Az RMDSZ tárgyalóviszonyban maradna

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) megpróbálja fenntartani a tárgyalóviszonyt Victor Ponta miniszterelnökkel azután is, hogy nem sikerült megegyeznie a kormányzatban való részvételéről a választásokon győztes Szociálliberális Szövetséggel (USL) - mondta Kovács Péter, az RMDSZ főtitkára ma. A politikus megerősítette: az USL-lel folytatott hétfői tárgyalások során szóbeli egyezség született az RMDSZ és Victor Ponta, az újabb kormányalakítással megbízott szociáldemokrata miniszterelnök között arról, hogy a magyarságot érintő fontos döntések előtt a kormányfő kikéri a magyar érdekképviselet véleményét. Kovács Péter szerint az USL-ben részt vevő liberálisok és konzervatívok azt szabták az RMDSZ kormányra kerülésének feltételéül, hogy a magyar szövetség mondjon le az alkotmány első cikkelyének módosításáról, amely nemzetállamként határozza meg Romániát. "Ez volt a találkozón az a pont, amikor azt mondtuk, hogy köszönjük szépen, megyünk ellenzékbe, mert ilyen körülmények között nem tudjuk vállalni az együttműködést. Huszonhárom éve mondjuk, hogy a magyar közösség léte Romániában azt jelenti: Románia nem nemzetállam, és nem kérhetik tőlünk, hogy feladjuk ezt a nézetünket" - mondta Kovács Péter. Az RMDSZ politikusa szerint érthetetlen a liberálisoknak az RMDSZ-szel szemben megnyilvánuló féltékenysége. Rámutatott: igaz, hogy a magyar szövetség és a kisebbségi képviselők bevonásával a szociáldemokratáknak nem hiányzik már sok ahhoz, hogy - az USL felbomlása esetén - a liberálisok nélkül is biztosítsák a kormányzáshoz szükséges parlamenti többséget, de ez a törvényhozás összetételéből következik, és nem az RMDSZ kormányra kerülésén múlik. Magyarázat lehet a merev álláspontra az, hogy túlnyerte magát az USL - fűzte hozzá a főtitkár. Arra a kérdésre válaszolva, hogy mi lett volna az optimista forgatókönyv az RMDSZ számára, Kovács Péter azt mondta: a szövetség választási programjából szerették volna a legfontosabb - az alkotmánymódosításra, a fejlesztési régiók átszervezésére, a közigazgatási reformra és a pénzügyi reformra vonatkozó - elemeket beemelni az USL-lel tervezett együttműködésbe. "Az RMDSZ belépése a kormányba pedig eszközöket is jelentett volna a programpontok megvalósítására: a forgatókönyv szerint az RMDSZ-nek két miniszteri mandátum jutott volna" - tette hozzá Kovács Péter. Mint mondta, korábbi kormányzati ténykedése során az RMDSZ-nek csaknem száz szakpolitikusa dolgozott a bukaresti kormányzatban. Az RMDSZ főtitkára szerint megjósolhatatlan, hogy az USL egyben marad-e a most kezdődő négyéves ciklus végéig, de a tapasztalat azt mutatja, hogy romániai koalíciók közül még egy sem bírta ki a mandátum végéig. "Mi konstruktív ellenzékiségre rendezkedünk be, de próbáljuk folytatni a konzultációt a miniszterelnökkel: egyelőre bízunk az ígéretében" - összegezte Kovács Péter, az RMDSZ főtitkára.

 MTI

A rovatból ajánljuk:

December 12-én szavazhatják meg Románia és Bulgária schengeni csatlakozását
Ausztria, Bulgária, Magyarország és Románia belügyminiszterei Budapesten egyeztek meg a schengeni térség kiterjesztéséről. E szerint január 1-jétől már nem lesz ellenőrzés a magyar–román határon. A végső döntést az Európai Unió valamennyi tagállamának belügyminiszterei fogják meghozni.
Nagy Vasile képviselő: S.O.S Románia Párt csökkenti az adókat és illetékeket Romániában
Comandat de PARTIDUL S.O.S. ROMÂNIA – Organizația Județeană Arad. Realizat de Best Media Western Press SRL. Cod mandatar financiar: 11240027.
Csak rendkívüli esetekben függeszthető fel a tanítás az elnökválasztás miatt
Az oktatási minisztérium pénteken nem indokolt a tanítás felfüggesztése a szóban forgó oktatási intézményekben a vasárnapi államfőválasztás miatt.
Akár 40 százalékkal is csökkenhet a villanyszámla – egyeseknek
Az energiapiac jövő tavasszal esedékes liberalizációja után a 300 kilowattóránál nagyobb fogyasztással rendelkező háztartásoknak kevesebbet fizethetnek.
Ködös az időjárás az ország nagy részében
A látótávolság 200 méterre, elszórtan 50 méterre csökken. Helyenként dér és jegesedés lehetséges.