Már a betegségének a híre is főbe kólintott, de gyors halála valósággal letaglózott. Ízig-vérig közéleti ember volt, barát és kolléga, akire bármikor számíthattál.
Sándor István úgy távozott el közülünk, ahogyan élt. Csendben, diszkréten és döbbenetes hirtelenséggel. Most, amikor felesége korai halála után értő és szerető társra talált, amikor saját ötletei alapján, és jórészt saját verejtékes keze munkájával elkészült új otthona, amelynek egyik csendes zugában házakat, templomokat, köztereket és szobor-elhelyezéseket álmodott meg és vetett papírra.
Most, amikor, egykori evezős múltjának kedvenc kifejezésével élve, élete ismét révbe jutott.
A sors néha igaztalan és kegyetlen…
Szendi, mert kollégái, barátai így becézték, Arad egyik emblematikus építésze, jeles személyisége volt. Nem kevésbé szerette városát, mint egykori mentora, Milos Cristea, akit mindig példaképének tartott. Nevéhez fűződik a Megbékélés Parkjának megtervezése, a Szentháromság-szobor visszaállításának műépítészi elgondolása, a Fábián Gábor és a Salacz-szobor elhelyezése, a belváros épített örökségének restaurálását célzó VITO-program kidolgozása, egykori alma matere, a Csiky Gergely Főgimnázium külső felújítása és új épületszárnya, a kisiratosi máltai ház, szállodák, templomok, szökőkutak megtervezése Aradon és másutt. Örök fájdalmaként emlegette, hogy a régi színház restaurálásával kapcsolatos elképzelése nem valósult meg.
Filmesként is a legjobbak közé tartozott. Az aradi tévé magyar nyelvű adásának a „hőskorban” oszlopos tagja volt, később pedig a bukaresti és kolozsvári tévéstúdió magyar adásában, a Duna és az MTV aradi filmes stábjában nyújtott kiváló operatőri munkát. A szerelmem, Arad című nagy sikerű film felvétele csak a legismertebb számos ilyen jellegű munkája mellett.
De nem ez a megfelelő pillanat egy életmű mérföldköveinek felsorolására. Csupán csak érzékeltetik, mennyit tett ez a jó humorú, kedves barát azért a városért, amelyben élt, közösségéért, amelyet alázattal, de a külsőségek teljes mellőzésével szolgált.
Egy hónappal ezelőtt, Péter-Pál napján még terveiről beszélt. És nem volt híján a megrendeléseknek. Pályája csúcsán minden hivatásának elkötelezett értelmiségi így tett volna. Pedig már sejtette, sejthette, hogy baj lehet. De örök optimizmusa, vidám természete felülkerekedett aggodalmán.
Szendinek sajnos csupán ennyi időt nyújtott a sors. Családjának, barátainak, kollégáinak nagyon fog hiányozni.
Hogy néhány épület, szobor, tér, film láttán felötlik a neve, édes kevés ahhoz, hogy pótolja azt a hatalmas űrt, amelyet szeretettei szívében maga után hagyott.
Szent István napján lett volna 62 éves.
Puskel Péter
Nyugodj bekeben!