A „Nitrátszennyezés Integrált Ellenőrzése” nevet viselő, a Környezetvédelmi Minisztérium által lebonyolított projekt újabb fejezethez érkezett: ma, szombaton reggel a szakemberek tájákoztató előadást tartottak Pécskán. A projekt keretében istállótrágya-lerakó helyet építettek az egykori kaszárnya szomszédságában, ami elősegíti a trágya biztonságos, környezetbarát elhelyezését, majd ennek további, mezőgazdasági hasznosítását.
A szakemberek ismertették azokat a módszereket amelyekkel a háztartásokban is biztonsággal lehet tárolni az istállótrágyát, részletek a www.inpcp.ro honlapon olvashatóak. A lényeg, hogy megakadályozzák a trágya talajba való szivárgását, főként az esőzések után.
Szintén a szeminárium részét képezte több pécskai kút vizének ellenőrzése: a Momak-kút és a felső ártézi kút vizét vizsgálták meg, mivel ezeket használják a legtöbben. Az eredmény nagyon jó volt, nem találtak nitrátokat a kutak vizében.
Ezt követően, a város különböző pontjain több háznál is vettek vízmintákat a szakemberek, s megállapították, hogy a nitrátszennyezés 5-500 mg/l között mozog, a kút mélységének függvényében. A Romániában megengedett maximális érték 50 mg/l, de gyerekek számára a 10 mg/l maximális koncentráció a javallott.
Érdekes módon, a szakemberek olyan házaknál mértek a megengedettnél magasabb nitrát-szintet, ahol nem is tartanak állatokat, de a szennyeződés átszivárgott a szomszédoktól.
Sinka Pál
NITRÁT
Az egyik legnagyobb jelentőséggel bíró ivóvíz szennyező anyag a nitrát, ami csecsemőkben az ún. „kék csecsemő szindrómát”, más néven methemoglobinémiát okozhat.
A betegség olyan 1-3 hónapos csecsemőkön fordul elő, akiket mesterségesen tápláltak, vagy az anyatejet, amit táplálékul kaptak, olyan kútvízzel hígították, amelynek jelentős a nitrát-tartalma.
A kútvízzel bejutó nitrát a baktériumok hatására nitritté alakul a csecsemő gyomrában és patkóbelében, majd felszívódik a vérbe. A vérben a vörösvérsejtekbe behatolva a vérfestéket (hemoglobint) ún. methemoglobinná alakítja át, így képtelenné teszi azt az oxigén szállítására. A csecsemő hirtelen kékké (cianotikussá) válik és súlyos légzési zavarokkal küzd. Súlyosabb esetekben azonnali orvosi beavatkozás nélkül a kórkép fulladásos halállal végződhet.
A felnőttek, a 6 hónap alatti gyermekekkel és idős emberekkel ellentétben, képesek a methemoglobin gyors visszaváltoztatására.
A nitrátot el lehet távolítani a vízből desztillálással (100%), fordított ozmózissal (85-95%) és ion cserével. A víz puszta felforralása nem csökkenti a nitrát tartalmat.
Élelmiszerekben tartósítóként alkalmazzák a nátrium nitrátot E251 néven. Leveles zöldségekben természetes úton is előfordul, ezen kívül megtalálható még sajtokban, húsételekben, pizzákban.
A maximum napi beviteli mennyiség 3,7 mg/testsúlykg. Közvetlen egészségügyi kockázata nincs, bár hő és savas környezet hatására nátrium-nitritté alakulhat, melyből káros nitroaminok képződhetnek Ezeknek rákkeltő hatást tulajdonítanak.
Az ivóvízben a nitrát koncentráció határértéke 50 mg/liter.
http://www.vizlabor.shp.hu/hpc/web.php?azonosito=vizlabor&oldalkod=vesz…