Bizalmat szavazott a parlament Nicolae Ciucă nagykoalíciós kormányának

Kétharmados többséggel bizalmat szavazott a kétkamarás parlament csütörtöki együttes ülésén a jobbközép Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) részvételével megalakult, Nicolae Ciucă (PNL) vezette nagykoalíciós kormánynak.

A Ciucă-kormányt a koalíciós pártok és a nemzeti kisebbségi frakció 318 képviselője szavazta meg. A kabinet parlamenti jóváhagyásához legalább 234 szavazatra volt szükség, az alkotmány módosításához legalább 311 szavazat szükséges. A titkos voksoláson 126 ellenszavazatot regisztráltak.

Nicolae Ciucă parlamenti beszédében rámutatott: kormánya azt a stabilitást, kiszámíthatóságot és fejlődést hivatott szolgálni, amelyre az állampolgárok várnak. A koalíciót alkotó pártok ennek érdekében félretették személyes sérelmeiket, politikai ellentéteiket és arra összpontosítottak, ami összeköti őket.

A miniszterelnök-jelölt nagyszabású állami beruházásokat, infrastruktúra-fejlesztést ígért, a kormánynak ugyanakkor a rászorulók védelmére, a családok támogatására és az egészségügyi rendszer megerősítésére is gondja lesz. A Ciucă-kabinet megtartja az egykulcsos adórendszert és tartózkodik új adónemek bevezetésétől – ígérte.

Marcel Ciolacu szociáldemokrata pártelnök azt hangoztatta, hogy a PSD az ország legstabilabb és legfelelősebb pártja, amely az életszínvonal drasztikus csökkenése, a „teljes összeomlás” láttán úgy döntött, hogy nem elég a partvonalról bírálni az eredménytelen jobboldali kormányzást, hanem szerepet kell vállalnia az ország stabilizálásában.

Az RMDSZ nevében felszólaló Turos Lóránd szenátusi frakcióvezető rámutatott: a nagykoalíció nem ideológiai alapon jött létre, hanem az egyedüli stabilitást ígérő megoldásként. A kormánypártok az ország legsürgősebb gondjaira valamint hosszú távú fejlesztésére akarnak közös megoldást. A frakcióvezető kifejezte reményét, hogy sikerül az ehhez szükséges kölcsönös tisztelet és bizalom légkörét megteremteni a kormányzati partnerek között.

A korábbi jobbközép kormányból kilépett és immár ellenzékben politizáló Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) nevében Dan Barna alelnök gratulált Ciolacunak, amiért sikerült a kormány éléről elmozdítania a PNL-t, és „betennie a PSD mellényzsebébe”. Úgy értékelte, a PNL feladta elveit, választóinak tett ígéretét, a PNL és a PSD összefogásával a Ion Iliescu volt államfő által alapított egykori Nemzeti Megmentési Front (FSN) született újjá, a választói felhatalmazás nélküli összefogásnak pedig Klaus Iohannis államfő a „keresztapja”.

George Simion, a nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) társelnöke Florin Cîțu ügyvivő kormányfő, PNL-elnök távollétén gúnyolódott, azt feltételezve, hogy szégyelli magát, és az államfőnél keresett menedéket. Az elnök felfüggesztését kezdeményező AUR soraiba várja a „valódi” nemzeti liberálisokat, hogy együtt harcoljanak az „elnöki diktatúra” ellen.

A miniszterelnökké „előléptetett” Nicolae Ciucă 54 éves tartalékos tábornagy, az iraki és afganisztáni hadszíntereket megjárt veterán, Románia volt vezérkari főnöke (2015–2019). Először pártonkívüliként kapott védelmi miniszteri megbízást a 2019 novemberében alakult, Ludovic Orban vezette kisebbségi PNL-kormányban, majd a tavalyi választásokon a PNL jelöltlistáján jutott be a bukaresti szenátusba.

A Klaus Iohannis államfő bizalmát élvező Ciucă tavaly decemberben, Orban lemondását követően két hétig ügyvivőként vezette a bukaresti liberális kormányt, majd a PNL, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) részvételével alakult, Florin Cîțu liberális miniszterelnök vezette koalíciós kormányban ismét védelmi miniszterként tevékenykedett.

A csütörtöki szavazás csaknem három hónapig tartó politikai válság végére tesz pontot. Romániában utoljára a 2012-es parlamenti választások után volt kétharmados parlamenti támogatással rendelkező – alkotmánymódosításra is képes – nagykoalíció, amely azonban alig több mint egy év után, a 2014-es választási évben a PNL kilépésével felbomlott.

A 2024-es év végi parlamenti választásokig érvényes koalíciós megállapodás szerint a PNL és a PSD felváltva tölti be a kormányfői tisztséget, Ciucă tehát másfél év múlva, 2023 májusában átadja helyét a PSD miniszterelnök-jelöltjének.

A kabinetben Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke tárcanélküli, Sorin Grindeanu, a PSD elnökhelyettese pedig a közlekedési tárca vezetésével is megbízott miniszterelnök-helyettesi tisztséget tölt be. A legnagyobb parlamenti frakcióval rendelkező PSD-nek 9, a PNL-nek 8, az RMDSZ-nek pedig – a kormányfőhelyettesen kívül – 3 minisztere lesz a Ciucă-kabinetben.

Az új román kormány csütörtökön lép hivatalba, miután a kabinet tagjai leteszik a hivatali esküt Klaus Iohannis államfő előtt.

A kormány összetétele az alábbi:

  • Nicolae Ciucă – miniszterelnök
  • Sorin Grindeanu – miniszterelnök-helyettes, szállításügyi és infrastruktúráért felelős miniszter
  • Kelemen Hunor – miniszterelnök-helyettes
  • Cseke Attila – fejlesztési, közigazgatási és közmunkálatokért felelős miniszter
  • Adrian Câciu – pénzügyminiszter
  • Dan Vîlceanu – beruházásokért és európai alapokért felelős miniszter
  • Florin Spătaru – gazdasági miniszter
  • Constantin-Daniel Cadariu – vállalkozásokért és idegenforgalomért felelős miniszter
  • Virgil Popescu – energiaügyi miniszter
  • Adrian Chesnoiu – mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter
  • Alexandru Rafila – egészségügyi miniszter
  • Tánczos Barna – környezetvédelmi, erdő- és vízgazdálkodásért felelős miniszter
  • Sorin Cîmpeanu – oktatási miniszter
  • Marius Budăi – munkaügyi és társadalomvédelmi miniszter
  • Gabriela Firea – család-, ifjúságügyért és esélyegyenlőségért felelős miniszter
  • Lucian Romaşcanu – kulturális miniszter
  • Florin Roman – kutatásért, innovációért és digitalizációért felelős miniszter
  • Novák Eduárd Károly – sportminiszter
  • Cătălin Predoiu – igazságügyi miniszter
  • Lucian Bode – belügyminiszter
  • Vasile Dîncu – védelmi miniszter
  • Bogdan Aurescu – külügyminiszter

MTI

A rovatból ajánljuk:

Exit poll: Ciolacu és Lasconi jutott az elnökválasztás második fordulójába
Este kilenckor több mint 52 százalékos volt a részvételi arány az elnökválasztáson. A nem végleges eredmények szerint Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és Elena Lasconi, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltje jutott az elnökválasztás második fordulójába. Kelemen Hunor RMDSZ-es jelölt 4-5 százalékos eredményt ért el.
Közel 19 ezer szavazóhelyiségben több mint 18 millió állampolgár voksolhat az elnökválasztás első fordulójában
Ha egyik jelölt sem nyeri el az érvényes voksok több mint felét, december 8-án második fordulót tartanak a két legtöbb szavazatot kapott jelölt részévtelével.
December 12-én szavazhatják meg Románia és Bulgária schengeni csatlakozását
Ausztria, Bulgária, Magyarország és Románia belügyminiszterei Budapesten egyeztek meg.
Leállt a gépjárművek műszaki vizsgáztatása
A Román Gépjármű-nyilvántartási Hivatal (RAR) tájékoztatása szerint szerverhiba okozta a problémát.
Nagy Vasile képviselő: S.O.S Románia Párt csökkenti az adókat és illetékeket Romániában
Comandat de PARTIDUL S.O.S. ROMÂNIA – Organizația Județeană Arad. Realizat de Best Media Western Press SRL. Cod mandatar financiar: 11240027.
Csak rendkívüli esetekben függeszthető fel a tanítás az elnökválasztás miatt
Az oktatási minisztérium pénteken nem indokolt a tanítás felfüggesztése a szóban forgó oktatási intézményekben a vasárnapi államfőválasztás miatt.