Alig kezdődött meg a június 5-i helyhatósági választások utáni új összetételű helyi tanácsok megalakulása, kiderült, hogy a sok helyen erőfölényben lévő Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem mindenütt tartja be a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel kötött megállapodást. A partnerség szerint az RMDSZ a megyei tanácsban támogatta a PNL jelöltjeit az elnöki és alelnöki posztokra, cserébe megkapt az egyik aradi alpolgármesteri széket, de a helyi szintű együttműködés nehezen valósul meg.
A több mint 40 százalékban magyarok lakta Zimándújfalu községben, ahol eddig RMDSZ-es alpolgármester
volt Kocsis József személyében, a helyi tanácsban többséget (hét mandátumot) szerzett PNL – és Vidran Dorel Gheorghe polgármester – hallani sem akart magyar alpolgármesterről, így a csütörtöki alakuló ülésen a liberálisok soraiból választották meg a településvezető helyettesét Rareș Ivasiuc személyében. Az RMDSZ jelöltje, Kocsis József öt szavazatot kapott, és volt egy érvénytelen voks. A tanácsba egyébként négy RMDSZ-es képviselő jutott be, és egy-egy helyet szerzett a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nép Mozgalom Pártja (PMP). A volt RMDSZ-es alpolgármester azt mondta, készen állnak, hogy ilyen körülmények között is dolgozzanak a településért.
Sokkal durvábban játszották ki a magyarságot Varsándon. „Zimándon legalább kijelentették kerek-perec, hogy nem adnak alpolgármesteri tisztséget az RMDSZ-nek, de bennünket még két nappal ezelőtt is azzal ámítottak, hogy meglesz” – mondta Tóth Mihály, a helyi tanács egyetlen RMDSZ-es tagja, aki a választások előtt azért lépett vissza a polgármesterjelöltségtől, mert a PNL megígérte az RMDSZ-nek az alpolgármesteri tisztséget. A tanács csütörtöki alakuló ülésén a PNL-s Petre Răuț polgármester helyettesévé a magyar származású párttársát, Mód Lászlót választották, de őt a posztra az egyik szocdem képviselő javasolta, ez is bizonyítja, hogy összejátszottak a magyar jelölt ellen. „Az eredmény nem bánt, de a módszer sértő volt – jelentette ki Tóth Mihály. – Az lepett volna meg, ha betartják a szavukat. Ismét bebizonyosodott, hogy tiszteségesen nem lehet politizálni, mert vesztes maradsz.” A tanácsos szerint sokkal fájóbb, hogy a községben megcsappant a magyarság száma, a választásokon például csak 150 körüli volt az RMDSZ-re leadott szavazatok száma.
Jobban megy az együttműködés a szociáldemokratákkal Sofronya községben, ahol a szentpáli illetőségű Sandu Krisztiánt választották csütörtökön alpolgármesternek (a polgármester az „örökös” Ioan Băbău). A négy PSD-s és három RMDSZ-es voks elég a három PNL-s és egy PMP-s szavazat ellen (a liberálisok itt is megpróbáltak zavart kelteni, mert a szentpáli RMDSZ-elnök Gáll Tibort javasolták alpolgármesternek). Az RMDSZ polgármesterjelöltje, Sandu Krisztián „megörökölte” a tisztséget édesanyjától, ugyanis eddig Sandu Piroska volt az alpolgármester. Az új elöljárótól megtudtuk, hogy a helyhatósági választások miatt elhalasztott Szentpáli Falunapot július 16-án tartják meg.
Tőzmiskén az újraválasztott Haász Tibor polgármestertől megtudtuk, hogy a szociáldemokrata Teodor Parascát választották csütörtökön alpolgármesternek. „Megtanultam, hogy egy közösségben egyensúlyt kell tartani, és amíg én leszek polgármester, addig román alpolgármester lesz” – mondta az elöljáró. A Körös-közi községben amúgy az RMDSZ hét mandátummal többségben van a tanácsban; három helye van a PSD-nek, egy-egy a PNL-nek, a Liberálisok és Demokraták Szövetségének (ALDE) és a PMP-nek.
Szinte községben is megakalult csütörtökön az új helyi tanács, de alpolgármestert nem választottak – tudtuk meg az RMDSZ-es Erdős Bálint polgármestertől. A szövetségnek és a PNL-nek négy-négy képviselője van, a PSD-nek kettő, az ALDE, a PMP és a Nagy-Románia Párt egy-egy heyet szerzett. Erdős Bálint nem akart nyilatkozni az alpolgármesteri funkcióért folyó egyeztetésekről, dmint mondta, „szíve szerint” még húzná-halasztaná az ügyet.
Pécskán, Németperegen, Kisiratoson és Nagyiratoson szombaton tartják a helyi tanácsok alakuló ülését.
Pataky Lehel Zsolt