Pedig akár kulturális vagy oktatási központot is létesíthetne, de polgármesteri sugallatra ma a városi önkormányzat megszavazta, hogy eladják a gyakorlatilag ölükbe (vissza)hullott bulcsi (Bulci) kastélyt. A korábban a városi kórházhoz tartozó kastélyban tüdőszanatórium működött, és miután a megyei önkormányzat átvette a városi és a megyei kórházat – a városi beolvadt a megyei kórházba –, Honctőre (Gurahonţ) költözött a tébécé-osztály, a megyei önkormányzat pedig most írásban közölte a várossal, hogy nincs szüksége a kastélyra. Gheorghe Falcă polgármester ma kijelentette, túl sok pénzbe – 2-3 millió lej – kerülne a lepukkant kastély rekonstrukciója, s erre nem akarnak sem saját, sem uniós pénzt áldozni, mert messze van a megyeszékhelytől, és nincs mit kezdjenek vele, inkább aradi beruházásra fordítják a pénzt.
Elképzelhető viszont, hogy a kastélyért, amelynek eladási árát majd megbízott szakértő cég állapítja meg, bejelentkeznek az örökösök, akik a törvényszéken korábban elbukták a restitúciós pert. Annak ellenére, hogy első- majd másodfokon is az örökös Michael Edward Dadid de Styrcea nyert, harmadfokon már a városnak ítélték a kastélyt és a 90 ezer négyzetméteres telket.
A kastélyt az 1850-es években Fechtig von Fechtenberg báró építette, tőlük 1858-ban Antoniu Mocsonyi vásárolta meg, aki II. Károly román király fővadásza volt. A kommunista éra kezdetén először a termelőszövetkezet irodáit költöztették az ingatlanba, majd tüdőkórházzá alakították. Bulcson 1225-ben már bencés apátság volt, a kolostor falai mára gyakorlatilag eltűntek, a falutól két kilométerre, a Maros közelében már csak néhány falmaradvány és a torony alapjai emlékeztetnek a múltra.
(irházi)