Alkotmányellenes az információbiztonsági törvény

Alaptörvénybe ütközőnek minősítette az alkotmánybíróság szerdán a kihirdetésre váró információbiztonsági törvényt, amely ellen a Klaus Iohannis államfőhöz közel álló Nemzeti Liberális Párt (PNL) emelt alkotmányossági kifogást.

A liberális szenátorok decemberben megszavazták a jogszabályt, miután azonban több civil szervezet úgy értelmezte, ez jogalapot teremt a titkosszolgálatoknak, hogy bármilyen számítógép adataihoz bírói felhatalmazás nélkül hozzáférjenek, a PNL óvást emelt az alkotmánybíróságon.

Az alkotmánybíróság egyebek között arra hivatkozva vetette el a jogszabályt, hogy azt nem láttamozta a legfelső védelmi tanács. A taláros testület szerint ugyanakkor a jogszabály nem fogalmaz világosan, összefüggően, és nem lehet előrelátni hatásait. Az alkotmánybíróság megállapította, hogy az információbiztonsági törvény a jogállamiságot is sérti, mert nem tartja tiszteletben a tisztességes eljáráshoz és a magánélethez való jogot, és sérti a levéltitkot.

A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) az alkotmánybíróság döntése előtt vasárnap egy közleményben próbálta megmenteni a jogszabályt, amelyre az országnak és szövetségeseinek a számítógépes rendszerek elleni támadások kivédése érdekében van szüksége. A SRI szerint alaptalan a civilek azon aggálya, hogy a törvény alapján bárki számítógépes adatait ellenőrizhetik. Ilyesmihez továbbra is bírói felhatalmazás kell: a törvény csak az internetszolgáltatókat és rendszerüzemeltetőket kötelezi arra, hogy a nyomozók rendelkezésére bocsássanak adatokat, de kizárólag a forgalomról, nem pedig a tartalomról – áll a hírszerzés közleményében.

Tavaly másik két, a telefonos és számítógépes kommunikáció megfigyelését szabályozó törvény is elbukott az alkotmánybíróságon, ezért – a párizsi terrorcselekményekre hivatkozva – a bukaresti kormány új megfigyelési törvénycsomag elfogadását sürgeti.

MTI

A rovatból ajánljuk:

Nettó több mint kétszáz lejes emelést jelent az új, bruttó 4050 lejes minimálbér
Ezt megkapják azok is, akik a jelenlegi minimálbérnél magasabb, de a 4050 lejnél kisebb összeggel vannak alkalmazva. Az intézkedés, amely januártól lép érvénybe, több mint 1,8 millió munkavállalót érint.
Nagy Vasile képviselő: S.O.S Románia Párt minden állampolgár számára előnyös intézkedéscsomagot javasol
Comandat de PARTIDUL S.O.S. ROMÂNIA – Organizația Județeană Arad. Realizat de Best Media Western Press SRL. Cod mandatar financiar: 11240027
Politikai „földcsuszamlást” indított el az elnökválasztás első fordulójának eredménye
Călin Georgescu független és Elena Lasconi USR-s jelölt jutott a második fordulóba, Marcel Ciolacu és Nicolae Ciucă lemondott pártelnöki tisztségéről.
Ingázni fog a hőmérő higanyszála a következő két hétben
Változó lesz az időjárás a következő két hétben is, a nappali hőmérsékletek csúcsértéke 3-4 és 10-11 Celsius-fok között ingadozik majd.
AUR-tiszteletbeli elnöki tisztség és háborús bűnösök népszerűsítése fűződik Călin Georgescu nevéhez
Az ügyészség büntetőeljárást indított ellene, mert azt mondta, hogy a Vasgárda vezérei hősöknek és mártíroknak tekinthetők.
Fordult a kocka: Călin Georgescu nyerte az elnökválasztás első fordulóját, Lasconi megelőzte Ciolacut [FRISSÍTVE]
Az Állandó Választási Hatóság valós időben közzétett adatai szerint a szavazatszámlálási jegyzőkönyvek 99,97 százalékos feldolgozottságánál majdnem 23 százalékkal vezet a független jelölt.