Az 1956-os magyarországi forradalom leverését Romániában is megtorlások követték. A diktatúra megdöntésére irányuló törekvésekkel szimpatizáló értelmiségieket nemzetiségre való tekintet nélkül meghurcolták. Emellett a román államhatalom és a titkosrendőrség etnikai feszültségek szítására, a magyar közösségnek állambiztonsági veszélyként való beállítására is használta a leszámolást.
Az Aradon börtönlelkészként szolgáló Gyurkócza Arankát a kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet hallgatójaként érte az 1956-os események híre. Bár nem vett részt semmilyen szervezkedésben, a forradalom leverését követő kirakatperek során hamis tanúzásra akarták kényszeríteni, és amiért nem vallott diáktársai ellen, testi fenyítésnek vetetté alá. Negyedik évben, a többi leányhallgatóval együtt őt is kicsapta az egyetemről a kommunista hatalom.
Tanítóként, tanárként és karvezetőként szolgálta az Arad megyei magyar közöséget évtizedeken át, mígnem az 1989-es rendszerváltást követően, több mint 35 év késéssel letehette elmaradt vizsgáit, és már a nyugdíjkorhatárhoz közel evangélikus-lutheránus lévitalelkésszé szentelték fel. Testi és lelki megpróbáltatások után, halálos betegség legyőzését követően 84 éves korát meghazudtoló frissességgel, elszántsággal és hittel teljesíti ma is a hivatását.
Pataky Lehel Zsolt beszélgetett Gyurkócza Arankával, először is arról, miként értesült az 1956-os magyarországi eseményekről. Hallgassa meg a Temesvári Rádió Magyar adása számára készült interjút: