Itt és ilyen feltételekkel léphető át a román–magyar határ

Nagylakon tájékozódott pénteken a román–magyar határon kialakult helyzetről Liviu Bute, a román határrendészet csütörtökön megbízott országos parancsnoka. A két ország érintett hatóságai közösen tisztázták a határátlépés – járványügyi intézkedésekkel összhangban lévő – feltételeit, miután a múlt hét vége óta ismét megnőtt a várakozási idő a Nyugat-Európában munkát vállalók nagy számban történő utazása miatt.

A román határrendészet közleménye szerint a felek megegyeztek abban, hogy a koronavírus-járvány miatt elrendelt szükségállapot előtt állandó jelleggel működő határátkelőhelyek közül nyolcat tartanak fenn a kétirányú személy- és áruforgalomnak. Ezek az alábbiak (Észak–Dél irányú felsorolás szerint):

  • Pete–Csengersima
  • Csanálos–Vállaj
  • Érmihályfalva–Nyírábrány
  • Bors–Ártánd
  • Gyulavarsánd–Gyula
  • Tornya–Battonya
  • Nagylak (I.)–Nagylak
  • Nagylak (II.)–Csanádpalota (autópálya-határátkelő)

A további három átkelőhelyen csak a határsáv 30 kilométeres körzetében élő, a szomszédos országban munkát vállaló ingázók, vagy a határ két oldalán földet művelők járhatnak át. Ezek a következő pontok:

  • Székelyhíd–Létavértes
  • Nagyszalonta–Méhkerék
  • Nagycsanád–Kiszombor

Romániába a nap bármely órájába beléphetnek az utasok, függetlenül attól, hogy személygépkocsival vagy autóbusszal érkeznek, de alá kell vetniük magukat az előírásoknak: ki kell tölteniük saját felelősségre egy nyilatkozatot, és vállalniuk kell a közegészségügyi hatóság járványügyi szűrését, illetve a házi/hatósági elkülönítést.

Magyarországra személygépkocsival és autóbuszokkal romániai idő szerint a következő időszakban lehet átkelni: hétköznapokon reggel 7 és éjjel 1 óra között, hétvégén állandó jelleggel. Az ingázók és fuvarozók számára nincs időkorlát.

A két ország közti személyforgalom-korlátozás továbbra is érvényben van még, tehát csak munkavállalókat vagy átutazókat engednek át, vagy rendkívüli esetben szabad belépni a szomszédos ország területére. Szabadidős utazásról, turizmusról nincs szó, a korlátozások feloldása további egyeztetések után lehetséges.

Filip Ionuț Matei, az Arad Megyei Határrendészeti Felügyelőség sajtószóvivője kérdésünkre elmagyarázta: azok a román állampolgárok, akik mondjuk Nyugat-Európába mennek dolgozni, a fenti nyolc átkelőhely bármelyikét választhatják. Természetesen, meg kell felelniük az utazás feltételeinek: ne legyenek koronavírus-fertőzésre utaló tüneteik, tudják bizonyítani a külföldi munkaviszonyt, és jogukban álljon belépni a célország területére.

A szóvivő aláhúzta: a nagylaki autópálya-határátkelőt elsősorban a teherforgalom és a buszos közlekedésnek tartják fenn, ezért személygépkocsival kerüljék azt. Ha a többi határátkelőhelyen túl nagy lesz a torlódás, akkor terelik a sztrádára az autósokat is.

A határrendészet közleménye szerint a kisbuszokkal vagy autóbuszokkal utazó munkavállalóknak két tranzitfolyosót alakítottak ki a magyar hatóságok, ezek a tömegjárművek a Nagylak (II.)–Csanádpalota autópálya-határátkelőt és a Bors–Ártánd átkelőt vehetik igénybe.

Az útra kelőknek azt ajánlják, hogy a Trafic Online forgalomszámláló alkalmazás segítségével tájékozódjanak a várakozási időkről.

A rovatból ajánljuk:

Politikai „földcsuszamlást” indított el az elnökválasztás első fordulójának eredménye
Călin Georgescu független jelölt és Elena Lasconi USR-s jelölt jutott a második fordulóba, a kormánykoalíció két pártjának elnökei, Marcel Ciolacu és Nicolae Ciucă pedig benyújtották lemondásukat a pártelnöki tisztségről a választási kudarc nyomán.
Ingázni fog a hőmérő higanyszála a következő két hétben
A Bánságban és Körösök vidékén a hét végére hűl le az idő.
AUR-tiszteletbeli elnöki tisztség és háborús bűnösök népszerűsítése fűződik Călin Georgescu nevéhez
Az ügyészség büntetőeljárást indított ellene, mert azt mondta, hogy a Vasgárda vezérei hősöknek és mártíroknak tekinthetők.
Fordult a kocka: Călin Georgescu nyerte az elnökválasztás első fordulóját, Lasconi megelőzte Ciolacut [FRISSÍTVE]
Az Állandó Választási Hatóság valós időben közzétett adatai szerint a szavazatszámlálási jegyzőkönyvek 99,97 százalékos feldolgozottságánál majdnem 23 százalékkal vezet a független jelölt.
Exit poll: Ciolacu és Lasconi jutott az elnökválasztás második fordulójába
Az urnáktól távozó szavazópolgárok körében végzett közvéleménykutatás eredményei szerint a PSD és az USR jelöltje végzett az első két helyen.
Közel 19 ezer szavazóhelyiségben több mint 18 millió állampolgár voksolhat az elnökválasztás első fordulójában
Ha egyik jelölt sem nyeri el az érvényes voksok több mint felét, december 8-án második fordulót tartanak a két legtöbb szavazatot kapott jelölt részévtelével.