Elutasította a parlament a Dacian Cioloș által javasolt kormányt

Elutasította a kétkamarás parlament szerdai együttes ülésén a kormányalakítással megbízott Dacian Cioloș miniszterelnök-jelölt, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke által javasolt, egyszínű USR-kormány elfogadását.

Cioloșnak nem sikerült egyetlen másik párttal sem megállapodást kötnie, ezért a törvényhozók egyéni felelősségére hivatkozva kért bizalmat az általa vezetett „válságkormány” számára.

Az USR volt koalíciós partnerei, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) törvényhozói nem szavaztak, a baloldali és nacionalista ellenzék az USR-kormány ellen voksolt. A kormány jóváhagyásához a törvényhozók felének, 234 képviselőnek és szenátornak a támogatására lett volna szükség. A Cioloș által javasolt kabinet csak 88 szavazatot kapott, 184 képviselő és szenátor pedig ellene szavazott.

A legnagyobb frakcióval rendelkező Szociáldemokrata Párt (PSD) előrehozott választásokat akar jövő márciusban, addig pedig szakértői kormányra akarja bízni az ország vezetését. Marcel Ciolacu PSD-elnök szerint a (jobbközép) politikusok leszerepeltek, ideje átengedniük a járvány kezelését a szakértőknek.

Kelemen Hunor parlamenti beszédében úgy vélekedett: a törvényhozóknak elnézést kellene kérniük a választóktól, amiért az ország gondjai – az elszabadult energiaárak, a járvány, és a jövő évi költségvetés – helyett, csak saját végeérhetetlen politikai „cirkuszukkal” foglalkoznak. Az RMDSZ elnöke szerint ideje félretenni a személyes sérelmeket és ambíciókat, az egyszínű USR-kormány beiktatására tett kísérlet után meg kell próbálni újraéleszteni a tavaly decemberben megalakult jobbközép koalíciót, de ha ez nem is sikerülne, akkor is megoldást kell találni arra, hogy az országnak teljes jogkörű kormánya legyen ebben a nehéz időszakban.

10 perc Bukarest - 28. adás Pe scurt din București – episodul 28.

Kelemen Hunor: Ma megbukott a Cioloș kormány, az USR-nek nem sikerült egyetlen parlamenti pártot se meggyőznie arról, hogy megszavazzák az általuk javasolt kabinetet. Most újabb konzultálások várhatóak az államfőnél. Nekünk az az első számú opciónk, hogy újraélesszük a tavaly decemberben létrehozott koalíciót, és megpróbáljuk működőképessé tenni. Olyan kérdésekkel kell foglalkozni, mint az energiaárak, infláció, zöld átállás, a jövő évi költségvetés, de mindenekelőtt arra kell törekednünk, hogy a negyedik hullámban minél több emberi életet mentsünk meg. Egy biztos: mi a megoldásokat fogjuk keresni, és továbbra is a közösség szolgálatában állunk! Erről beszél Kelemen Hunor a 10 perc Bukarest 28. adásában. 

Közzétette: RMDSZ – 2021. október 20., szerda

A PNL képviselői fel sem szólaltak a bizalmi szavazást megelőző vitában, Florin Cîțu ügyvivő miniszterelnök, a PNL elnöke viszont a Cioloș-kabinet elutasítása után Facebook-bejegyzésben állapította meg, hogy az általa vezetett jobbközép koalíciós kormányt megbuktató „parlamenti többségnek” – az USR-nek, a PSD-nek és a Románok Egyesüléséért Szövetségnek (AUR) – nincs megoldása az ország kormányzására. Ebben a helyzetben a PNL, amely az RMDSZ-szel együtt jelenleg is ügyvivőként kormányoz, tárgyalásokat kezdeményez a parlamenti pártokkal – az AUR kivételével – egy teljes jogkörű, a „PNL vezetésével” létrehozandó kormány beiktatásához.

Az első, sikertelen kormányalakítási kísérlet után most az államfő a parlamenti pártokat ismét egyeztetésre hívta csütörtökre, amelynek nyomán újabb miniszterelnök-jelöltet bíz meg kormányalakítással. Ha a parlament az államfő második jelöltjének sem szavaz bizalmat, az elnök feloszlathatja a törvényhozást, és előrehozott választásokat írhat ki.

Köztudomású, hogy azt követően alakult ki kormányválság, hogy a PNL–USR–RMDSZ koalíciós kormányát vezető Florin Cîțu miniszterelnök az USR ellenkezése dacára, és a párt egyik miniszterét leváltva döntött az RMDSZ által kezdeményezett tízmilliárd eurós fejlesztési terv életbe léptetéséről. Az USR megvonta a bizalmat Cîțutól, miniszterelnök-cserét követelt a PNL-től, majd miután ezt nem érte el, miniszterei kiléptek a kormányból, és bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatta Cîțu kormányát.

MTI

A rovatból ajánljuk:

Exit poll: Ciolacu és Lasconi jutott az elnökválasztás második fordulójába
Este kilenckor több mint 52 százalékos volt a részvételi arány az elnökválasztáson. A nem végleges eredmények szerint Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és Elena Lasconi, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltje jutott az elnökválasztás második fordulójába. Kelemen Hunor RMDSZ-es jelölt 4-5 százalékos eredményt ért el.
Közel 19 ezer szavazóhelyiségben több mint 18 millió állampolgár voksolhat az elnökválasztás első fordulójában
Ha egyik jelölt sem nyeri el az érvényes voksok több mint felét, december 8-án második fordulót tartanak a két legtöbb szavazatot kapott jelölt részévtelével.
December 12-én szavazhatják meg Románia és Bulgária schengeni csatlakozását
Ausztria, Bulgária, Magyarország és Románia belügyminiszterei Budapesten egyeztek meg.
Leállt a gépjárművek műszaki vizsgáztatása
A Román Gépjármű-nyilvántartási Hivatal (RAR) tájékoztatása szerint szerverhiba okozta a problémát.
Nagy Vasile képviselő: S.O.S Románia Párt csökkenti az adókat és illetékeket Romániában
Comandat de PARTIDUL S.O.S. ROMÂNIA – Organizația Județeană Arad. Realizat de Best Media Western Press SRL. Cod mandatar financiar: 11240027.
Csak rendkívüli esetekben függeszthető fel a tanítás az elnökválasztás miatt
Az oktatási minisztérium pénteken nem indokolt a tanítás felfüggesztése a szóban forgó oktatási intézményekben a vasárnapi államfőválasztás miatt.