A képviselőház elutasította az államfő alkotmánymódosító javaslatát
Elutasította a képviselőház kedden azt a 2010-ben beterjesztett alkotmánymódosítást, amellyel Traian Băsescu államfő az egykamarás parlamentre való áttérést kezdeményezte. Az elnöki hivatal szakértői a 2009-es népszavazásra hivatkozva dolgoztak ki javaslatot a román alaptörvény módosítására. Az érvényes és eredményes referendumon a választók támogatták azt, hogy Románia térjen át az egykamarás parlamentre, és a törvényhozás legfeljebb 300 tagú legyen. A sajátos román választási törvény miatt a 355 választókerületből mégis 588 törvényhozó szerzett mandátumot a tavaly decemberi parlamenti választásokon.
A Băsescu-féle alkotmánymódosítást a képviselőház plénuma kedden 259 szavazattal elutasította: csak az ellenzéki jobbközép Demokrata-Liberális Párt (PDL) 41 törvényhozója támogatta. A Romániában kétharmados többséggel kormányzó Szociálliberális Unió (USL) saját alkotmánymódosító tervezetet készül a parlament elé terjeszteni a tavaszi ülésszakban. Az USL-vezetők nyilatkozataiból az már biztosnak látszik, hogy Romániában kétkamarás marad a parlament, csak a két ház közötti hatásköri átfedéseket szüntetnék meg. Több egybehangzó javaslat szerint a szenátus a régiók képviseletét látná el.
Romániában az alkotmánymódosítás tervezetét a parlamentnek kétharmados többséggel kell megszavaznia, és akkor lép hatályba, ha érvényes népszavazás is megerősíti. Az alkotmánymódosítás kérdése azt követően került ismét napirendre Romániában, hogy a decemberi választásokon az USL kétharmados parlamenti többséget szerzett. Az USL elsősorban az államfő, a parlament és a kormány hatáskörét szeretné pontosítani, és bevezetne egy új közigazgatási szintet, a régiót. Amennyiben a parlament a tavaszi ülésszakon elfogadja az USL alkotmánymódosító tervezetét, a Ponta-kormány ősszel írna ki népszavazást az új román alaptörvényről.
MTI
A rovatból ajánljuk:
Crin Antonescut támogatja az elnökválasztáson az Európa-barát kormánykoalíció
A 65 éves politikus 2009–2014 között volt a PNL elnöke, 2012–2014 között pedig a szenátus elnöke is volt.
Aláírták a koalíciós megállapodást, az RMDSZ fogja vezetni a pénzügyi és a fejlesztési minisztériumot
Az új kormány 16 miniszterből áll. A pénzügyminiszter Tánczos Barna lesz, Cseke Attila pedig a fejlesztési minisztériumot irányítja.
Pénteken tartja alakuló ülését az új összetételű parlament
A 2024 és 2028 közötti ciklusra megválasztott új törvényhozásnak 465 tagja van, köztük 331 képviselő és 134 szenátor.
Az EU hivatalos eljárást indít a TikTok ellen a romániai választásokba történő „beavatkozás” miatt
Kérdőre vonják a közösségi médiaplatformot
„Befűt” a tél, a hétvégétől jön a lehűlés
Csütörtökig enyhébb lesz az idő a sokéves átlagnál, de aztán zuhan a hőmérséklet.
Szabad az út: felvették Romániát a schengeni egyezménybe!
A csatlakozás után legalább fél évig a határon lesznek még rutinellenőrzések.