Diana Trifa neuropszichiáter, az aradi gyermekpszichiátriai osztály munkatársa csütörtökön rámutatott, hogy az elmúlt években egyre nőtt az iskolafóbiával küzdő gyermekek száma. A szakember szerint ilyen esetekben a diákok megtagadják, hogy elmenjenek az iskoláig, vagy nem mennek be az osztályba. A gyerekek gyógyszeres kezelést, terápiás segítséget kapnak, de ez sokszor nem elegendő – mutatott rá.
Fontos, hogy a szülők figyeljenek oda a szorongásos tünetekre, amelyek általában reggel jelentkeznek. Ilyenkor a gyermekek rendszerint hasfájásra panaszkodnak, gombócot éreznek a torkukban, sírnak
– magyarázta Diana Trifa.
Marius Göndör Arad megyei főtanfelügyelő az Agerpresnek elmondta: a megyében 16 esetet diagnosztizáltak, és egyes gyerekek otthoni oktatásban részesülnek a fóbiájuk miatt. Ana Gavrilă iskolai tanácsadó szerint a fóbia bármely korban jelentkezhet, és tapasztalata szerint „a jelenség sajnos enyhén emelkedő tendenciát mutat”.
Szerinte egyes szülők az elején nem hajlandók tudomásul venni a diagnózist, és megpróbálnak mindenféle magyarázatot találni a gyerek viselkedésére, de végül együttműködnek az orvosokkal, és a kezelés nagyon sok esetben a gyerek teljes felépüléséhez vezet.
A szakértők úgy vélik, hogy sok gyermek szenved iskolafóbiában, de a többségüknél nem diagnosztizálják a betegséget, mivel a szülők szeszélyként könyvelik el ezt a fajta magatartást.