Tóth Árpádra emlékeztek az aradi iskolaközpont diákjai

November 21-én, szerdán délután az aradi Csiky Gergely Főgimnázium Tóth Árpádról elnevezett dísztermében szervezte meg második alkalommal az Aradi Magyar Költészet Napját a Pro Move Arad Egyesület.

A rendezvénnyel a magyar irodalom egyik kiemelkedő alakjára, az aradi születésű Tóth Árpád költőre, szerkesztőre és műfordítóra emlékeztek halálának (1928. november 7.) közelmúltbeli 90. évfordulója alkalmából.

A Communitas Alapítvány támogatásával megtartott megemlékezésen Spier Tünde iskolaigazgató köszöntötte a nagy számban megjelent diákokat és a pedagógusokat, majd Pataky Lehel Zsolt, az aradi magyar szellemi, épített és kulturális örökség népszerűsítését a zászlajára tűző egyesület elnöke ismertette a civil szervezet törekvéseit, kiemelve, hogy a már létező aradi kulturális és hagyományőrző egyesületekkel karöltve, azok munkáját kiegészítve próbálják ápolni és népszerűsíteni az aradi magyar értékeket.

A másodszor megszervezett Aradi Magyar Költészet Napjával nemcsak a magyar irodalom legelégikusabb költője, az aradi születésű Tóth Árpád emléke előtt tisztelegnek, hanem a néhai és a kortárs aradi magyar tollforgatókra is fel akarják hívni a figyelmet, a szárnybontogató fiataloknak is egy megjelenési fórumot kívánnak biztosítani.

A főgimnázium középiskolai tagozatos diákjai közül Köteles Nikolett, Mártonfi Gedeon, Naschauer Kinga, Musteața Izabella, Andó Karina, Godó Ákos és Tóthpál Eszter szavalatokkal, levélrészletek felolvasásával és megzenésített versekkel mutatták be a költő debreceni kibontakozását, rövid, de annál tartalmasabb életét és munkásságát (gyerekkorában szerzett tüdőbaja miatt Tóth Árpád fiatalon, 42 évesen hunyt el).

Az igényesen összeállított műsort Rudolf Ágnes magyartanár irányításával készítették el a fiatalok. Ezt követően az ödötikes Lészay Sarolta és Gyarmati Tímea is szavalattal állt a közönség elé.

A megemlékezés alkalmával a díszterem előterében kiállították azokat a versillusztrációkat, amelyeket az általános és középiskolás tanulók készítettek az évfordulóra. Siska-Szabó Hajnalka képzőművész-rajztanár elmondta, hogy mintegy 80 alkotás készült el, ebből 40 került a falra. Mikes Sarolta nyugalmazott magyartanár azt értékelte nagyra, hogy a versillusztrációk elkészítése során több tucat diák elolvasott egy-egy Tóth Árpád-költeményt, a maga módján értelmezte azt, és alkotásra késztette őket, ezáltal is közelebb kerültek Tóth Árpádhoz.

A Pro Move Arad Egyesület célja, hogy a versillusztrációkat jövőre egy albumban jelentesse meg.

Az Erdély TV riportja Pálfi Kinga szerkesztésében alább tekinthető meg:

FRISSÍTÉS: A Duna TV Térkép című magazinműsorában a következő linkre kattintva tekinthető meg rövid beszámoló a rendezvényről (15:40-től): https://www.mediaklikk.hu/video/terkep-2018-12-01-i-adas/

A rovatból ajánljuk:

Legendás magyar musical az Aradi Kamaraszínház műsorán
December 10-én láthatják a nézők A padlást, amelyben Presser Gábor szinte mindenki által ismert csodás zenéje csendül fel.
Folklór a bábszínházban
A Bekecs Táncszínház ad ünnepi műsort Aradon. A belépés ingyenes, viszont regisztrációhoz kötött.
Művészeknek és művészetet pártolóknak is sokat adott a Kölcsey Galéria [AUDIO]
Az Kölcsey Egyesület újkori történetének egyik sikeres rendezvénysorozatát fogalja össze a minap bemutatott album.
Az agyaghadsereg replikáiból nyílik kiállítás hamarosan a múzeumban
A több mint 2200 éves szobrok másai tavaszig tekinthetők meg a Kultúrpalotában. FRISSÍTÉS: November 15-én tartják a megnyitót.
Ezer kötet a kortárskönyv-kommandó célja [AUDIO]
Nyolc év alatt több mint 900 kötettel gyarapította az iskola könyvtárát az aradi Csiky Gergely Főgimnázium kortárskönyv-kommandója.
Album jelent meg a Kölcsey Galéria első tíz évéről
Az aradi Kölcsey Egyesület történetét feldolgozó sorozatunk legújabb kötete a Kölcsey Galéria tíz évéről (2013–2023) szól.