Szombaton tartották meg a történelmi Békés-Bánáti Református Egyházmegye gyülekezeteinek negyedik találkozóját. A Trianon előtti egyházmegyét öt részre szabdalta az első világháborút lezáró békediktátum, jelenleg három országban működnek az utódegyházmegyék: Békésben és Csongrádban, Arad és Temes megyében, valamint a szerbiai Bánságban.
Az egyházmegyék esperesei vallják, hogy a régióban élőket nem csak a hitük és magyarságuk köti össze, hanem rokoni szálak is, ezért négy esztendeje döntöttek úgy, hogy összekötik azt, ami össztartozik, és évente megtartják a gyülekezetek találkozót. Ezúttal az arad-belvárosi református egyházközség adott otthont a találkozónak.
A délelőtti istentiszteleten Csűry István, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke hirdetett igét, aki úgy fogalmazott, hogy „Isten legnagyobb ajándéka az, hogy a testvérek együtt lehetnek”. Az ünnepi istentiszteletet követően Hegyi Ádám történész-kutató tartott előadást a történelmi egyházmegyéről, ezután pedig az egyházi méltóságok – Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke, továbbá az egyházmegyék esperesei és a résztvevő gyülekezetek lelkipásztorai – megkoszorúzták a 13 aradi vértanú emlékművét, a Szabadság-szobrot.
Délután úrvacsoraosztással egybekötött istentiszteletet tartottak, Dinnyés József „daltulajdonos” pedig néhai Huszár Gál által kiadott 16. századi énekesköonyvből adott elő dalokat.
Jővőre a délvidéki Nagybecskerek ad otthont a találkozónak, és Kiss Nándor, a Bánáti Református egyházmegye esperese különleges alkalomnak nevezte, hogy a reformáció 500. évében láthatják majd vendégül a történelmi egyházmegye gyülekezeteit.
Tekintse meg az alábbi összeállítást az Aradi Református Egyházmegye templomairól (Lőrincz Lóránd Péter lelkipásztor munkája):
Hallgassa meg Pataky Lehel Zsolt összeállítását, amely a Temesvári Rádió számára készült: