A Digi 24 hírtelevíziónak adott nyilatkozatában a belügyminiszter elmagyarázta: a munkába, munkahelyre igyekvő személynek szüksége van egy saját felelősségre megírt nyilatkozatra vagy a munkáltató által kiadott igazolásra, amelyre nem szükséges feltétlenül pecsét.
„A rendeletben nagyon világosan írja: vagy igazolás, vagy saját nyilatkozat, vagyis nem kell mindkettő. Nem kell lepecsételni, be lehet mutatni mobiltelefonon is, pont úgy, mint a repülőjegyet a repülőtéren. Nem muszáj papírokat vinnie magával” – hangsúlyozta Vela. Hozzátette, a rendelkezéseknek nem az a céljuk, hogy feszültséget keltsenek a lakosság körében, hanem pont az emberek érdekében hozták meg azokat.
„Az állampolgároknak együtt kell működniük, mindenkinek tudatosítania kell magában, hogy ez az ő érdekében történik. Nem az állam, a kormány érdekében hoztuk meg ezeket a megszorító intézkedéseket. Minden, amit teszünk, a lakosság támogatására szolgál és a lakosságnak tudatosítania kell, hogy mi azért vagyunk itt, hogy őket segítsük” – magyarázta.
Arra a kérdésre, hogy következnek-e még ennél – a kijárási tilalomnál – is drasztikusabb intézkedések a koronavírus-járvány ellen védekezésként, a miniszter azt válaszolta, hogy betartották a fokozatosságot, miután az országos katasztrófavédelmi bizottságban elemeztek minden lehetséges forgatókönyvet azokkal kapcsolatban, illetve azt, hogy milyen következményekkel járhatnak.
„Fokozatosan akarjuk bevezetni ezeket, csak, ha feltétlenül szükségesek. Ha az emberek betartották volna a 2-es számú katonai rendelet előírásait, talán nem került volna sor a 3-as számú rendeletre, azonban az emberek tréfának vették a javaslatokat, a közösségi oldalakon is megjelentek viccek ezekkel” – indokolta.
A kedd este kiadott 3. számú katonai rendeletben és a lakhelyelhagyási nyilatkozatban ettől függetlenül benne van, hogy házkörnyéki testmozgás vagy kisállat sétáltatása céljából hagyja el az illető az otthonát.
Agerpres