Botrány Skultéty huszár újaradi sírjának kiürítése miatt

176Semjén Zsolt magyar miniszterelnök-helyettes és Répás Zsuzsanna nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár felszólította a szlovák felet, azonnal fejezze be "a történelemhamisító, kegyelet- és jogsértő" magatartást, és Skultéty László huszár zászlótartó hamvait szállíttassa vissza eredeti helyére, Újaradra. A két politikus - a Miniszterelnöki Sajtóiroda által az MTI-hez ma eljuttatott közleményben - azt kéri, azonnal állíttassák helyre az Arad egyik városrészében lévő huszársírt a szlovákok, "és a magyar fél rovására elkövetett történelemhamisítási kísérleteket haladéktalanul szüntessék be".Úgy fogalmaztak: "mélységesen felháborodva értesültünk arról az egészen elképesztő tényről, miszerint a magyar történelemkönyvekben is tanított, összesen 81 évig katonaként szolgált Skultéty László (születési nevén: Gábris László) magyar huszár zászlótartó újaradi temetőben lévő sírját a román hatóságok május 21-én megnyitották, holtteste maradványait exhumálták, és azt még aznap a szlovák légierő katonai gépe elszállította".Mint írták, ez idáig "senkiben nem merült fel, hogy Skultéty László ne magyar lett volna", ezért értetlenségüknek adtak hangot, miszerint a szlovák és a román hatóságoknak "miért kellett ilyen hirtelen, nagy titokban elrabolni az ő földi maradványait".Semjén Zsolt és Répás Zsuzsanna úgy véli, ha a szlovákok a történelmi tényekkel nem voltak is tisztában, figyelmeztethette volna őket a síremlék kizárólag magyar nyelvű felirata. Mivel egy magyar huszárnak állított műemlékről van szó, minden ezzel kapcsolatos történésről, illetve szándékról mind a szlovák, mind a román hatóságoknak értesíteniük kellett volna a magyar felet, amit nem tettek meg - mutattak rá.Felhívták a figyelmet arra, hogy a kegyeletsértő akcióra a magyar fél teljes kizárásával került sor. "A magyar műemléket egyszerűen feltúrták, és onnét a holttest maradványait elvitették, hogy Skultéty Lászlót mint szlovák katonát a Trencsén melletti Hegyesmajtényon újratemessék. Bizonyítja ezt a tényt az is, hogy Skultéty László hamvait a szlovák haderő vezérkarának főnöke és egy díszegység fogadta" - tették hozzá.Semjén Zsolt és Répás Zsuzsanna sajnálatát fejezte ki a közleményben amiatt, hogy "a szlovák fél nem tanult történelmi hibáiból, és egyszerű emberek annak idején kötelezővé tett reszlovakizációja után most történelmi személyiségekkel próbálja meg ugyanezt megtenni". A két politikus a fölötti meggyőződésének adott hangot, hogy "a szlovák nemzet nem szűkölködik jeles történelmi személyiségekben, így nincsen rászorulva arra, hogy a magyar vagy más nemzetek hőseit próbálja szlováknak feltüntetni". Bognár Levente aradi alpolgármester az Aradi Híreknek az üggyel kapcsolatban elmondta: "Rosszul esik, hogy megkerültek bennünket,  a várost és az aradi magyarságot, az RMDSZ-t. Az újaradi egyébként egyházi, és nem köztemető, a hamvak elviteléhez a temesvári római-katolikus püspökség kellett beleegyezzen".

MTI/Aradi Hírek

Skultéty László 1738. június 27-én született a Trencsén vármegyei Hegyesmajtényban (jelenleg Mojtín, Szlovákia), amely közigazgatásilag a közeli Pruzsinához (későbbi magyar neve Barossfalva) tartozott. Már apja is huszár volt, aki felesége halála után, 1750-ben a Ghillányi-huszárezredbe (1752-től Hadik huszárezred) vitte ezredfiúnak félárvaságra jutott gyermekét, aki ekkor 12 éves volt. A tűzkeresztségen 18 évesen, egy 1756-57. évi hadjáratban esett át, amelynek során a magyar huszárok Hadik András huszárezredes vezetésével elfoglalták és megsarcolták Berlint. Innen kezdve aztán végigharcolta a Habsburg Birodalom valamennyi háborúját, küzdött franciák, törökök, olaszok, poroszok és oroszok ellen, összesen 22 hadjáratban vett részt. Többször megsebesült, hősiessége miatt 1790-ben strázsamesterré léptették elő és kinevezték az ezred zászlótartójává. Amikor I. Ferenc császár 1812-ben megszemlélte az ezredét, feltűnt neki az akkor már 74 éves zászlótartó. Odament hozzá és elbeszélgetett vele. Elő akarta léptetni tisztté és minden munka alól mentesíteni, de az agg vitéz azt válaszolta neki, hogy ő már csak megmarad kornétásnak (zászlótartónak), mert a zászlót nem lehet elhagyni.

Skultéty Lászlót 1831-ben, 94 éves korában -81 éves katonai szolgálat után- szerelték le, amikor már nem tudta megülni a lovát. Végig ugyanabban az ezredben szolgált, amelyet közben más-más néven hívtak. A leszerelésekor Aradon állomásozó ezrede a város gondjaira bízta az agg huszárt. Sajnos csak mindössze néhány hónapig örülhetett az „obsitnak”. Valószínűleg nem bírta a tétlenséget, mert még azon évben, 1831. augusztus 19-én meghalt. Életét a katonaságnak szentelte, nem nősült meg, gyermekei nem születtek. Sírja az új-aradi temetőben van. Első síremlékét még volt parancsnoka állíttatta neki, ezt a cserélte fel a város 1898-ban egy díszesebb obeliszkkel.  (www.naraiskultety.hu)

176

király andrás (nem ellenőrzött) küldte be 2013. 06. 13., cs – 18:48 időpontban

Az MTI hír kapcsán felhívott egy magyarországi újságíró az eset kapcsán, nem ismertem a történetet, de az Aradi Hirekhez irányítottam. Végig olvasva az idős obsitos történetét, nem értem egyik felet sem, annyira szlovák amennyire magyar szerintem. Egész életét a császár katonájaként élte meg. Ami történt az viszont kegyeletsértés, de nem biztos, hogy egyházi körökben nem tudtak arról, hogy mi történik, mert a temető egyházi, és engedély nélkül ott sem lehet sem temetni sem kihantolni.

aradi robi (nem ellenőrzött) küldte be 2013. 06. 14., p – 12:27 időpontban

Válasz király andrás (nem ellenőrzött) üzenetére

Főleg pénz nélkül nem lehet temetni, kihantolni. Nem attól magyar valaki hogy annak születik hanem talán attól hogy miként él, cselekszik és érez nemzete, közössége iránt.

király andrás (nem ellenőrzött) küldte be 2013. 06. 13., cs – 19:07 időpontban

Jó volt a szimatom

Levey Etelka (nem ellenőrzött) küldte be 2013. 06. 13., cs – 20:38 időpontban

A magyarok holtan is értékesek! A zsidókat és a szászokat csak élve árulták...

Rosu Maria (nem ellenőrzött) küldte be 2013. 06. 13., cs – 21:33 időpontban

Nem az exhumálást tartom jog- és kegyeletsértésnek (minden bizonnyal a “papírok” rendben voltak, és más híres embert is temettek már újra), az öreg obsitos etnikuma sem számít. Ócsárolónak érzem a magyar fél kihagyását és a “suttyomba amennyire lehet” koncepció életben tartását. Ezzel úgy Románia mint Szlovákia továbbra is megfosztja önmagát egy tárgyilagosabb, tanulságosabb és vigasztalóbb történelemszemlélettől.

erio (nem ellenőrzött) küldte be 2013. 06. 14., p – 19:42 időpontban

Válasz Rosu Maria (nem ellenőrzött) üzenetére

martin roos puspok sem lessz mar tisztes visszavonult nyugdias pap...

A rovatból ajánljuk:

Fordult a kocka: Călin Georgescu nyerte az elnökválasztás első fordulóját, Lasconi megelőzte Ciolacut [FRISSÍTVE]
Több mint 99,93 százalékos feldolgozottságánál vezet a független jelölt, holott az exit poll-adatok szerint vasárnap este még csak a harmadik helyen állt.
Exit poll: Ciolacu és Lasconi jutott az elnökválasztás második fordulójába
Több mint 52 százalékos volt a részvételi arány az elnökválasztáson.
Közel 19 ezer szavazóhelyiségben több mint 18 millió állampolgár voksolhat az elnökválasztás első fordulójában
Ha egyik jelölt sem nyeri el az érvényes voksok több mint felét, december 8-án második fordulót tartanak a két legtöbb szavazatot kapott jelölt részévtelével.
December 12-én szavazhatják meg Románia és Bulgária schengeni csatlakozását
Ausztria, Bulgária, Magyarország és Románia belügyminiszterei Budapesten egyeztek meg a térség bővítéséről.
Leállt a gépjárművek műszaki vizsgáztatása
A Román Gépjármű-nyilvántartási Hivatal (RAR) tájékoztatása szerint szerverhiba okozta a problémát.
Nagy Vasile képviselő: S.O.S Románia Párt csökkenti az adókat és illetékeket Romániában
Comandat de PARTIDUL S.O.S. ROMÂNIA – Organizația Județeană Arad. Realizat de Best Media Western Press SRL. Cod mandatar financiar: 11240027.