Elfogadta a vészhelyzetről rendelkező törvényt a parlament

Döntő házként elfogadta szerdán a képviselőház a veszélyhelyzetet szabályozó törvényt. A parlament több ponton is módosította a kormány tervezetét.

A jogszabályjavaslatot 267 támogató, 26 ellenszavazattal, 5 tartózkodás mellett fogadták el, miután a Liberálisok és Demokraták Szövetségén (ALDE), illetve a Pro Románián kívül valamennyi alakulat bejelentette, hogy megszavazza.

A liberális Florin Roman által javasolt és a jogi bizottság által előzőleg jóváhagyott módosító javaslatot, miszerint a törvény a Hivatalos Közlönyben való megjelenésének napjától lépett volna érvénybe, a plénumban törölték a tervezetből. Az erről szóló szavazáson a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ a javaslat ellen voksolt, a kezdeményező PNL és a Népi Mozgalom Párt (PMP) pedig tartózkodott.

  • A jóváhagyott törvény leszögezi, hogy a veszélyhelyzetet a kormány rendelheti el a belügyminiszter javaslatára, legtöbb 30 napos időtartamra, amelyet további 30 nappal meghosszabbíthatnak.
  • A veszélyhelyzet elrendelhető az ország egész területére vagy csak bizonyos településekre. Amennyiben a veszélyhelyzetet az ország területének legalább felére rendelik el, ezt a parlamentnek is jóvá kell hagynia öt napon belül.
  • Amennyiben a törvényhozás elutasítja a veszélyhelyzet jóváhagyását, az azonnali hatállyal megszűnik; a kormány által kidolgozott változatban ilyen kitétel nem szerepelt, a szenátusban elfogadott változat szerint pedig csak akkor lett volna szükség a parlament jóváhagyására, ha a veszélyhelyzet az ország egész területére vonatkozik.
  • A parlament módosíthat a kormány által a veszélyhelyzet idején elrendelt intézkedéseken.

A képviselőház jogi bizottsága ismét beemelt a tervezetbe a korlátozásokkal kapcsolatos néhány cikkelyt, amelyeket egy nappal korábban törölt a felsőház, más előírások pedig megmaradtak a szenátus által elfogadott formában.

A törvény végleges változata lehetővé teszi a teraszok újranyitását a vészhelyzet ideje alatt az egészségügyi óvintézkedések betartásával, és arról is rendelkezik, hogy megnyithatnak azok a 15 ezer négyzetméteresnél kisebb kereskedelmi központok, amelyek üzlethelyiségei egyenként 500 négyzetméteresnél kisebbek.

A képviselőház döntő házként szavazott a tervezetről, amely ellen a következő két napban lehet alkotmányossági kifogást emelni, majd elküldik az államfőnek kihirdetésre.

Marcel Vela belügyminiszter élőt sajtótájékoztatót tart ezekben a percekben:

A rovatból ajánljuk:

Politikai „földcsuszamlást” indított el az elnökválasztás első fordulójának eredménye
Călin Georgescu független jelölt és Elena Lasconi USR-s jelölt jutott a második fordulóba, a kormánykoalíció két pártjának elnökei, Marcel Ciolacu és Nicolae Ciucă pedig benyújtották lemondásukat a pártelnöki tisztségről a választási kudarc nyomán.
Ingázni fog a hőmérő higanyszála a következő két hétben
A Bánságban és Körösök vidékén a hét végére hűl le az idő.
AUR-tiszteletbeli elnöki tisztség és háborús bűnösök népszerűsítése fűződik Călin Georgescu nevéhez
Az ügyészség büntetőeljárást indított ellene, mert azt mondta, hogy a Vasgárda vezérei hősöknek és mártíroknak tekinthetők.
Fordult a kocka: Călin Georgescu nyerte az elnökválasztás első fordulóját, Lasconi megelőzte Ciolacut [FRISSÍTVE]
Az Állandó Választási Hatóság valós időben közzétett adatai szerint a szavazatszámlálási jegyzőkönyvek 99,97 százalékos feldolgozottságánál majdnem 23 százalékkal vezet a független jelölt.
Exit poll: Ciolacu és Lasconi jutott az elnökválasztás második fordulójába
Az urnáktól távozó szavazópolgárok körében végzett közvéleménykutatás eredményei szerint a PSD és az USR jelöltje végzett az első két helyen.
Közel 19 ezer szavazóhelyiségben több mint 18 millió állampolgár voksolhat az elnökválasztás első fordulójában
Ha egyik jelölt sem nyeri el az érvényes voksok több mint felét, december 8-án második fordulót tartanak a két legtöbb szavazatot kapott jelölt részévtelével.