A közművelődési élet szervezésére és támogatására alapították meg a 19. század második felében az aradi Kölcsey Egyesületet. A kor közéleti és kulturális életének jelentős személyiségei által létrehozott és vezetett szervezet fektette le a mai aradi múzeum és könyvtár alapjait, de a képzőművészetben és az irodalomban is jelentős örökséget hagyott hátra.
Az első világháború után a kisebbségi létbe szorult aradi magyarság önszerveződésének legfontosabb intézménye és a magyar oktatás felkarolója lett. A román kommunista diktatúrában betiltott Kölcsey Egyesület a rendszerváltás után, 1990-ben alakult újra, és a 19. századi eszmék és célok folytatását, illetve elérését vállalta fel.
A múlt hónapban egy gyűjtőtől sikerült megvásárolni 2500 euróért a Kölcsey Egyesület első húsz évének irattárát hiánytalanul, és a következő negyven esztendő írásos emlékeinek egy részét. A kalandos és titokzatos úton fennmaradt kultúrtörténeti értékű hagyatékot bemutatták a hétfő esti közgyűlésen, amelyen megerősítették tisztségében az eddig ügyvezetői minőségben tevékenykedő elnököt és alelnököt. (Berecz Gábort, illetve Fekete Károlyt – mellettük Hadnagy Dénest választották meg titkárnak, Nagy Gabriellát pénztárosnak és Hosszú Zoltánt jogtanácsosnak).
A rendezvény végén Pataky Lehel Zsolt a Temesvári Rádió Magyar adása számára készített összeállítást: