányzati választásokat, mert ez fölöslegesen megterheli a költségvetést.
Kovács Péter emlékeztetett: a PNL politikusai másodjára gondolják meg magukat a választási törvény kapcsán, hiszen először a parlamentben támogatták a diaszpórában szavazókra vonatkozó előírásokat, majd kihátráltak, most pedig ugyanezt teszik, annak ellenére, hogy korábban már megszavazták az egyfordulós választást. Az ügyvezető elnök kiemelte: a Velencei Bizottság ajánlását megerősítve, az Alkotmánybíróság is egyértelműen kimondta: nem lehet egy évvel a szavazás napja előtt a választási törvényen módosítani. „Játék közben nem szabad a szabályokat módosítani” – nyomatékosított.
Hallgassa meg Kovács Péter nyilatkozatát: