Băsescu szétcincálná az USL-t
Nem pártszövetségek, hanem az azokat alkotó pártok vesznek részt a kormányalakítási tárgyalásokon a vasárnapi romániai parlamenti választások után - közölte Traian Băsescu államfő ma esti sajtóértekezletén. Ez azt sugallja, hogy az elnök nem ismeri el a választások megnyerésére leginkább esélyes, jelenleg is kormányzó Szociál-liberális Szövetség (USL) kormányalakítási jogát, mivel az USL több pártból áll, amelyeknek várhatóan csak együttesen lesz többségük a parlamentben. Băsescu rámutatott: az alkotmány a pártokkal való konzultációt írja elő számára, ám az, hogy kinek van többsége a parlamentben, nem nyilatkozatokból, hanem a kormány beiktatásakor megejtendő szavazáson derül ki.
A román sajtóban több hete folynak a találgatások, vajon hajlandó lesz-e Băsescu újabb kormányalakítási megbízást adni az USL miniszterelnök-jelöltjének, Victor Ponta szociáldemokrata pártelnöknek, és ha nem, ki lesz az az USL-közeli kormányfőjelölt, akinek a megbízásával Băsescu éket próbál verni az ellene szövetkezett szociáldemokraták és liberálisok közé. A sajtó által felröppentett nevekre utalva az elnök leszögezte: sem Călin Popescu Tăriceanu volt kormányfőnek, sem Ioan Rus volt belügyminiszternek nem ad kormányalakítási megbízást, arra a kérdésre azonban nem válaszolt, hogy Victor Pontát kinevezi-e még egyszer kormányfőnek. Băsescu ironikusan megjegyezte: azon gondolkodik, hogy - a korrupcióért elítélt, börtönbüntetését töltő - Adrian Năstasét, vagy - az egykori kommunista politikai rendőrség, a Securitate ügynökeként számon tartott - Dan Voiculescu médiamágnást jelölje-e kormányfőnek. Miután Victor Ponta miniszterelnök az elnökről azt mondta, hogy a kommunista kémelhárítás tisztje volt, Traian Băsescu szerdai sajtóértekezletén nyilvánosan bejelentette: nem volt sem a Securitate, sem a kémelhárítás tisztje, és egyik szervezetnek sem volt fedett ügynöke. Băsescu ugyanakkor azzal gyanúsította meg a Ponta-kabinetet, hogy választási csalásra készül. Mint mondta: ezt nemcsak az államfő leváltása ügyében rendezett nyári népszavazáson észlelt csalások mondatják vele, hanem az a tény is, hogy a kormány nem hozta nyilvánosságra a választói névjegyzékben szereplő személyek számát.
MTI
A rovatból ajánljuk:
Crin Antonescut támogatja az elnökválasztáson az Európa-barát kormánykoalíció
A 65 éves politikus 2009–2014 között volt a PNL elnöke, 2012–2014 között pedig a szenátus elnöke is volt.
Aláírták a koalíciós megállapodást, az RMDSZ fogja vezetni a pénzügyi és a fejlesztési minisztériumot
Az új kormány 16 miniszterből áll. A pénzügyminiszter Tánczos Barna lesz, Cseke Attila pedig a fejlesztési minisztériumot irányítja.
Pénteken tartja alakuló ülését az új összetételű parlament
A 2024 és 2028 közötti ciklusra megválasztott új törvényhozásnak 465 tagja van, köztük 331 képviselő és 134 szenátor.
Az EU hivatalos eljárást indít a TikTok ellen a romániai választásokba történő „beavatkozás” miatt
Kérdőre vonják a közösségi médiaplatformot
„Befűt” a tél, a hétvégétől jön a lehűlés
Csütörtökig enyhébb lesz az idő a sokéves átlagnál, de aztán zuhan a hőmérséklet.
Szabad az út: felvették Romániát a schengeni egyezménybe!
A csatlakozás után legalább fél évig a határon lesznek még rutinellenőrzések.