Február 12-i hatállyal lemond államfői tisztségéről Klaus Iohannis

Klaus Iohannis elnök távozik | Fotó: presidency.ro

Klaus Iohannis elnök távozik | Fotó: presidency.ro

Klaus Iohannis államfő hétfőn kora délután bejelentette: február 12-i, szerdai hatállyal lemond tisztségéről, miután a parlament együttes házbizottságai úgy döntöttek, hogy kedden a két ház együttes ülésén szavazásra bocsátják az ellenzék által az elnök tisztségéből való felfüggesztésére benyújtott indítványt.

Az ellenzéki pártok beadványát korábban kétszer is visszautasította a szenátus és a képviselőház illetékes bizottsága, de hétfőn a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR), az SOS Románia és a Fiatal Emberek Pártja (POT) bejelentette, hogy összegyűjtötte a szükséges 178 aláírást.

A képviselőház és a szenátus kedden 10 órától együttes ülésen vitatja meg a Klaus Iohannis államfő tisztségéből való felfüggesztésére vonatkozó ellenzéki kezdeményezést – döntötte el hétfőn a parlament két házának összevont házbizottsága.

A döntést bejelentő Ilie Bolojan szenátusi házelnök elmondta, hogy az államfő tisztségéből való felfüggesztésére vonatkozó kérést várhatóan elküldik az alkotmánybíróságnak véleményezésre.

Klaus Iohannis hétfő kora délutáni élő televíziós beszédében értelmetlennek nevezte a leváltását célzó kezdeményezést, mert májusban így is, úgy is távozik posztjáról, hiszen akkor tartják a megismételt elnökválasztást, és – mint fogalmazott – soha nem sértette meg az alkotmányt.

Emellett károsnak is nevezte a kezdeményezést, különösen, ha azt megszavazza a parlament, hiszen népszavazást kell kiírni a hivatalából való felfüggesztésről, ez pedig „megosztja a társadalmat és krízisbe taszítaná az országot”.

Iohannis rövid beszédében felvázolta, hogy elképzelhető: a leváltására irányuló referendumot az elnökválasztás május 4-i első vagy 18-i második fordulójával egyszerre kellene megtartani, ami „közröhej tárgyává tenné az országot” külföldi partnerei előtt.

 

Úgy vélekedett, hogy a menesztéséről szóló referendumnak belföldön „kifejezetten negatív” hatása lesz, mivel megosztja majd a társadalmat. „Egyesek egyet fognak érteni a menesztésemmel, mások nem. A vita csak a negatívumokra fog összpontosítani. Az egész társadalom felbolydul. Nem a közelgő elnökválasztás uralja majd a közbeszédet. Nem lesz vita arról, hogy Románia milyen úton halad tovább. A jelöltek még csak nem is lesznek képesek bemutatni elképzeléseiket” – vélekedett.

Iohannis szerint a felfüggesztési eljárásnak elhúzódó és nagyon negatív külpolitikai hatásai lesznek. „Egyik partnerünk sem fogja megérteni, hogy Románia miért meneszti az elnökét, amikor már megkezdődött az új államfő megválasztásának folyamata. Senki sem fogja megérteni, mi értelme van egy ilyen kezdeményeznek, ha a hivatalban lévő elnök amúgy is távozni fog. Hogy érthetőbben fogalmazzak, közröhej tárgyává válunk'” – mondta.

Úgy fogalmazott, hogy ettől megkímélje az országot és polgárait, lemond államfői tisztségéről és február 12-én, szerdán távozik hivatalából.

Az eredetileg 2024-es elnökválasztást azért kell megismételni, mert az alkotmánybíróság tavaly december 6-án, két nappal a második forduló előtt érvénytelenítette az egész választási folyamatot, arra hivatkozva, hogy hírszerzési információk szerint külföldi állami beavatkozás manipulálta az első forduló eredményét, ráadásul az akkor első helyen végzett független jelölt, Călin Georgescu (aki szélsőjobboldali nézeteivel, nacionalizmusával, ortodox miszticizmussal és összeesküvés-elméleteivel szerzett népszerűséget) a választási törvények megkerülésével folytatott online kampányt.

 

Iohannis második ötéves államfői mandátuma eredetileg december 21-én lejárt, de az alkotmányra hivatkozva nem távozott posztjáról, mondván, addig marad tisztségében, amíg be nem iktatják az új elnököt. Az ellenzéki pártok ezért nem tekintik legitimnek az államfőt, és rendszeresen utcai tüntetésekre hívták szimpatizánsaikat.

Az alkotmány értelmében, az elnök távozása, lemondása, munkavégzésben történő más akadályoztatása esetén a szenátus elnöke – jelen esetben Ilie Bolojan – látja el ideiglenesen az államfői feladatokat.

A rovatból ajánljuk:

Esős, szeles hétvége elé nézünk
Újabb narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a várható nagy mennyiségű csapadék és erős szél miatt.
Egyelőre marad a vízumkényszer, Amerika felfüggesztette a beutazási könnyítés bevezetését
Az Egyesült Államok felülvizsgálja a Visa Waiver programba történt felvételt, így március 31. után is vízumot kell igényelniük a román állampolgároknak.
Választási kisokos: elindították a votcorect.ro platformot
A megismételt elnökválasztás első fordulóját május 4-én, a másodikat 18-án tartják.
Vasárnaptól áttérünk a nyári időszámításra
Az óraátállítás nem fogja befolyásolni a vonatok menetrendjét – közölte a Román Vasúttársaság (CFR) személyszállító részlege.
„Éljen a magyar szabadság, éljen a haza!” – Orbán Viktor levele a külhoni magyarokhoz
„2025-ben sem kívánunk mást, minthogy szabadon, korlátozás nélkül használhassuk anyanyelvünket, jelképeinket, és békében ünnepelhessük nemzeti örökségünket.”
Megfelezett segély: a kormány 800 lejjel támogatja a kisnyugdíjasokat
Két részletben folyósítják: 400 lejt áprilisban és 400 lejt decemberben.