Borbély: az RMDSZ önállóan indul

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) önállóan indul a decemberi parlamenti választásokon - közölte Borbély László politikai alelnök a mai napon marosvásárhelyi sajtóértekezletén, arra reagálva, hogy az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) és a Magyar Polgári Párt (MPP) közös magyar jelöltlisták állítását szorgalmazza. „Az RMDSZ megnyerte az önkormányzati választásokat, bebizonyította, hogy élvezi a magyarság bizalmát. Készülünk a parlamenti választásokra, nem fogunk közös listán indulni senkivel: mi a magyarsággal kötünk szövetséget” – mondta az RMDSZ politikai alelnöke. Borbély hozzátette: a magyar pártok nem köthetnek választási szövetséget, mert nem tudnák elérni a koalíciókra érvényes 8 százalékos parlamenti küszöböt, saját listáin pedig az RMDSZ nem kíván EMNP-s, vagy MPP-s jelölteket indítani.

MTI

Nagy István (nem ellenőrzött) küldte be 2012. 09. 07., p – 10:05 időpontban

A választási törvény kettős küszöbe miatt az erdélyi magyarok szavazatai bukaresti mandátumokat fognak érni.

Érdekes ez a kettős küszöb változat.

Úgy tűnik, hogy Kelemen Hunor két tételben utazik.
1. Kizárólag RMDSZ-megmérettetésen részt vett RMDSZ-es jelöltekkel indul a választásokon
2. Úgy tesz, mintha meg lenne győződve arról, hogy az EMNP és az MPP nem merészel jelölteket indítani, sem külön-külön, sem egy jelvény alatt hol ilyen, hol olyan indulókkal, mert – az RMDSZ-el ellentétben – az 5%-os küszöb elérésére semmi esélyük, de országosan 3 szenátori és 6 képviselői mandátum megszerzésére sem tartja őket esélyesnek.

Ebből kiindulva mihez kezdhet az EMNT és az MPP?
1. Sehol és semmiben sem indul. Ekkor végleg, és örökre elássák magukat.
2. Külön indítanak képviselő-, és szenátorjelölteket pártonként. Ennek az lesz a következménye, hogy mindkét párt lebőg, mert egyetlen mandátumot sem fog megszerezni.
3. Megállapodnak, hogy az egyik párt jelvénye alatt indítanak képviselő-, és szenátorjelölteket az esélyes körzetekben.
Kemény kampánnyal megszerezhetnek néhány mandátumot. Nagy kérdés, hogy meglesz-e a 3 szenátor és a 6 képviselő. Ha igen, akkor az ragyogó győzelem lesz. Ez azt is jelentené, hogy az RMDSZ nem lépi át az 5%-os küszöböt, és marad a választásokon direktbe bejutott képviselőivel és szenátoraival.

Megítélésem szerint a 3+6 csak akkor jöhet össze, ha a szövetkező jobboldal az ország minden egyes választási körzetében indít képviselő- és szenátorjelölteket, és totális kampányt szervez.
Ha a kampány dacára sem jön össze a 3+6-os küszöb meglépése, akkor az erdélyi jobboldal a következő négy évben cipelheti az RMDSZ ócsárlásait.

Megválaszolhatatlan kérdés, hogy mi lenne, ha lenne nagy összeborulás. Az mennyi többletszavazatot, mandátumtöbbletet jelentene.
Valami nagyon elromlott az 1992-es PER behálózással indulóan. PER már sehol sincs, legalábbis nem beszélnek róla. De azt is mondhatjuk, hogy a világ globalitái lenyelték az erdélyi magyar képviseletet, mert az RMDSZ azóta az ő játékszerük. Fojtó fogás, amelyből eddig senki sem találta meg a kiutat, de mintha nem is keresnék.

A rovatból ajánljuk:

Crin Antonescut támogatja az elnökválasztáson az Európa-barát kormánykoalíció
A 65 éves politikus 2009–2014 között volt a PNL elnöke, 2012–2014 között pedig a szenátus elnöke is volt.
Aláírták a koalíciós megállapodást, az RMDSZ fogja vezetni a pénzügyi és a fejlesztési minisztériumot
Az új kormány 16 miniszterből áll. A pénzügyminiszter Tánczos Barna lesz, Cseke Attila pedig a fejlesztési minisztériumot irányítja.
Pénteken tartja alakuló ülését az új összetételű parlament
A 2024 és 2028 közötti ciklusra megválasztott új törvényhozásnak 465 tagja van, köztük 331 képviselő és 134 szenátor.
„Befűt” a tél, a hétvégétől jön a lehűlés
Csütörtökig enyhébb lesz az idő a sokéves átlagnál, de aztán zuhan a hőmérséklet.
Szabad az út: felvették Romániát a schengeni egyezménybe!
A csatlakozás után legalább fél évig a határon lesznek még rutinellenőrzések.