Élesen bírálták – és nemtelenül támadták – Magyarországot a román politikusok azután, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter bejelentette, hogy magyar kormány esetleg a román határra is kerítést épít a bevándorló-áradat megfékezésére.
Tisztességről papol a korrupcióval vádolt Ponta
Victor Ponta román miniszterelnök szerint a magyarországi döntéshozók semmivel nem jobbak, mint a szíriaiak vagy a líbiaiak, akiknek országaiból menekülnek a bevándorlók. A kormányfő egy Facebook-bejegyzésben kifejette: nem kíván a magyar kormány képviselőinek „provokációira” válaszolni, de „emberként és európai polgárként” felháborodik azok miatt a magyar intézkedések miatt, amelyekhez hasonlókat „Európa eddig csak az 1930-as, 1940-es években látott”. Azt írta, hogy sok más európai vezetőhöz hasonlóan ő is feladatának érzi, hogy bírálja Magyarország legmagasabb rangú vezetőinek megnyilvánulásait. „Ezek az Európai Unió értékeinek és kultúrájának a szégyenei. Mind az antiszemita megnyilvánulások, mind a bármiféle kisebbségekkel szembeni bánásmód, most pedig a menekültkrízis” – fogalmazott. „A szögesdrótok, az agresszív törvények, a börtön és a brutalitás biztosan nem oldják meg a problémát. Csupán azt fogják megmutatni, hogy Európa szívében olyan politikai döntéshozók vannak, akik semmivel sem jobbak a szíriaiaknál, líbiaiaknál, vagy más országok vezetőinél, amelyekből futnak a menekültek” – hangoztatta a román miniszterelnök.
Hozzátette, hisz a szolidaritásban, a racionális és fenntartható megoldásokban, és főként az európai értékek felsőbbrendűségében, „de ami az elmúlt napokban Magyarországon történt, az éppen ezekkel az értékekkel van szöges ellentétben”.
Victor Ponta kedd este az Antena 3 hírtelevízió meghívottjaként is bírálta a magyarországi intézkedéseket. Úgy vélte, Magyarország „kizárta magát Európából” a kerítés építésével. Az országhatárok kerítéssel való megvédését olyan intézkedésnek tartotta, mint amikor valaki árvíz idején bekeríti a birtokát, „hogy az ár a szomszédoknál vonuljon le”. A magyar hadseregnek a határoknál történt mozgósítását is kockázatosnak nevezte, ráadásul túlzásokba is esett. „Megborzadva gondolok arra a lehetséges fejleményre: mit teszünk, ha a magyar katonák lőni kezdenek, és gyermekeket, nőket ölnek meg” - jelentette ki, holott a magyar katonaság tűzparancsot nem kaphat a határon.
Klaus Iohannis államfő tanácsadója Lazăr Comănescu szerint a történelem már bebizonyította, hogy a kerítésépítés nem hatékony megoldás. „Egy globalizált világban azt képzelni, hogy kerítésépítéssel meg lehet oldani a problémákat, véleményem szerint olyan hozzáállás, amely nem áll összhangban sem a jelen, sem a jövő realitásaival” – mondta. Az elnök tanácsadójának megnyilatkozása az eddigi legvisszafogottabb román reagálásnak számít.
A román külügyminisztérium kedden kiadott állásfoglalásában úgy értékelte, Magyarország „mesterséges vitába próbálja belerántani Romániát, hogy elterelje a figyelmet a bevándorlók problémájának alapkérdéseiről és arról az elszigetelődésről, amelyet a magyar fél által hozott intézkedések eredményeznek” A Pontosítás címet viselő dokumentum szerint „megengedhetetlen és ellentétes a két ország közötti stratégiai partnerséggel” az a mód, ahogyan a magyar fél eljárt keddi intézkedései és üzenetei révén.
A román kirohanások azért is érthetetlenek, mivel még csak terv a kerítésépítés, és csak akkor kezdenek neki, ha a bevándorlók a szerb–magyar határon épített kerítés miatt Románia felől közelítenék meg Magyarországot.
Kelemen Huor: a kerítés nem a románokat és a magyarokat választja el egymástól
Nem a románokat és a magyarokat választja el egymástól a határon építendő kerítés – jelentette ki Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke. „Eddig sem a zöldhatáron keresztül járkáltunk egymáshoz. Ez nem fogja semmilyen mértékben a két uniós állam közötti közlekedést akadályozni. Az illegális határátlépést próbálja megállítani, amikor feltartóztathatatlannak tűnő migrációs hullámmal áll szemben Magyarország” – magyarázta az RMDSZ elnöke, aki szerint Budapest lépése akár a segítségére is lehet Romániának egy masszív migrációs hullám megfékezésében.
Rámutatott: maga sem szereti a kerítéseket, mert a térség lakóinak életében negatív töltettel bírnak, de Budapest lépésének van ésszerű magyarázata, és szerinte nem szabad a román–magyar viszonyt ennek a fejleménynek a tükrében megítélni. „Az adott kontextusban Budapest lépését nem szabad hisztérikusan nézni. Ez elsősorban a román kollégák felé üzenet, akik időnként hajlamosak arra, hogy túlreagáljanak dolgokat” – mondta Kelemen. Szerinte a kerítés még egyszer rávilágít arra, hogy az EU-nak semmiféle mechanizmusa nincs megvédeni külső határait. Ezért minden tagállam egy ilyen válság esetén egyéni megoldást keres: van, aki a schengeni határon ideiglenesen visszavezeti az ellenőrzést, van, aki kerítést épít – nem csak Magyarország – akad, aki plusz rendfenntartókat vezényel a határra. Ezek az intézkedések azonban nem fogják tudni helyettesíteni a kollektív megoldást – fogalmazott az RMDSZ elnöke.
„Nettó hazugság” Ponta kijelentése
Szijjártó Péter „nettó hazugságnak” nevezte az, amit Victor Ponta román kormányfő állít a migránskérdés magyarországi kezeléséről, és szerinte méltatlan egy 21. századi politikai vezetőhöz. Így reagált a magyar diplomácia vezetője a korrupciógyanúba keveredett Victor Ponta kijelentésére, miszerint „Románia emberként fog bánni a migránsokkal, nem pedig úgy, mint magyar szomszédaink, akik botokkal terelik és sorszámmal látják el őket”. Szijjártó Péter szerint nyilvánvalóan a romániai belpolitikai válság és Victor Ponta pozíciójának megrendülése lehet az egyik oka annak, hogy a román kormányfő „ilyen szélsőséges, hazug kijelentésre” ragadtatta el magát. A külügyminiszter hangsúlyozta, hogy a magyar kormány határozottan visszautasítja az elhangzottakat, és egyúttal felszólítja a román miniszterelnököt, fejezze be a Magyarországról szóló hazugságait.
Szijjártó Péter nyilatkozatában kitért arra is, hogy Aleksandar Vulin szerb foglalkoztatási miniszter állításával ellentétben Magyarország folyamatosan tájékoztatja Szerbiát arról, mi történik a szerb–magyar határon. A magyar külügyminiszter az európai ügyekért felelős francia államtitkár szavaira is reagált. Harlem Désir vasárnap a TV5 Monde tévécsatornának és a Radio France Internationale-nak adott interjújában elítélte Magyarországot, amiért a kerítés megépítésével tartóztatja fel a migránsokat. Désir szerint Magyarország „ezekkel a szögesdrótokkal egyértelműen kivonja magát az Európai Unió értékeiből, amelyek nem abból állnak, hogy drótkerítéseket építsünk”, és biztosan abból sem, hogy ki-ki saját nemzetpolitikáját kövesse. Szijjártó Péter elmondta, hogy Magyarország „a közös európai stratégia mellett tör lándzsát akkor, amikor a népvándorlási kihívások kezeléséről van szó”, továbbá Magyarország világos javaslata szerint elsőként a határokat kell megvédeni és minden más kérdés azután következik. Mint hangsúlyozta, Magyarország a schengeni kódexnek megfelelően fogja megvédeni az Európai Unió külső határát. Szijjártó Péter egyúttal megjegyezte, „meglehetősen furcsa bírálatot hallgatni attól az államtitkártól, akinek az országa kerítést épített Calais-nál”.
A magyar külügyminiszter teljesen méltatlannak nevezte az Európai Parlament szocialista frakcióvezetőjének, Gianni Pitellának hétfőn Röszkén elhangzott szélsőséges kijelentését, miszerint „a szögesdrótot látva úgy érezte magát, mintha visszatért volna Hitler idejébe”. Szerinte ez „túlmegy a jó ízlés minden határán”. A magyar tárcavezető arra kérte az európai szocialistákat, hogy fejezzék be a Magyarországot lejárató hazugságkampányt, és ne tegyenek olyan méltatlan kijelentéseket, amelyek „emberek millióiban, tízmillióiban keltenek borzasztó fájdalmakat”.
MTI