A megállapodást eredményeként a magyar pártok koalíciójának jelöltjeként mérkőzhet meg a marosvásárhelyi polgármesteri székért 2016 nyarán a helyhatósági választásokon az RMDSZ-t képviselő Soós Zoltán, az októberben tartott magyar előválasztás győztese. Az RMDSZ ugyanakkor feltételekhez kötötte annak az EMNP által tett javaslatnak az elfogadását, hogy a marosvásárhelyi pártok összefogását terjesszék ki a marosvásárhelyi, és a Maros megyei képviselő-testületre is.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök megismételte: az RMDSZ akkor tud közös marosvásárhelyi képviselőjelölt-lista állításán gondolkodni, ha az EMNP nem indul az országos parlamenti választásokon. Szilágyi Zsolt, az EMNP elnöke úgy vélekedett, éppen a magyar pártok – közös marosvásárhelyi és Maros megyei jelöltlistájában is megnyilvánuló – összefogása maximalizálhatná az RMDSZ-es Soós Zoltán nyerési esélyeit. Hozzátette, a 2009-es európai parlamenti választásokon az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) és az RMDSZ összefogása csaknem négy képviselőt juttatott a brüsszeli testületbe, míg 2014-ben az RMDSZ-nek egyedül csak két képviselője szerzett mandátumot. "A választók jelentős részét sem az egyik sem a másik párt nem tudja megszólítani, ők csak akkor mennek el szavazni, ha van magyar összefogás" – jelentette ki Szilágyi Zsolt, aki aránytalannak tartotta az RMDSZ feltételét, hogy az EMNP ne induljon a 2016 őszén tartandó parlamenti választásokon. Hozzátette: ha a parlamenti választásokon egész Erdélyre vonatkozó megállapodást szeretne az RMDSZ, akkor az önkormányzati választásokon is az egész Erdélyre vonatkozó megállapodást kell kötni. A hétfői tanácskozás végén a felek megállapodtak abban, hogy január második felében ismét egyeztetnek.
Pénteken egyébként az RMDSZ és a Magyar Polgári Párt (MPP) újabb politikai együttműködési megállapodást kötött, ami a 2016-os önkormányzati és parlamenti választásokra is kiterjed. Kelemen Hunor szerint a magyar érdek érvényesítése a cél, ezért lesznek olyan települések – főleg Székelyföldön –, ahol a két politikai alakulat versengeni fog egymással, „és minden bizonnyal az Erdélyi Magyar Néppárttal (EMNP) is”, de ahol a magyar képviselet megőrzése, vagy visszaszerzése a tét, ott összefognak és az esélyesebb jelöltet támogatják.
Az őszi parlamenti választásokon az RMDSZ befutó helyeket biztosít saját listáin az MPP-nek. Rámutatott: a cél az, hogy az MPP-vel együttműködve az RMDSZ erős magyar frakciót juttasson a bukaresti parlamentbe, a választások után pedig az MPP törvényhozói megőrizhetik politikai arcélüket és önállóságukat a frakción belül. Biró Zsolt, az MPP elnöke elmondta, a 2014-es első megállapodás szentesítette, a mostani pedig továbbviszi az erdélyi magyar politikai pluralizmust. Szerinte az MPP úgy tudja céljait, programját valóra váltani, ha jelen van az önkormányzatokban, megyei tanácsokban és ha jelen lehet akár az országos politikában is. Úgy vélte, a keretmegállapodásnak nem az RMDSZ, vagy az MPP, hanem romániai magyar közösség a nyertese.
MTI