A prágai magyar nagykövetség által állíttatott bronz emléktáblát Balogh Csaba, a magyar külgazdasági és külügyminisztérium államtitkára, valamint Martin Sobotka, Dobřany polgármestere leplezte le közösen. Jelen volt az ünnepségen Boros Miklós prágai magyar nagykövet is. Balogh Csaba ünnepi beszédében méltatta az 1848–1849-es magyar forradalom és szabadságharc jelentőségét és ismertette Ormai Norbert életútját.
A polgármester ünnepi beszédében kifejtette: a magyar szabadságharc sorsa is példa arra, hogy a hatalmasok érdekeik védelmében gyorsan meg tudnak egyezni, míg a népek között ez nehezebben megy. „Tanulnunk kellene a múltból. Ma is szükség van arra, hogy eltávolítsuk a nemzetek szorosabb együttműködése előtti akadályokat" – jelentette ki.
Az emléktáblán, amely a Tomás Garrique Masaryk nevét viselő főtér 112. számot viselő házán lett elhelyezve, egy Ormai-portré látható és a következő cseh, magyar és angol nyelvű szöveg olvasható: „Ebben a házban született 1813-ban Ormai (Auffenberg) Norbert, az 1848-49-es magyar forradalom és szabadságharc mártír ezredese". Zsigmond Attila magyarországi képzőművész, a tábla megalkotója, aki személyesen is megjelent az ünnepségen, a legismertebb Ormairól készült portrét, Szamossy Elek 19. századi litográfiáját használta fel munkájához.
Auffenberg Norbert német katonadinasztia családban született Dobřanyban, a forradalom és szabadságharc idején ő volt a honvéd vadászezredek szervezője és parancsnoka, s őt tekintik az első aradi vértanúnak: 1849. augusztus 22-én végezték ki. Az Ormai nevet a magyar forradalom kitörését követően vette fel.
Az emléktábla leleplezése után a helyi Szent Vítus templomban megnyílt az Ormai Norbert és az 1848–1849-es magyar forradalom és szabadságharc elnevezésű kiállítás. Az ünnepségen megjelent több száz érdeklődő jelentős része Csehország minden részéből érkezett magyarok voltak – írja az MTI.
Azt, hogy Ormai Norbert emléktáblát fog kapni szülővárosában, már a tavaly október 6-i megemlékezésen említette Íjgyártó István magyar külügyi államtitkár.
Mindig 13 aradi vértanúról beszélünk, de valójában 17-en voltak a mártír honvédtisztek. Erről ide kattintva hallgathat rádióriportot.