A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) és az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) is elítélte az alkotmánybíróság vasárnapi döntését, amellyel alkotmányellenesnek minősítette a parlamenti különbizottság alkotmánymódosító tervezetének 26 pontját, közöttük a kisebbségi jelképhasználatra, a kulturális autonómia elvére és a hagyományos térségek közigazgatási alegységekbe (alrégiókba) szerveződésére vonatkozó módosítási javaslatokat.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint „az alkotmánybíróság túllépte hatáskörét, és lezárta a 2014-es alkotmánymódosítás lehetőségét”. Hozzátette, hogy a helyzet „egy alkotmánybírósági diktatúrához” hasonlít.
Az EMNP szerint a magyar közösséget érintő alkotmánymódosítási javaslatok elvetése azt jelzi: a jelenlegi alkotmány keretei között nem lehetséges a magyarság helyzetének a tartós rendezése. A párt állásfoglalásában úgy értékelte, hogy új alkotmányra van szükség Romániában, „ehhez pedig új szövetség kell – a közösség és politikai képviselői, valamint az erdélyi magyar politikai szereplők között egyaránt”. Az EMNP szerint zsákutcának bizonyult az erdélyi magyar érdekképviselet által az utóbbi 25 évben alkalmazott kijárásos politizálás útja, a magyar közösség nevében kötött „titkos, konjunkturális egyezségek módszere”, és a „kamarillapolitika”.
MTI