Főleg a magyar határral szomszédos romániai megyékből járnak át kezelésre vagy operációra a magyarországi kórházakba. A páciensek a jobb körülmények, a szolgáltatások magasabb színvonala, az emberi bánásmód, a nagyobb szakértelem, vagyis: a gyógyulás jobb esélyei miatt választják a külföldi, de gyakran csak pár kilométerrel távolabbi egészségügyi intézményeket. Az elmúlt egy-másfél évtizedben szinte egész üzletág épült az egészségturizmusra, de a romániai Máltai Segélyszolgálat aradi szervezete a szociális szempontok figyelembe vételével szállítja a rászorulókat vagy reményvesztetteket Szegedre, egy helyi klinikával kötött együttműködés értelmében.
A Medicenter és a Máltai Segélyszolgálat kapcsolata több mint tíz éves. Farkas Viktória, a segélyszolgálat elnöke szerint a Medicenter vezérigazgatója, dr. Nagy Z. Zsolt azonnal melléjük állt.
Az együttműködés egyik fő mozgatója dr. Kincses László sebész, traumatológus, kézsebész, a Medicenter szakorvosa, a Kisteleki Egészségügyi Központ orvosigazgatója. A Medicenterből nagyon sok pácienst – határon túliakat is – Kistelekre irányítanak az egynapos sebészetre.
Az Arad Megyei Egészségbiztosító Pénztár tájékoztatása szerint 2015-ben 577.358,73 lejt fizettek ki Arad megyei illetőségű személyek külföldi kezelésére, de ez az összeg a 2013–2015-ös időszakra vonatkozott (az első két évben jelentős tartozást halmozott fel a biztosító). 2015-ben 116-an folyamodtak hozzájuk költségtérítésért, és 113 esetben magyarországi beavatkozás miatt (két ausztriai és egy németországi eset is volt). A járóbeteg-rendeléstől kezdve az idegsebészeti műtétig sok mindenre igényelték vissza a költségeket.
Hallgassa meg Pataky Lehel Zsolt összeállítását, amelyet a Temesvári Rádió magyar adása számára készített: