Remény: jövő húsvétkor kiállíthatják a triptichont [FRISSÍTVE]

Az Arad megyei közgyűlés pénteki ülésén 530 ezer lejt szavaztak meg a képviselők az aradi Kultúrpalota nagy kiállítótermének a restaurálására, ahol helyet kap majd (gyakorlatilag ahová visszakerül) Feszty Árpád monumentális hármas képe, a Krisztus temetése című triptichon.

A megyei tanács közleménye szerint egy útépítési munkálatra kiírt közbeszerzési eljárás során „megspóroltak” több mint hárommillió lejt (ennyivel kevesebbért kelt el a versenytárgyaláson a megbízás), amit egyéb infrastrukturális fejlesztések, az egészségügyi és kulturális intézmények között osztottak szét.

Így különítettek el 530 ezer lejt a Kultúrpalota nagy kiállítótermének a restaurálására. „Ide kerül vissza – eredeti helyére – Feszty Árpád Krisztus temetése című triptichonja. A munkálatokat fél éven belül kell elvégezni. Úgy néz ki, a triptichon ügye végre révbe ér, és talán 2021 Húsvétjára a kép is helyére kerül” – fejtette ki reményét a közösségi oldalán Fekete Károly, a hármas kép újbóli kiállítását kezdeményező, a festmény újkori életútját nyomon követő Kölcsey Egyesület alelnöke.

Közzétette: Fekete Károly – 2020. augusztus 28., péntek

 

Feszty Árpád Firenzében festette a Krisztus temetését, amelyet 1903-ban Budapesten állított ki, majd nemzetközi körútra indította. A triptichon első képe Jézus kereszthalálát ábrázolja, a második olajfestményen a temetési menet látható, míg a harmadikon a sír, a földre borulva imádkozó Máriával. A Kultúrpalota 1913-as megnyitásakor került Aradra. Az első világháborút lezáró trianoni békeszerződés nyomán az elszakított területekkel együtt számos műkincs is az új, szomszédos államokhoz került. Így lett a triptichon az aradi múzeumé, ahol az 1950-es évek végéig volt látható, utána letakarták, majd 1962-ben a raktárba száműzte a bibliai témájú műalkotást a kommunista hatalom.

Több mint 50 év után 2017 tavaszán bontották ki a monumentális képet, amit a következő évben Nagyszebenben restauráltak, és 2018 őszén visszaszállítottak Aradra.

Közzétette: Fekete Károly – 2018. október 27., szombat

 

Akkor a megyei önkormányzat eldöntötte, hogy a Kultúrpalota második emeletén rendeznek be a 13 méter hosszú és 4 méter magas alkotás befogadására alkalmas kiállítótermet, 226 ezer lejt szavaztak meg a helyiség villanyhálózatának kialakítására, fűtésére-hűtésére, és teljes rendbetételére. Úgy látszik, ez nem volt elég, mert megtoldották további több mint félmillióval.

Remélhetőleg, látszatja is lesz.

FRISSÍTÉS: A megyei tanács közleménye szerint a Kultúrpalota felújítása során nemcsak a Feszty-triptichon kerül vissza a helyére, hanem számos magyar, osztrák és német festő értékes alkotása is. Megtekinthetők lesznek a Barabás Miklós, Pataky László, Balla Frigyes és Thorma János által készített portrék, ezek mellett Nyilassy Sándor, Zemplényi Tivadar, Ritta Boemm, Wolff Károly, Edvi Illés Aladár, Pállik Béla és Mendlik Oszkár alkotásai is a falakra kerülnek.

A rovatból ajánljuk:

Legendás magyar musical az Aradi Kamaraszínház műsorán
December 10-én láthatják a nézők A padlást, amelyben Presser Gábor szinte mindenki által ismert csodás zenéje csendül fel.
Folklór a bábszínházban
A Bekecs Táncszínház ad ünnepi műsort Aradon. A belépés ingyenes, viszont regisztrációhoz kötött.
Művészeknek és művészetet pártolóknak is sokat adott a Kölcsey Galéria [AUDIO]
Az Kölcsey Egyesület újkori történetének egyik sikeres rendezvénysorozatát fogalja össze a minap bemutatott album.
Az agyaghadsereg replikáiból nyílik kiállítás hamarosan a múzeumban
A több mint 2200 éves szobrok másai tavaszig tekinthetők meg a Kultúrpalotában. FRISSÍTÉS: November 15-én tartják a megnyitót.
Ezer kötet a kortárskönyv-kommandó célja [AUDIO]
Nyolc év alatt több mint 900 kötettel gyarapította az iskola könyvtárát az aradi Csiky Gergely Főgimnázium kortárskönyv-kommandója.
Album jelent meg a Kölcsey Galéria első tíz évéről
Az aradi Kölcsey Egyesület történetét feldolgozó sorozatunk legújabb kötete a Kölcsey Galéria tíz évéről (2013–2023) szól.