A törvény által szavatolt kisebbségi nyelvi jogok gyakorlatba ültetése mindenki számára kötelező, legyen az magyar vagy román választott tisztségviselő – jelentette ki Kovács Péter ügyvezető elnök az RMDSZ hírlevelében. Szerinte a magyar többségű települések polgármestereinek, alpolgármestereinek és tanácsosainak elöl kell járniuk a nyelvhasználati küszöb által szavatolt jogok alkalmazásában, ezáltal is biztatva minden magyar embert, hogy éljenek ezen jogaikkal.
Mint arról beszámoltunk, az RMDSZ több megyében vizsgálta meg, hogy mennyire érvényesülnek az anyanyelvhasználati jogok, ki vannak-e írva magyarul (és helyesen) a települések és a közintézmények nevei magyarul is ott, ahol a törvény ezt lehetővé teszi.
„Nem tudjuk elfogadni azt sem, ha RMDSZ-tisztségviselők mulasztása vezetett oda, hogy a nyelvi jogok nem valósultak meg. Azért, hogy a jövőben ezt kiküszöbölhessük, az önkormányzati listáinkon induló összes jelöltünk nyilatkozatot ír alá, amelyben vállalja, hogy megválasztása esetén, saját hatáskörében, eleget tesz a nyelvi jogok érvényesítésének, szorgalmazza a nyelvi jogok minél szélesebb körű gyakorlását”– ismertette a Szövetségi Képviselők Tanácsának tavaly novemberi, a helyhatósági választások előkészítésével kapcsolatos határozatát.
Kovács Péter továbbá közölte, a jövő héten mutatják be a nyelvhasználat és a kétnyelvű feliratok témáira is kitérő árnyékjelentést. Mint ismeretes, a szövetség a dokumentumot ahhoz a jelentéshez készítette, amelyet Románia a kisebbségvédelmi keretegyezmény végrehajtásáról nyújtott be az Európa Tanácshoz úgy, hogy kidolgozása során a romániai magyar közösség érdekképviseletével való konzultációt nem tartotta fontosnak.
Hallgassa meg Kovács Péter nyilatkozatát!