Botrányt csapott az ellenzék a 2024-es költségvetés parlamenti vitáján

Az AUR tagjai így „politizálnak” | Fotó: az AUR Facebook-oldala

Az AUR tagjai így „politizálnak” | Fotó: az AUR Facebook-oldala

Az ellenzéki pártok rendbontása és bekiabálásai közepette a kétkamarás parlament kedd esti együttes ülésén megkezdődött a 2024-es állami költségvetés tervezetének plenáris vitája, amelyen a szociáldemokrata Marcel Ciolacu miniszterelnök a „méltányosság és fejlődés büdzséjeként” jellemezte a szociálliberális PSD–PNL koalíció által kidolgozott tervezetet.

A Liberálisok és Demokraták Szövetsége Európáért (ALDE) pártcsaládhoz tartozó Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselői és szenátorai „Új illetékek”, „A különnyugdíjasok költségvetése” feliratú dobozokkal vonultak fel a kormánynak fenntartott padsorok körül, míg a többi parlamenti párt által szélsőségesnek nevezett, nacionalista szólamokat hangoztató Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) „Ingyenélők nélkül”, „A PSD és PNL monopolizálja a parlamentet” feliratú lapokat tartottak a magasba és hangoskodással akadályozták az ülés megtartását.

Az ülés elején a hasonló botrányok kezdeményezőjeként elhíresült, az AUR-ból kizárt Diana Șoșoacă független szenátor George Simion AUR-elnököt provokálva próbálta felhívni magára a figyelmet. Szóváltásuk végül gyalázkodásba torkollott, amit szokásuk szerint mindketten élőben közvetítettek telefonjukkal közösségi oldaluk követői számára. A botrány a miniszterelnök beszéde alatt is folytatódott: Marcel Ciolacut is dobozokkal vették körül az USR-s törvényhozók, George Simion pedig a tanároknak azonnali fizetésemelést követelve tagadta meg, hogy elhagyja a szónoki emelvényt.

A hangzavar közepette a miniszterelnök kifejtette: kormánya olyan költségvetéshez kéri a parlament hozzájárulását, amely a beruházásokat és a társadalmi igazságosságot helyezi előtérbe, gazdasági növekedést és a lakosság életszínvonalának emelését eredményezi. Ciolacu szerint Románia az Európai Unió második legnagyobb, 3,4 százalékos gazdasági növekedését fogja elérni, és minden eddiginél többet, 120 milliárd lejt, vagyis a GDP 7 százalékára tehető összeget fordít beruházásokra állami forrásokból és európai uniós támogatásokból.

Hozzátette: a nyugdíjasok, minimálbérből élők, a tanárok és közigazgatási alkalmazottak – együttesen 12 millió állampolgár – jövedelme növekedni fog 20254-ben. Szerinte az adókedvezmények kivezetése tisztességes, valóban versenyképes gazdasági környezet megteremtését szolgálja, a költségvetési bevételek növelését pedig az adóbehajtás hatékonyságnak növelésétől, az adócsalás visszaszorításától várja.

Ciolacu leszögezte: a szomszédban zajló háború körülményei között, az állampolgárok biztonságának garantálása érdekében Románia 2024-ben is a GDP 2,5 százalékának megfelelő összeget fordít a védelemi kiadásokra. 2024-ben nem lesz adóemelés, egyetlen román állampolgárnak sem kell jövőre nagyobb energiaszámlát fizetni, az átlagnyugdíj 2300-ról 2800 lejre emelkedik, a kormány eleget tesz a pedagógusok béremelésére vonatkozó korábbi vállalásainak – ígérte parlamenti beszédében a miniszterelnök.

Anca Dragu, az USR szenátora gazdaságilag megalapozatlan „hazugságnak” nevezte a PSD–PNL kormány költségvetési tervezetét, és felhívta a figyelmet, hogy az irreális sarokszámokkal kidolgozott 2023-as költségvetést is a tervezett 4,4 százalékos GDP-arányos hiány helyett 6 százalékos deficittel fogja zárni az ország.

A 2024-es költségvetési törvényről várhatóan szerdán fog szavazni a parlament.

MTI

A rovatból ajánljuk:

Jóváhagyta a megismételt elnökválasztás menetrendjét a kormány
A külföldi szavazókörökben is legkésőbb akkor ér véget a voksolás, amikor Romániában.
Román aggodalom a magyar MVM terjeszkedése miatt a hazai energiapiacon
Az energiaügyi minisztériumnak nem tetszik, hogy a magyar állami vállalat kereskedelmi kapcsolatokat ápol az orosz Gazprommal és a Roszatommal.
Átszervezné az ország területi közigazgatását a Szociáldemokrata Párt
A helyi közigazgatással kapcsolatos költségek csökkentésével indokolják a tervet.
Az Egyesült Államok eltörölte a vízumkényszert a román állampolgárokkal szemben
Várhatóan március 31-től érvényes a vízumkötelezettség feloldása.
Áthidaló munkaszüneti nap lesz május 2., így alakítanak ki hosszú hétvégét [FRISSÍTVE]
Az erről szóló határozattervezetet pénteki ülésén készül elfogadni a kormány.