„Nem volt egyszerű tárgyalás, gyakorlatilag mindenféle, visszavonulásra, feladásra vonatkozó, elfogadhatatlan feltételeket szabtak. Semmiféle ultimátumot nem fogadtunk el, határozottan kiálltunk azon álláspontunk mellett, hogy a tűzszünetnek bármiféle előfeltétel nélkül kell életbe lépnie” – fejtette ki az államfő.
Porosenko kiemelte még azt, hogy Kijev nem egyezett bele a Donyeck-medence autonóm területté nyilvánításába és Ukrajna föderalizációjába, azaz szövetségi állammá alakulásába. A legfőbb eredménynek azt nevezte, hogy megegyeztek a feltétel nélküli fegyvernyugvásban február 15-től, amelyet szavai szerint a nehézfegyverek, köztük rakéta-sorozatvetők kivonása követ a harcvonal mentén kialakítandó 140 kilométer hosszú ütközőzónából.
Ukrajnában rendkívül sokan, köztük közéleti szereplők és újságírók is kommentálták a közösségi portálokon a minszki megállapodást. Legtöbbjük kétségeit fejezte ki afelől, hogy a fegyvernyugvás valóban megvalósul az ország harcok sújtotta keleti részében, utalva arra, hogy a tavaly szeptemberi hasonló egyezség is kudarcba fulladt. „Egyértelmű, hogy ez ugyanaz a tűzszüneti megállapodás, mint a korábbi, csak bonyolultabb feltételekkel. Értelemszerűen ezeket a feltételeket teljesíteni még nehezebb lesz, mint 2014 szeptemberében. Én nem táplálnék illúziókat a jövőt illetően. Ez a fegyvernyugvás csak ideiglenes lesz, és pontosan tudnunk kell, hogy legközelebb mivel fogadjuk az ellenséget” – írta a Facebookon Musztafa Najem ismert ukrán újságíró, a Porosenko Blokkjának parlamenti képviselője.
Minszkben Angela Merkel német kancellár, valamint Francois Hollande francia, Vlagyimir Putyin orosz és Petro Porosenko ukrán államfő ült tárgyalóasztalhoz, hogy megoldást találjon az egyre mélyülő kelet-ukrajnai válságra. Közben a Kijev, Moszkva és az EBESZ képviselőiből álló úgynevezett kontaktcsoport Olekszandr Zaharcsenkóval, a donyecki, illetve Ihor Plotnickijjel, a luhanszki „népköztársaság” vezetőjével kiegészülve szintén tanácskozott a fehérorosz fővárosban. A tárgyalások eredményeként új tűszüneti megállapodás született.
Addig is minden eddiginél hevesebb harcok zajlanak az ukrán katonák által védett debalcevei beékelődés elfoglalásáért – jelentették pénteken ukrán források. Szemen Szemencsenko, a Donbassz ukrán önkéntes alakulat parancsnoka Facebook-oldalán arról számolt be, hogy a szakadár erők egy újabb csapatösszevonása után „ismét orosz kézre került Lohvinove” település, amely Debalceve és a tőle északnyugatra fekvő Artemivszket összekötő autóút mentén található. Az ukrán hadsereg és a Nemzeti Gárda páncélos fedezet nélkül maradt katonáinak pedig el kellett hagyniuk a falut.
Az egyre intenzívebbé váló harcok jelenleg a Lohvinove Mironovszkij és Luhanszke falvak között zajlanak. Szemencsenko közlése szerint az ukrán fegyveres erőkkel közösen vívott harcaikban több mint ötven „terroristát” (a szakadár oldalon harcoló fegyverest) öltek meg, megsemmisítették a szakadárok néhány páncélosát, és 17 foglyot ejtettek. A foglyok vallomása is alátámasztja – írta Facebook oldalán Szemencsenko –, hogy jelenleg intenzíven folyik az orosz katonai alakulatok átdobása a térségbe. Két saját alakulatuk – a Donbassz és a Lviv zászlóalj – 15 emberét veszítette el a harcokban – tette hozzá.
Az ukrán önkéntes alakulat parancsnoka – aki parlamenti képviselő is – ugyanakkor élesen bírálta az ukrán Nemzetvédelmi és Biztonsági Tanácsot (RNBO), amiért cáfolta a Lohvinove elestéről szóló helyszíni jelentését, „félrevezetve ezzel az elnököt és az ország lakosságát is”. Andrij Liszenko, a szakadárok elleni ukrán műveletek parancsnokságának szóvivője közölte pénteken, hogy Lohvinovét egyik fél sem vonta ellenőrzése alá, és jelenleg is folynak a harcok a városért. Liszenko felhívta a figyelmet arra, hogy Debalcevének a tavalyi szeptemberi minszki megállapodások értelmében az ukrán csapatok ellenőrzése alatt kell maradnia. Csütörtökön pedig Minszkben nem újabb megállapodások köttettek, hanem a szeptemberi megállapodások végrehajtásáról szóló intézkedéscsomagot fogadtak el, amely szerint a város térségéből a szembenállóknak a szombat éjfélkor életbe lépő tűzszünet után ki kell vonniuk nehézfegyvereiket – mondta a szóvivő. Liszenko szerint az oroszbarát lázadó erők igyekeznek megerősíteni pozícióikat a kelet-ukrajnai konfliktus fontosabb térségeiben. A szóvivő úgy fogalmazott, hogy „az ellenség csapatösszevonást folytat a fegyveres konfliktus főbb térségeiben”.
Jurij Butuszov haditudósító szintén Facebook-oldalán azt írta, hogy a szakadárok oldaláról tüzérségi és aknavető össztüzet zúdítanak a Debalcevét védő ukrán katonák állásaira. „A tüzérség támogatásával orosz csapatok rohamozzák az állásainkat, és megpróbálják áttörni a védelmi vonalunkat” – írta Butuszov.
MTI