Aradi szavazatokra is számít az EMNP a parlamentbe jutáshoz
Föderális államot, önrendelkezést, kulturális autonómiát – ezekkel a jelszavakkal szállnak versenybe a magyarok szavazataiért Arad megyében is az Erdélyi Magyar Néppárt jelöltjei, akik ma délelőtt sajtótájékoztatón mutatták be programjukat, illetve a párt célkitűzéseit. Mint megírtuk, az EMNP csak a három szenátori egyéni választókerületben állított jelölteket Arad megyében a december 9-i parlamenti választásokra; közülük ketten – Borbély Zsolt Attila politológus, jogász, publicista és Endreffy Lajos, az aradi Demokrácia Központ irodavezetője – álltak ma a nyilvánosság elé Burián Sándor megyei pártelnök társaságában. A harmadik szenátorjelölt, a kisjenői Kelemen Gáspár nem volt jelen.
Az EMNP azzal, hogy a központosított állam helyett egy szövetségi, történelmi régiók szerint felosztott, az önrendelkezésen alapuló állam alternatíváját vetíti előre, a Bánságban és a Partiumban követőkre talál a román szavazók között is – vélték a szenátorjelöltek. Borbély Zsolt Attila szerint „csak egységben van esélye az autonómiának”, ezért nemzetpolitikai kérdésekben nyitott az RMDSZ-szel való együttműködésre, akár a parlamentben, akár a parlamenten kívül. Úgy vélte, hogy a romániai magyarság megmaradásának a záloga az autonómia, és ezt nem lehet kis lépésekkel elérni. „Tízévente kétszázezer magyarral van kevesebb, így belátható időn belül elfogyunk. Áttörésre van szükség!” – jelentette ki.
A néppárti politikusok nem bocsátkoztak jóslatokba, hogy hány szavazatot gyűjthetnek Arad megyében, sokkal fontosabbnak tartják azt, hogy „nyílt sisakkal” megmérettetheti magát egy autonomista párt az RMDSZ jelöltjeivel szemben. Biztosra vehető, hogy egyik magyar alakulatnak sem lesz szenátora Arad megyében – hangsúlyozták –, de az itt kapott szavazatok mandátumhoz segíthetik jelöltjeiket a tömbmagyar vidékeken. Ha az EMNP az alternatív választási küszöböt sem tudja átlépni (azaz nem nyer legalább három szenátori és hat képviselői körzetben), nem lesznek csalódottak, hiszen a párt szeptemberben múlt egyéves, még az építkezés elején tart, és már az nagy szó, hogy az önkormányzati választásokon megkapaszkodott – mondta Endreffy Lajos.
Az Aradi Hírek kérdésére, hogy egyfajta gesztust gyakorolt-e az EMNP az RMDSZ-szel szemben azzal, hogy a szórványmegyékben nem állít képviselőjelölteket, azt válaszolták: egyértelműen az RMDSZ-t segítik azzal, hogy nem rontják képviselőjelöltjeik esélyeit. Szintén szerkesztőségünk kérdésére Burián Sándor elmondta, hogy nem dúskál a párt az anyagiakban, ezért visszafogott kampányra kell számítani, de azokon a településeken, ahol legalább 200-300 magyar él, lakossági fórumokat szerveznek.
A rovatból ajánljuk:
Crin Antonescut támogatja az elnökválasztáson az Európa-barát kormánykoalíció
A 65 éves politikus 2009–2014 között volt a PNL elnöke, 2012–2014 között pedig a szenátus elnöke is volt.
Aláírták a koalíciós megállapodást, az RMDSZ fogja vezetni a pénzügyi és a fejlesztési minisztériumot
Az új kormány 16 miniszterből áll. A pénzügyminiszter Tánczos Barna lesz, Cseke Attila pedig a fejlesztési minisztériumot irányítja.
Pénteken tartja alakuló ülését az új összetételű parlament
A 2024 és 2028 közötti ciklusra megválasztott új törvényhozásnak 465 tagja van, köztük 331 képviselő és 134 szenátor.
Az EU hivatalos eljárást indít a TikTok ellen a romániai választásokba történő „beavatkozás” miatt
Kérdőre vonják a közösségi médiaplatformot
„Befűt” a tél, a hétvégétől jön a lehűlés
Csütörtökig enyhébb lesz az idő a sokéves átlagnál, de aztán zuhan a hőmérséklet.
Szabad az út: felvették Romániát a schengeni egyezménybe!
A csatlakozás után legalább fél évig a határon lesznek még rutinellenőrzések.