Ötödik alkalommal került sor június 23-án és 24-én a Pécskai Magyar Napok és Szent Iván-éji tűzugrás megrendezésére.
Az esemény főszervezője a Pécskai Búzavirág Egyesület volt, de arányos módon képviseltették magukat és a szervezésben részt vettek a pécskai RMDSZ, a pécskai RMDSZ Nőszervezete, a pécskai Kisebbségi Hagyományőrző Egyesület, a 2. számú Általános Iskola, az M-KIDSZ és a pécskai Kálmány Lajos Közművelődési Egyesület.
Fő támogatónk Pécska Város Önkormányzata. Szeretnénk megköszönni a támogatást Antal Péter polgármester úrnak, Stanoiov Miodrag alpolgármester úrnak, Pécska város tanácsosainak, Matei Ramona kulturális referensnek, Sinka Pál média referensnek, Bacsilla Eszter igazgatónőnek, hogy rendelkezésünkre bocsátotta a pécskai 2. számú Általános Iskola dísztermét, ahol öt nagyon tehetséges pécskai születésű képzőművész: Laukó Katalin, Szabó Rozália, Angusné Varga Margaréta, Demeter Timea és Tothné Mezei Orsolya kiállítása volt megtekinthető.
A kiállítás megnyitójára, egyben a rendezvénysorozat megnyitójára is, péntek délután 16 órától került sor. A kiállított munkákat Siska Szabó Hajnalka aradi festőművész méltatta. A megnyitó után ugyanitt Kedves verseink „Családi körben” címmel a verskedvelők olvashatták fel, illetve hallgathatták meg kedvenc verseiket. Házigazda a pécskai RMDSZ Nőszervezete volt.
18 órától már az I. Mihály király téren felállított színpad elé invitáltuk a kedves nagyérdeműt, ahol a Palmetta Zenekar, Magyarország egyetlen hagyományőrző népi rockzenekara volt látható, hallható gyermekeknek szóló interaktív produkciójával.
21 órától Erdélyország talán legnépszerűbb zenekara, a Transylmania mutatkozott be az egyre gyarapodó közönség előtt akusztikus élő koncertjével, mely zárta a pénteki nap eseményeit.
Szombaton délután a Szent Iván-napi Kavalkád mezőségi flash-mobbal indult, melyben a Búzavirág és a Csiky Gergely Főgimnázium néptáncosai invitálták a térre látogatókat, majd Balta Tajcs Hanna szavalta el Pósa Lajos Magyar vagyok című versét.
A kavalkádban elsőként a pécskai magyar nyelvű óvodák piciny gyermekei mutatták be produkcióikat: a pécskai Napközi Óvoda Katicák csoportja Borsos Tímea óvó néni kíséretében, a pécskai 3. számú Óvoda Tóth Brigitta óvó nénivel, a pécskai 4. számú Óvoda Süli Julianna óvó néni vezetésével, majd Fridrik Hegyes Dávid szavalta el a Jó leszek című verset. Az ovisokat követte a pécskai 2. számú Általános Iskola magyar elemi osztályos tanulóinak táncos-zenés jelenete, (felkészítő tanítók Bella Hajnal, Tot Edit, Nagy Izabella, Chira Ildikó és Simó-Pálfi Attila) és Bacsilla Eszter igazgató asszony irányításával az iskola mazsorett csoportja. Köszönet minden felkészítő pedagógusnak, akiknek ez úton is kívánunk jó pihenést, a gyermekeknek pedig kellemes vakációt!
Az aradi Csiky Gergely Főgimnázium Néptánccsoportja, Khell Levente tanító vezetésével kitett magáért, három szépen kivitelezett táncot mutattak be. Őket követte a Battonyai Szivárvány Hagyományőrző Egyesület asszonycsoportja, akik már szinte állandó szereplői a pécskai magyar rendezvényeknek, és akikre mindig lehet számítani. Lelkes előadásuk most sem okozott csalódást a közönségnek. A jó hangulatot is tudta fokozni a 20 órától színpadra lépő Sztojkó Duó Makóról, akik retro- és mulatós slágereket adtak elő.
21 órától került sor a várva várt Szent Iván-éji tűzgyújtás ceremóniájára, amiben a pécskai Búzavirág Néptáncegyüttes Bojtocska, Kisboglárka, Nagyboglárka és Búzavirág csoportjai villantották meg tánctudásukat. Egy premiernek is szem- és fültanúja volt a szép számmal összegyűlt közönség. A szászrégeni Titán pop-rock együttes ugyanis kimondottan a pécskai Búzavirág csoport részére írt egy dalt Táncolj a tűz körül címmel, melyre koreográfia is készült, a dal és a koreográfia itt volt látható és hallható először.
Azután a tűz körüli táncokba az összes fellépő, sőt a közönség is bekapcsolódott. Mikor a tűz kellőképpen leégett, akkor került sor a tűzugrásra.
23 órától László Attilát, a 2011-ss Csillag születik győztesét fogadta nagy lelkesedéssel a nézősereg. Attila immár harmadik alkalommal járt városunkban és valószínű, hogy nem utoljára, hisz minden dalt vele együtt énekelt a tömeg.
A téren a lacikonyhás sátrakon kívül jelen volt a Humanitas Egyesület és a Máltai Szeretetszolgálat standja is, valamint Farkaslakáról Papp Magda varrónő, szebbnél szebb rusztikus ruhákkal.
A Pécskai Kisebbségi Hagyományőrző egyesület egy nagyon szép hagyományos falusi konyhát állított fel, ezzel jelezve azt is, hogy „nagyon szép lenne, ha Pécskán egy tájházat tudnánk kialakítani, illetve létre jönne egy közösségi ház is” – ahogy mondta Balta Tajcs Tünde, az egyesület elnöke. A fa árnyékában a Kisebbségi Hagyományőrző egyesület tagjai sütöttek, főztek és kínálták az arra látogatókat. Mellettük pedig a pécskai Maros citerazenekar tagjai szórakoztattak.
Köszönet médiapartnereinknek, az RMDSZ-nek, valamint minden olyan lelkes támogatónak, akik hozzájárultak, hogy az V. Pécskai Magyar Napok és Szent Iván-éji tűzugrás rendezvénysorozata létrejöjjön.
ENGI MÁRTA ILDIKÓ,
a Pécskai Búzavirág Egyesület elnöke