Legyen hivatalos ünnep március 15.!

A magyar közösség tagjai szabadnapot vehetnének ki, amennyiben részt vesznek az ünnepségeken.

Szerda reggel, az 1848–1849-es magyar forradalom és szabadságharc kitörésének 169. évfordulóján iktatta a parlamentben a Romániai Magyar Demokrata Szövetség azt a törvénytervezetet, amelyben javasolják, hogy március 15-ét nyilvánítsák hivatalos ünneppé – közölte az RMDSZ hírlevele.

„Március 15. a romániai magyar közösség számára örök értékű üzenettel bír. Ez a mi kisebbségi jogainkért és szabadságunkért vívott örökös küzdelmünk szimbóluma. Éppen ezért azt akarjuk, hogy az állam hivatalosan is ismerje el nemzeti ünnepünket” – fogalmazott Kelemen Hunor szövetségi elnök.

A szövetség által iktatott törvénykezdeményezés előírná: igény szerint, a magyar közösség tagjai szabadnapot vehetnének ki, amennyiben részt vesznek az ünnep alkalmából szervezett eseményeken. Március 15-én a helyi és megyei önkormányzatok megemlékező eseményeket szervezhetnek ott, ahol magyar közösségek élnek – a finanszírozást helyi és megyei költségvetésből támogatnák. Az RMDSZ továbbá kéri, hogy a közszolgálati televízió és rádió különkiadású műsorokban tűzze műsorra a megemlékezéseket.

A szövetségi elnök rámutatott: 2017-ben a forradalom ünnepe az erdélyi magyarok számára a jogaikért és szabadságukért folytatott harc egyik fontos pillanata. „Ahol nincs jogállam, ott nincs szabadság. Az a közösség, amelynek vezetőit félreállítják, amelynek iskolái ellen lejárató kampányt folytatnak, nem szabad. Az a közösség, amelyet megfosztanak jogaitól, előbb-utóbb eléri béketűrésének határát, és küzdeni fog. Ha meghátrálunk, eltipornak. Küzdenünk kell céljainkért, ki kell állnunk egymásért, ki kell állnunk önmagunkért” – hangsúlyozta Kelemen Hunor.

A törvénytervezet először a szenátusba kerül, ahol a szakbizottságokban, majd a plénum előtt megvitatják. Ezt követően a tervezetről a képviselőház plénuma szavaz döntő házként a szakbizottsági vitákat követően. A törvénytervezet szövege ITT érhető el.

Az RMDSZ március 15. alkalmából megfogalmazta legfontosabb törekvéseit, az erdélyi magyarok 12 pontját:

  1. Új Alkotmányt, amely államalkotó tényezőként ismeri el a romániai, az erdélyi magyar közösséget.
  2. Jogállamot: a hatalmi ágak szétválasztását, a törvények betartását.
  3. Etnikumközi szerződést, amely tartósan biztosítja a békés román-magyar együttélést.
  4. Az Alkotmány mondja ki: Románia többnyelvű, több kultúrájú ország.
  5. A személyi és közösségi jogok intézményének széleskörű biztosítását.
  6. Legyen a magyar a második hivatalos nyelv Erdélyben. Szabadon használhassuk közösségi szimbólumainkat, jelképeinket.
  7. Több tiszteletet a helyi közösségeknek. Nagyobb hatáskört az önkormányzatoknak.
  8. Az elkobzott javak visszaszolgáltatásának gyorsítását és befejezését.
  9. Anyanyelvű minőségi oktatást minden magyar gyermek számára bölcsödétől egyetemig.
  10. Az erdélyi autópályák befejezését, az utak és vasúti sínek korszerűsítését.
  11. Jóléti államot, tisztes megélhetést minden korosztálynak.
  12. Legyen március 15. hivatalos ünnep Romániában.

​​Román nemzeti ünneppé nyilvánították Románia és Besszarábia egyesülését

Románia és Besszarábia (a mai Moldovai Köztársasággal nagymértékben azonos terület) 1918-as egyesülésének napját nemzeti ünneppé nyilvánította a parlament kedden. A képviselőházban – egy ellenszavazat és hat tartózkodás mellett – 260-an támogatták, hogy március 27. nemzeti ünnep legyen Romániában. A tervezetet a moldovai származású Eugen Tomac képviselő terjesztette be, aki a Traian Băsescu volt elnök által alapított ellenzéki Népi Mozgalom Párt (PMP) ügyvezető elnöke. A szenátus már 2015 októberében megszavazta a törvényt.

A jogszabály kimondja, hogy a nemzeti ünnepnapon – amely nem hivatalos munkaszüneti nap – a központi és helyi hatóságoknak, valamint egyéb állami intézményeknek meg kell ünnepelniük az egyesülést tudományos konferenciák, kulturális rendezvények szervezésével, a hatóságok pedig anyagilag is támogathatják az ilyen rendezvényeket.

A kezdeményező szerint 1918. március 27. az egyik legjelentősebb dátum a román nép történelmében, hiszen százhat éves cári uralom után Besszarábia az első román tartományként egyesült Romániával, amelyhez a két világháború ideje alatt tartozott.

Traian Băsescu második elnöki mandátuma, 2009 és 2014 között erőteljesen szorgalmazta Románia és Moldova egyesülését, amit a moldovai oroszbarát politikusok élesen bíráltak. Moldovában a lakosság nagy része románul beszél, de jelentős létszámú orosz anyanyelvű kisebbség is él.

A román külpolitika hivatalosan Moldova mielőbbi EU-csatlakozását támogatja, és Románia évek óta könnyített eljárással ad román állampolgárságot a moldovaiaknak.

MTI

A rovatból ajánljuk:

Sofőrök, figyelem! Köd előttünk, köd utánunk
A látótávolság átlagosan 200 méter alatt van, de helyenként 50 méternél is kevesebb.
Kelemen Hunor: December 1-jén nem veszíthetünk. Védjük meg a magyarokat!
Az RMDSZ elnökének felhívása a parlamenti választások előtt.
Fontos forgalmi rendváltozást vezetnek be a központban
Az aradi önkormányzat közlekedési bizottsága az elsőbbséges utak felcseréléséről döntött a belvárosi Horia és Coșbuc utcák találkozásánál.
Szociális fogászati rendelő nyílik jövőre Aradon
Az öreg- és gyermekotthonok lakói, fogyatékkal élők, kisjövedelműek lesznek majd a páciensek, és ingyenes lesz számukra a szolgáltatás.
Arad megyében is a független Georgescu kapta a legtöbb voksot az elnökválasztáson
Második lett George Simion, Kelemen Hunorra az arányokat tekintve többen szavaztak Arad megyében, mint országos szinten.
Vaklárma volt a bejelentett választási incidensek zöme a szavazás napján [FRISSÍTVE]
A rendőrség két szabálysértési bírságot szabott ki összesen 2200 lej értékben, mindkétszer a biztonsági szervek alaptalan riasztásáért.