Ha szerda, akkor kóruspróba. Hét óra lesz mindjárt, nem illik késni, mert minden perc értékes, amit közösen eltöltünk. Tizenhat ember otthoni teendőit félreteszi, és irány a próbaterem. Beéneklés, dalválogatás, szólamok betanulása, összeéneklés, toroköblögetés, kötetlen beszélgetések és újra összeéneklés… Észre sem véve, hogy tizenegy óra, urambocsá éjfélre jár az idő, és felnőtt emberek lévén, másnap munkanap mindenki számára.
Szép szokássá vált a kórustagok körében, hogy névnapjukat ünneplő kórustársak megvendégelik egymást a próba ideje alatt. Ilyenkor az asztalra kerülnek a bográcsos ételek, sültek, sütemények, borok, előkerülnek a nótás könyvek is, és eltöltünk egy kellemes szép estét. A február 24-i kóruspróba is ünnepi hangulatban telt, hiszen az énekkar tizenkettedik születésnapját ünnepeltük meg. A finom kakaspörkölt, a pezsgőbontás, az ünnepi torta felvágása közben köszöntöttük a legidősebb tagunkat is névnapja alkalmából, Nagy Mátyást, aki 78. évét ünnepelte. Emlékeztünk az eddig eltöltött közös munkánk eredményeire, megemlékeztünk azokról a kórustársakról, akik eltávoztak közülünk: Almási László, Szécsényi Károly, Papp Sándor, hűséges tagokról, akiknek hiánya pótolhatatlan.
Ahogyan az óramutató gyorsan, észrevétlenül elüti a perceket, órákat, olyan gyorsan üti el az idő mutatója az évek múlását is. Tizenkét évet számlálunk magunk mögött. 2004. február 24-én Kisiratoson a helyi Gazdakör szervezésében Almási Gábor történelem szakos tanár, aki magas zenei szakértelemmel is rendelkezik, elvállalta a karnagyi szerepet, egyben a kórus vezetését is. Így alakult meg a Kisiratosi Férfikórus, amely Arad megye egyetlen férfikórusaként vált ismerté. A kezdetben közel hatvan főt számláló férfikórus nyolc éven keresztül számos sikeres fellépést tudhatott maga mögött, ezzel hírét vitte községüknek, nemcsak Arad megyében, hanem az anyaország számos településén is. Gazdag repertoárjában népdalok, népdalfeldolgozások (Kodály, Bartók, Bárdos Lajos, stb.), egyházi és világi zeneműveket is megtalálhatók.
A közel nyolc év alatt a férfikar létszáma lényegesen megcsappant, ellenben 2012-ben hölgy tagokkal bővült. és ekkor vette fel a Szalbek Vegyes Kórus nevet. Nyolc hölgy- és nyolc férfitagokkal működik jelenleg a kisiratosi kórus. 2014-ben, Sátoraljaújhelyen, a magyar kórusok és zenekarok szövetsége Éneklő Magyarország elnevezésű országos minősítő hangversenyén, a vegyeskarok kategóriában országos bronz fokozatot ért el.
A kórus legközelebbi fellépései: február 27-én Orosházán, a Hagyományok-Ízek Versenyén, március 12–13-án Szerbiában, Doroszlón, a március 15-i megemlékezéses a kisiratosi emlékműnél, a virágvasárnapi ünnepi szentmisén (már tizenkét emeli az esemény ünnepi hangulatát, csakúgy, mint a templombúcsú alkalmával, vagy a karácsonyi éjféli misén). A tervek között szerepel a június 25–26-i nyárádszeredai Kórustalálkozó, a Kisiratosi Napok, a szeptemberi minősítő verseny Sátoraljaújhelyen, valamint a november 4-i kisiratosi második Nemzetközi Kórustalálkozó, amelyen mint házigazdák is maximálisan helyt kell állniuk a tagoknak egyaránt.
A kisratosi Szalbek Vegyes Kórus tagjai: Almási Gábor karnagy, Németh Anikó, Kovács Anna, Varga Erzsébet, Kása Piroska, Halai Erzsébet, Polgári Andrea, Straub Judit, Lévai Ildikó, Halai János, Gál Ferenc, Nagy Mátyás, Godó Ferenc, Andó László, Dani Lajos, Németh Tibor.
Németh Anikó kórustag beszámolója
Mottó:
„Szállj szabadon, büszke magyar dal,
Csapj föl az égig , szívbeli láng.
Érd meg a csillagtrónt szárnyaiddal,
S hozd le az ég áldásit ránk.
Szent egyetértés, ég áldása,
Mennyei összhang, tiszta sugár.
Nincs a magyarnak e földön mása,
Tudja csak egymást érteni már.
(Szász Károly: Dalárok éneke)