Ebből az alkalomból nagyszabású, estébe nyúló parádét rendeztek Aradon, könyvbemutatókat, történelmi előadásokat, múzeumi kiállításokat szerveztek, este pedig nagyszebeni a katonai akadémia kadétjaival felelvenítik a bevonulást.
Az ünnepléstől érthetően távol maradnak a helyi magyarok, akiknek kisebbségi sorsot, hátrányos megkülönböztetést, elnyomást jelentett az elmúlt száz esztendő.
Az első világháborút lezáró fegyverszünet és békeszerződés után a szomszédos államokhoz került területeken élő magyarok számára nem csak nemzeti tragédia volt a trianoni határok meghúzása. A leggyakrabban a családok szétzilálását, tönkretételét, nincstelenségbe sodrását idézte elő az impériumváltás.
A szakmáját tekintve nyugdíjas kötszövőmester, de az aradiak által közíróként is ismert Kövér Gábor gyerekként élte meg azt az időszakot. Alig volt kilenc éves, amikor a román adminisztrációt bevezették Aradra. 2011-ben, életének 101. évében Pataky Lehel Zsoltnak mesélt a Kossuth Rádióban a román bevonulásról őrzött emlékeiről.
Az alábbi összeállításban, amely a Temesvári Rádió Magyar adása számára készült, előbb a Kövér Gáborral készült interjú egy részlete hallható, majd a riporter, Pataky Lehel Zsolt Király András nyugalmazott történelemtanárral, volt tanügyi államtitkárral, az aradi Szabadság-szobor Egyesület elnökével elemzi 100 év távlatából az aradi román közigazgatás bevezetésének történetét.
Hallgassa meg: